Muzikál je dílem Petra Sedláčka, hudbu k němu napsali Pavla Gajdošíková, Michal Sedláček a Jakub Pachol. Režie se ujal Václav Klemens, pedagog, režisér a současný umělecký šéf ostravského Divadla loutek. Autora muzikálu– Petra Sedláčka –Deník požádal o rozhovor.

Jak se zrodil nápad na muzikál Stodolní?

Nápad vznikl ve škole v ročníku, který muzikál realizuje. Bavili jsme se o tom, kdy oni nastoupili na školu, tehdy jsem ještě také na JKGO studoval. Studenti tohoto ročníku jsou poměrně muzikální, hudebně schopní. Tak jsem se chytil námětu, napsal muzikál a Václav Klemens to nyní nazkoušel, takže uvidíme, jak dopadne premiéra.

Co pro vás znamená fenomén ulice, kde se odehrává děj?

Fenomén ze Stodolní ulice dělají média a třeba cestovní kanceláře, které tam potřebují na ni realizovat zájezdy z Prahy. Pro nás je to ulice, kam si jdeme sednout na kávu nebo na pivo. Spíše jde o určitou proměnu tohoto místa. Režisér a pedagog Václav Klemens vzpomíná, že když před lety zavítal na onu ulici, měl pocit, že se zašpiní, protože to byla naprosto mrtvá zóna Ostravy, a dneska, když přijdu na stejná místa, tak zase naopak si myslím já, že to zašpiním. Ve vývoji Stodolní se odráží vývoj celé Ostravy za posledních20 let.

Ale zase máme strach, aby právě tato část města, když pořád „roste“, nezemřela na určitou exkluzivitu sebe sama, nemůže to jít někam donekonečna stále dál…

Jak byste charakterizovat svoje dílko?

Na Stodolní se scházejí mladí lidé, řeší svoje problémy vztahů. Je tam motiv lásky, komické scény a v určitou chvíli se mezi nimi objeví jejich vrstevník a snaží se je podnikatelsky a mediálně zmanipulovat. A oni se rozhodnou proti tomu bojovat…

Jakou hudbu diváci uslyší?

Je to pestrá směs hudebních žánrů – od techna přes hip-hop až k vyloženě muzikálovým songům.

Na JKGO jste absolvoval obor hudebně-dramatický, nyní studujete na Ostravské univerzitě český jazyk a literaturu. Chcete se psaní věnovat i v budoucnu?

Určitě bych chtěl, ale zejména texty pro ostravská divadla.