Velkolepá hostina užprvní den nabídne legendární zpěvačku a korunovanou cikánskou královnu Esmu Redžepovu z Makedonie, rumunskou kapelu, jež si říká Mahala Rai Banda, která kombinuje bláznivou balkánskou dechovku s houslisty a cimbalisty.Ve čtvrtekvečer se rovněž představí král bulharských romských zpěváků Jony Illev, flamenková kapela Kaloome z Francie, zpěvačka Florentina Sandu, ale také ohnivé tanečnice Aurelia Sandu a Tanzica Ionita. Ti všichni nabídnou velkolepou oslavu romské hudby.

Romské plameny vystřídá první den další exotika. Bubenická podívaná z Jižní Koreje, což není pouze show, ale asijská tradice. „Naše hudba vyjadřuje štěstí a klid. Může zasáhnout jednoho jediného člověka i celou společnost a zachytit nálady doby, v níž žijeme. Doufáme, že svou hudbou všechny potěšíme a dáme jim šanci dopřávat si klidný život. Každému to přejeme z celého srdce,“ vzkazuje všem návštěvníkům své podívané seskupení Dulsori, které žije v Londýně a odtud vyjíždí na svá vystoupení takřka do celého světa.

Valravn není chladný sever


Festivalová ouvertura přichystala ještě další lahůdku. Kapela Valravn s kořeny v Dánsku a na Faerských ostrovech již třikrát získala významné dánské hudební ocenění. Jejich koncerty, v nichž se snoubí severský folklor se syrovou elektronikou, má díky využití velkých bubnů také trošku šamanský nádech. Lidové tradice a strhující nápor elektrobeatu vyznívají určitě velmi emotivně a posluchači možná lomcují až běsi… I to je skupina Valravn.

Závěr prvního dne obstará mezinárodní, ale převážně česká multižánrová kapela United Flavour, která je hodně ovlivněna kulturními zvyky Španělska, Afriky, ale i střední Evropy.

Směs hudebních stylů od reggae až po hip-hop vytváří pohodu pro publikum, možná i chuť si zatancovat. Základními pilíři skupiny jsou španělská zpěvačka Carmen a baskytarista Djei z Pobřeží slonoviny. A tak budiž řečeno s klasikem: inu ovšem, koupejme se v zajetí hudebních rytmů různých stylů, ale také žánrů. Colours of Ostrava, buďtež pozdraven.

Colours of Ostrava i letos čistým festivalem


Festival Colours of Ostrava se snaží myslet i na životní prostředí, a proto se již podruhé zapojuje do projektu Čistý festival Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s. Co to v praxi znamená? Na Colours mohou návštěvníci třídit odpad, ve stánku Zelený bod budou stejně jako v loňském roce za přinesené plasty a papíry dokonce odměněni. Aby bylo třídění odpadu pro všechny co nejdostupnější, budou v celém festivalovém areálu umístěny žluté pytle na plasty a modré pytle na papír.

Na stejném místě jako v minulém roce bude umístěn květinový stánek Zelený bod, kde budou návštěvníci za přinesené kelímky a plasty odměňováni.
V Zeleném bodě se každý návštěvník letošního ročníku také může zapojit do soutěže o iPody. Za to, že festival Colours of Ostrava umožní svým návštěvníkům třídění odpadu, bude oceněn certifikací Čistý festival, o kterou letos usilují dvě desítky českých festivalů zapojených do projektu.
Certifikace je festivalům předávána poslední den konání, podmínkou pro získání je především umožnění třídění odpadu a zajištění jeho předání k druhotnému zpracování.

Více informací o soutěžích, třídění odpadu a projektu najdete na webových stránkách www.cistyfestival.cz.

Všechny články k proslulému ostravskému festivalu ČTĚTE ZDE!