Úderem sedmé hodiny večer diváky patnáct shaolinských mnichů seznámí s historií chrámu, kde žijí podle přísných pravidel buddhismu, v představení nazvaném Svatý vrch. To vše za doprovodu originální chrámové hudby.

Pokud se shaolinští mniši vydají do ulic Ostravy, pak je určitě nikdo nepřehlédne. Podle Lenky Matyskiewiczové, která jim připravuje zázemí, si odmítají obléci cokoli jiného než své hábity a sandály, a to dokonce i v zimě. „Pro nás Evropany jsou rozhodně zvláštní. Nedávají na sobě znát své emoce a za každých okolností si snaží zachovat svou intimitu,“ prozradila o mniších Matyskiewiczová, která v nich vidí velké profesionály. „Jsou to lidé, kteří si striktně drží svůj denní režim. V pravé poledne mají oběd a přes to pro ně nejede vlak, i kdybychom byli třeba na dálnici.“

Lenka Matyskiewiczová si taky ověřila, že to, co mniši na jevišti předvádějí, není žádná fraška. „Betonové desky, které při svém vystoupení přelamují, jim zajišťujeme my. Není to žádný podvrh. To, že je potom dokážou přelomit bez jakýchkoliv známek zranění, je naprosto nad lidské chápání,“ dodala.

Předskokany budou čínským mnichům dělat sportovci z Moravskoslezského kraje. Jako první předvede základní gymnastiku mládež klubů TJ Vítkovice a Sokol Moravská Ostrava. Dále se představí zápasníci z našeho kraje. Thajské bojové umění Muay Thai předvedou Martin Vaňka a Jakub Gazdík. Na závěr se předvedou ti, kteří se shaolinskému umění věnují u nás – oddíl Dragon Claw z Bašky nedaleko Frýdku-Místku.

LUCIE RUSKOVÁ