VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přinášíme tipy na zajímavé víkendové akce

Ostrava-Chtěli byste prožítnadcházejícívíkend i jinak než jen sledováním volebního zpravodajství, ale ještě stále nevíte, kam vyrazit? Nezoufejte! Přinášíme přehled víkendových akcí, z nichž si určitě vyberete podle svých zájmů a nálady.

28.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Milan Divíšek

Kostely budou otevřené do noci

Čtyřicet kostelů a modliteben ostravsko-opavské diecéze se veřejnosti otevře v pátek 28. května 2010 večer. Deset minut před osmnáctou hodinou se rozezní zvony a pozvou návštěvníky na Noc kostelů.

Zůstanou otevřeny do půlnoci. „Chceme lidem kostely přiblížit i jinak, než je znají, ukázat, že to není místo, určené jen pro úzkou skupinu lidí. Že v prostředí krásné architektury a v dobré atmosféře může najít duchovní povzbuzení každý člověk,“ uvedl ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Jednotlivé farnosti a sbory připravují na Noc kostelů pestrý program – koncerty, divadelní představení, komentované prohlídky. Připravena je i netradiční nabídka, například přehlídky liturgické módy nebo ochutnávka mešních vín.

„Kromě běžně přístupných prostor budou v některých kostelech mimořádně zpřístupněny i věže, sakristie, kůry, krypty a další zajímavé prostory, to vše zdarma,“ uvedl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda s tím, že pro návštěvníky je v Ostravě a na Bruntálsku připraven také Poutnický pas. „Malá brožurka obsahuje všechny informace o tom, kde kostely zapojené do akce lidé najdou,“ vysvětlil mluvčí Siuda.

Poprvé se Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) konala před pěti lety ve Vídni. Do akce se zapojily dvě stovky kostelů. „Postupně se rozšiřovala do dalších rakouských regionů a v roce 2008 se zapojili zájemci z celého Rakouska. Loni Noc kostelů překročila hranice a ve spolupráci s rakouským týmem se konala v plzeňské a brněnské diecézi,“ upřesnil Siuda.

Co například kostely nabízejí

 Frýdek-Místek, bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku: Zpřístupnění krypty pod bazilikou, v níž jsou uloženi kněží, šlechtici i poutníci, kteří zahynuli při pouti do Frýdku.
 Bolatice, kostel sv. Stanislava: Výstava liturgických rouch.
 Ostrava-Hrabůvka, kostel Panny Marie, Královny posvátného růžence: Módní přehlídka kostelní módy (20 až 21 hod.)
 Ostrava-Poruba, kostel sv. Mikuláše: Světelný průvod a křížová cesta ve farní zahradě (21 až 22 hod.)
 Ostrava-Přívoz, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie: Jazz v kostele (19.15 až 20 hod.)
 Ostrava-Pustkovec, kostel sv. Cyrila a Metoděje: Možnost výstupu na věž za příznivého počasí (18 až 20 hod.)
 Ostrava-Zábřeh, kostel Sv. Ducha: Zpřístupněná věž kostela (18 až 21 hod.)
 Hlučín, kostel sv. Jana Křtitele: Duchovní tance (21.30 až 21.45 hod.), možnost prohlídky kůru, nových varhan, poslech varhanních preludií (19.30 až 20 hod.)
 Bolatice, kostel sv. Stanislava: Pouštění lampionů přání na farní zahradě (20.30 až 21.50 hod.)
 Kravaře, kostel sv. Bartoloměje: Co zvenčí nikdy neuvidíš – vzdělávací výklad nástěnných maleb kostela a liturgického prostoru.
 Odry, kostel sv. Bartoloměje: Fanfáry z věže (19.55 až 20 hod. a 00.00 až 00.05 hod.)
 Frýdek-Místek, kostel sv. Jana Křtitele ve Frýdku: Tradiční římská liturgie (18 až 19 hod.) Zpřístupnění kostelní věže (19 až 24 hod.)
 Frýdek-Místek, kostel Všech svatých v Místku: Možnost volné prohlídky kostela a varhan, výstava liturgického oblečení a bohoslužebných předmětů, ochutnávka mešního vína, výstava o papeži Janu Pavlu II. (18 až 24 hod.)
 Malá Morávka, kostel Nejsvětější Trojice: Prohlídka sakristie – liturgické mimo ně, opisování Bible , předměty a roucha využívaná při bohoslužbách i filmová projekce o životě farnosti, mimořádné zpřístupnění kostelní věže, půdy kostela, zvonů a hodinového strojku, výstava tvorby žáků ZŠ, představení psychoterapeutické komunity Pastor Bonus věnující se problémy drogově závislých klientů (18 až 24 hod.)
 Václavov u Bruntálu, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie: Biblický verš vlastní rukou, možnost výstupu na věž kostela, výstava a prezentace předmětů a rouch využívaných při bohoslužbách i mimo ně, ochutnávka mešního vína, výhled z vysokého kostelního kůru a prohlídka varhan (18 až 24 hod.)
 Rudná pod Pradědem, kostel sv. Jana Křtitele: Výstup na věž kostela, výstava předmětů a rouch využívaných při bohoslužbách (19.30 až 21.30 hod.)

Akce budou probíhat v patnácti městech a obcích Moravskoslezského kraje. Bližší informace a podrobný program na www.nockostelu.cz.

Do Ostravy se o víkendu vrací festival alternativního divadla Dream Factory

Ostrava bude po roce opět hostit přehlídku alternativních a činoherních divadel. Festival nazvaný Dream Factory se uskuteční ve dnech 28. a 29. května 2010. Během něj se v industriálním prostředí ostravského Dolu Hlubina, ale i na dalších místech divákům představí desítka souborů. Součástí programu bude i koncert skupiny Nightwork.

„Dream Factory Ostrava 2010 navazuje na loňský úspěšný ročník prvního velkého festivalu svého druhu v Ostravě, který navštívilo okolo dvou tisíc diváků a zástupců odborné divadelní kritiky,“ uvedl ředitel festivalu a zároveň hlavní dramaturg Tomáš Suchánek s tím, že Dream Factory využívá industriální prostředí Dolu Hlubina jako svébytný scénický prostor.

Celkem diváci festivalu zhlédnou 12 představení v podání umělců z Česka a Slovenska. „Ostravany čekají dva dny nabité uměním v prostorech, které už v minulém roce dokázaly přesvědčit, že divadlo i bez zlatých portálů a červeného sametu může být sexy,“ shrnul Suchánek.

Informace a podrobný program najdou zájemci na internetových stránkách www.dfov.cz. Vstupenky od 60 do 350 korun budou k dostání v pokladně Divadla Petra Bezruče. Rezervace vstupenek na e-mailu vstupenky@dfov.cz.

Radnice připravila další Čertoviny

Pobavit, zasportovat si, ale také připomenout historii obvodu – to je cíl Čertovin. Cyklus sportovně-kulturních programů pod tímto názvem pravidelně připravuje pro občany obvodu radnice Mariánských Hor a Hulvák. V sobotu 29. května 2010 startuje ve 13.30 hodin od Střediska volného času Korunka in-line bruslení. Připravena je trasa, přítomni budou odborní instruktoři, kteří zájemcům zapůjčí i brusle, poradí, jak na to. Součástí těchto Čertovin budou i soutěže a další doprovodný program.

Den dětí s klaunem Hopsalínem

V areálu TJ Sokol v Pustkovci se v neděli 30. května 2010 od 10 hodin uskuteční Pirátská show plná soutěží, tance, písniček a legrace při dobývání pokladu s pirátem Hopsalínem. Akce proběhne pod širým nebem, v případě nepříznivého počasí v prostorách tělocvičny TJ Sokol Pustkovec. Vstupenky v ceně 50 korun lze zakoupit ještě v předprodeji v Kulturním centru Poruba na Opavské ulici v pracovní dny od 8 do 18 hodin, nebo přímo na místě v den konání akce.

Senioři a zdravotní klauni postaví májku

V rámci tradiční klauniády se v neděli 30. května 2010 uskuteční v Charitním domě sv. Václava-Kubínova 44 v Ostravě-Heřmanicích stavění májky a oslava májových dnů. Klienti domova se mohou těšit od 14 hodin na odbornou přednášku s názvem Postavme si svou májku anebo Majku, které se zúčastní pět zdravotní klaunů. Více informací o práci zdravotních klaunů mohou zájemci najít na www.zdravotni-klaun.cz.

Happening pod názvem Akce!!! Černá louka

Všechno, co nezažijete v obýváku!!! Takový je podtitul happeningu na podporu kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Happening pod názvem Akce!!! Černá louka proběhne v neděli 30. května 2010 na Černé louce. Nabídne interaktivní kulturní program: cirkusové přestavení, divadlo, soutěže, program pro děti i večerní koncerty. Vstup na akci je zdarma.

„Důvod, proč se akce koná právě na Černé louce, je prostý. Chceme upozornit na klíčový projekt Ostravy 2015, kterým je vybudování Klastru Černá louka. Na Černé louce má vzniknout vzorová městská čtvrť s novou koncertní síní, městskou galerií, Music Pavilionem, kulturním inkubátorem a novými prostory pro bydlení,“ říká k happeningu Čestmír Kopecký, ředitel projektu Ostrava 2015.

Na Černé louce se tak návštěvníci v neděli mohou těšit na divadelní představení i performance, graffiti jam i prezentaci uměleckých škol a profesionálních umělců, mažoretky i zápasy v bahně, soutěže, netradiční módní show, čajovnu, loutková představení pro děti, workshopy taneční, výtvarné i hudební, divadelní představení. Večer pak hlavní scénu ovládne od 17 hodin cimbálová muzika Friš, kterou vystřídá ostravská pop-rocková skupina Kuzniecef.

Hlavní hvězdou večera by měla být ústecká pop-rocková kapela UDG, která v roce 2004 vyhrála prestižní soutěž Coca-Cola PopStar a hned několikrát byla nominována v hudebních cenách Žebřík. Koncerty zakončí po 21. hodině rock’n’rollová kapela z Ostravy – Rock & Roll Band Marcela Woodmana.
Na happeningu budou mít možnost se představit i samotní návštěvníci, a to na volné scéně Hyde Parku. Předvést se mohou všichni, kteří umí něco netradičního a chtějí aktivně podpořit ostravskou kulturní scénu a Ostravu v jejím boji o titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Více informací o akci najdete na www.ostrava2015.cz.

Program akce

18 hodin / Cimbálová muzika Friš
19 hodin / Kuzniecef
20 hodin / UDG
21 hodin / Rock'And'Roll Band Marcela Woodmana

ŠÁRKA MRVOVÁ, MIRKA CHLEBOUNOVÁ

28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení