Slezskoostravský hrad ovládnou strašidla

Příjemným zakončením prázdnin může být akce pro malé i velké s názvem Strašení na hradě, která se uskuteční večer 27. srpna a 28. srpna 2010 na Slezskoostravském hradě. „V tyto dva strašidelné dny bude hrad celý večer až do noci plný bubáků a jiných tajemných bytostí. Po celou dobu prohlídkového programu se o návštěvníky postarají průvodci v různých strašidelných kostýmech, kteří je provedou osmi tajemnými a strašidelnými místy,“ přibližuje za organizátory Petra Filipová.

Hrad bude strašidelně nasvícen, k vidění bude dobový jarmark s občerstvením, chybět nebude ani promítání pohádek pro děti na hradní terase.
Hradní nádvoří bude pro veřejnost otevřeno od 19 hodin, první prohlídka začíná ve 21 hodin, kdy návštěvníky přivítá sám purkrabí hradu. Poslední prohlídka začne 24 hodin. Vzhledem k tomu, že se jedná o časově organizované prohlídky, doporučují pořadatelé zájemcům zajistit si vstupenky v předstihu. Předprodej probíhá v pokladně Slezskoostravského hradu. V pátek bude hrad z důvodů přípravy akce od 15 do 19 hodin uzavřen, v sobotu bude veřejnosti přístupné jen nádvoří hradu.

VSTUPNÉ:

jednotné vstupné na strašení 100 Kč/osoba
vstup pouze na hradní nádvoří 40 Kč/osoba

REZERVACE: Tel.: 596 115 967 – pokladna hradu

Jízda historických vozidel

Autoveteráni budou v sobotu 28. srpna 2010 zdolávat Michálkovický kopec. Jízda historických vozidel začne v 8.30 hodin, v průběhu akce bude probíhat bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Vstup je zdarma.

Mezinárodní setkání jízdních policií

V Ostravě se o víkendu uskuteční již třinácté mezinárodní setkání jízdních policií. Jezdci změří své síly ve sportovních disciplínách a předvedou, jak dokážou obstát v náročných situacích, kterým musí mnohdy při výkonu služby čelit. Parkúrové soutěže v jízdě na koni a další doprovodný program se uskuteční v sobotu 28. srpna 2010 od 12.30 hodin v zadní části Komenského sadů poblíž Hrušovské ulice.

Ve 13 hodin odstartuje cross parkúr O pohár ředitele Městské policie Ostrava s překážkami do 100 cm. Atraktivní zrcadlové skákání dvojic O pohár primátora města Ostravy začne ve 14.40 hodin, odpolední program vyvrcholí v 16 hodin speciálním policejním parkúrem pro služební koně O pohár hejtmana Moravskoslezského kraje.

Benefiční festival podpoří postižené děti

Velká benefiční akce s názvem Stodolní Beach Fest se uskuteční v sobotu 28. srpna 2010 v prostorách parkoviště na Škroupově ulici v Ostravě. Představí se zde přes osm desítek umělců, kteří budou vystupovat zdarma pouze za cestovní výdaje. Původně ani návštěvníci neměli platit vstupné, ale protože Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz zamítl organizátorům – Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, klub Stonožka Ostrava – žádost o příspěvek ve výši 20 tisíc korun na pokrytí nejnutnějších nákladů spojených s technickým zabezpečením akce, bude patrně vstupné na akci 100 korun. Výtěžek bude podle sdělení organizátora projektu Kamila Sabbagha věnován na dobudování celoročního integrovaného tábora v Dívčím Hradě, kde postižené děti tráví víkendové i týdenní pobyty a učí se zde začleňovat do běžného života. Hudební festival začne v 15 hodin.

V ostravské zoo proběhnou rybářské závody

U jednoho z rybníků v areálu ostravské zoologické zahrady se v neděli 29. srpna 2010 uskuteční rybářské závody pro děti. Akce je určena dětem do patnácti let, závod začne v 9.30 hodin a skončí v poledne. Každý závodník s sebou musí mít povinnou výbavu podle rybářského řádu, lovit může nejvýš na dva pruty a požít živočišnou nebo rostlinnou návnadu. Počet soutěžících je omezen, zájemci by se proto měli včas přihlásit na tel. 777 049 812, a to nejpozději do pátku 27. srpna 2010.

Vydejte se po stopách vůně kávy

Chcete se podívat, ve kterých místech stály kdysi vyhlášené ostravské kavárny? Chcete se dozvědět více o někdejším kavárenském životě a jeho nešvarech – prostituci či hazardu? Pak se vydejte na komentovanou procházku Ostravou nazvanou Po stopách vůně kávy. Uskuteční se v neděli 29. srpna 2010. Prohlídky se budou konat v 10, 11, 14 a 15 hodin. Sraz účastníků je u informačního centra u zastávky Elektra na Nádražní ulici v Moravské Ostravě. Cena prohlídky je 80 korun pro dospělé. Děti, studenti a senioři zaplatí 50 korun. Vstupné se platí předem právě v pobočce Ostravského informačního servisu Elektra. Na vyhlídkově věži Nové radnice si účastníci budou moci vychutnat kávu. Další komentovaná prohlídka se uskuteční 4. září 2010 a bude na téma Z věže do věže.

Jdeme za vámi aneb Divadelní happening v centru Ostravy

Ostravské Masarykovo náměstí bude patřit v neděli 29. srpna 2010 divadlu. U příležitosti zahájení nové sezony zde proběhne akce s názvem DIVADLO!!! Jdeme za vámi! Od 14 hodin budou probíhat prezentace Národního divadla moravskoslezského, Divadla loutek, Komorní scény Aréna a Divadla Petra Bezruče. Herci zde budou nejenom hrát ukázky z některých představení – například z klasické opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, ale zájemci si zde budou moci zakoupit také předplatné nebo přečíst nulté číslo nového dvouměsíčníku Národního divadla moravskoslezského.

Pořadí produkcí:

• po 14 h – zahájení prodeje ABEND+ (společné předplatné ostravských divadel) a materiálů NDM, otevření stánku
• 15.30 h – společná stavba rozcestníku – účast všech divadel
běh k divadlům s měřícím kolečkem, výroba rozcestníku (malování cedulí)
 moderátor s amplionem (Tomáš G. Masaryk) komentuje vývoj měření… drnčením telefonu vždy dostane zprávu, že zástupce vyrazil od brány příslušného divadla.
 na náměstí tak postupně dobíhají 4 postavy, na měřícím kolečku jsou odečteny metry a centimetry vzdáleností divadel od hlavního náměstí
 je pořizován videozáznam
• 16.30 h – velká scéna – NDM-opera – Prodaná nevěsta – 2. dějství
• 17.30 h – scéna Divadlo loutek – O pejskovi a kočičce
• 18 h – velká scéna – NDM-činohra – Komedyje o čertových osidlách – 1. jednání
• 19 h – scéna Komorní scéna Aréna – Kabaret z inscenace Brenpartija
• 19.30 h – velká scéna – NDM-opereta – Mamzelle Nitouche – 2. jednání, 2. obraz
• 20.30 h – scéna Divadlo Petra Bezruče – vystoupení kapely Magdon, tanečně-hudebního tělesa Limonáda, Vystoupení s hvězdičkou aneb Pornohvězdy Petra Bezruče a další… moderují Jan Vlas a Tomáš Dastlík
• 21 h – velká scéna – NDM-balet – Labutí jezero – 2. dějství
• 21.40 h – velká scéna – společné otevření sezóny
 projekce sestřihaného filmu ze stavby rozcestníku
případně další…

Výstava přibližující život velkých šelem končí

Už jen do neděle 29. srpna 2010 bude v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí v Moravské Ostravě k vidění výstava s názvem Chráněná krajinná oblast Beskydy – domov velkých šelem. Výstava na dvaceti panelech představuje chráněnou krajinnou oblast Beskydy jako evropsky významnou lokalitu a jako jediné pohoří v České republice, kde se vyskytují velké šelmy – rys, vlk nebo medvěd. Převážná část výstavy obsahuje podrobné informace právě ze života těchto chráněných šelem, o jejich rozšíření, pobytových znacích v terénu i jejich ochraně. Součástí výstavy jsou i odlitky stop a další zajímavé exponáty. Textovou a fotografickou část doplňují kresby výtvarníka a znalce velkých šelem Ludvíka Kunce.

Krteček a hlavolamy na Černé louce

Až do neděle 29. srpna 2010 budou v pavilonu C na Výstavišti Černá louka v Moravské Ostravě k vidění dvě zajímavé interaktivní výstavy. V první z nich s názvem Zdeněk Miler dětem si drobotina bude moci vyzkoušet spoustu her se známou televizní postavičkou – krtečkem. Druhá má název Komunikujeme a přibližuje svět komunikace mezi lidmi – od šeptání do ucha po mezikontinentální bezdrátové spojení. Návštěvníci se zábavným způsobem dozví, jak funguje mobil, potrubní pošta, šifry a podobně.

V pátek jsou výstavy otevřeny od 10 do 18 hodin, v sobotu a v neděli od 14 do 18 hodin. Vstupné na jednu expozici je 50 korun, na obě pak 80 korun. Organizátorem je Klub Ámos – Centrum pro rodinu a sociální péči. Více na www.prorodiny.cz.