VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přinášíme tipy na zajímavé víkendové akce

Ostrava-Přemýšlíte, kam o víkendu vyrazit v blízkosti bydliště, ale ještě Vás nic nenapadlo? Nezoufejte! Přinášíme pozvánku na některé zajímavé akce.

8.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Hornictví v umění na ostravském Dole Michal

V prvním patře administrativní budovy národní kulturní památky Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích je k vidění výstava Vůně uhlí stále v nás. Představuje umělecká díla se sociální tematikou, která se v první polovině 20. století objevovala v ostravském výtvarném umění nejčastěji. Podle kurátorky výstavy Gabriely Pelikánové bylo zdejší životní klima zcela specifické, nesrovnatelné s jinými městy naší republiky.

„To musel každý výtvarník žijící na Ostravsku chtě nechtě přijmout, vstřebat a následně i umělecky uchopit. Z bohatého výčtu jmenujme alespoň Ferdiše Dušu, Viléma Wünscheho, Vladimíra Kristina, Vladimíra Držkovice nebo sochaře Augustina Handzela, Karla Pokorného či Jindřicha Wielguse. Na plátnech a v kameni jsou naturalistickou formou zachycováni havíři. Jejich práce je prezentována jako bezbřehá dřina, ale i životní poslání. Stranou nezůstává ani běžný život havířů a město Ostrava, které se stalo lidem v něm žijícím osudem. Galerie výtvarného umění v Ostravě zcela záměrně tuto výstavu umístila do prostor bývalého Dolu Michal v Ostravě–Michálkovicích, v němž dov pátek nalezneme genius loci hornictví. Snadno tak zjistíme, že kořeny hornické duše jsou stále neúprosně živé,“ dodala Gabriela Pelikánová.

Výstava potrvá ještě do 17. října a bude přístupná v rámci prohlídky areálu.

Areál dolu Michal je veřejnosti přístupný v říjnu pouze o víkendu a státních svátcích, prohlídky začínají vždy v 9, 11, 13 a 15 hodin. Lze si předem dojednat i individuální prohlídku.

ŠÁRKA MRVOVÁ


Balet v obchodním centru

Členové baletního souboru Národního divadla moravskoslezského (NDM) se rozhodli mimořádně opustit divadelní budovy a vydat se za diváky. „V sobotu zamíří doprostřed ostravského víkendového dění – do obchodního centra Futurum. Přibližně ve 14 hodin představí tanečníci dvě ukázky z inscenace U2 – You too… ty taky?, aby tak divákům oživili víkendový program a pozvali je do divadla,“ uvedla mluvčí NDM Gabriela Říhánková. (zm)


Knihovna pozvala literáty

Pro knihovny v celé republice bývá první říjnový týden velmi pracovní a ve znamení pořádání různých kulturních akcí pro své čtenáře i širokou veřejnost. Také knihovna ve Frýdku-Místku nabízí bohatý program. Za zmínku stojí akce, která se uskuteční v pátek v místecké knihovně. V Modrém salonku se totiž sejdou literáti, kteří divákům představí svou tvorbu. Pořad organizuje společně s knihovnou literárně-dramatická společnost Místecká Viola, která oslovila k autorskému čtení regionální autory různého tvůrčího zaměření i věku.

Spektrum bude jistě zajímavé – vypovídají o tom i jména těch, kteří pozvání přijali. Uslyšíte laskavé verše Dajany Zápalkové, veselé povídky od vody od Antonína Szkandery, vyzrálé verše Bohuslava Koblihy a moderní pojetí poezie Davida Bátora doprovázené hrou na klavír. Tento literární koktejl bude mít začátek v 18 hodin. (mach)


Pojďte si hrát s panem malířem

Centrum pro rodinu a sociální péči – Klub Ámos ve spolupráci s Národním muzeem a Městským muzeem a galerií Polička pořádá v pavilonu C na ostravském výstavišti Černá louka originální projekt pro děti i dospělé. Jmenuje se Fenomén Martinů & Jan Zrzavý aneb Pojďte si hrát s panem malířem Janem Zrzavým a hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů. O tomto víkendu je akce přístupná od 14 do 18 hodin, opakovat se bude o víkendu 16. a 17. října, 6. a 7. listopadu a 13. a 14. listopadu. Výstava hravě přibližuje moderní výtvarné umění i dílo hudebníka a také ukáže, co mají tito umělci společného.

Zároveň bude o tomto a příštím víkendu v pavilonu přístupná interaktivní výstava o nejčtenější knize světa Bible očima světa – Svět očima bible. Je určena pro děti od osmi let. Návštěvník se aktivně zapojí do všedního dne biblického lidu před tisíci lety, bude putovat historií a obsahem bible. (zm)


Lidé s poškozením zraku si vyzkoušejí agility

Na cvičišti Základní kynologické organizace v Ostravě–Třebovicích se v sobotu potkají klienti občanského sdružení Kafira. Mimo jiné je pro ně a jejich tradiční setkání připravena dopoledne přednáška o agility a možnost si tento sport s vlastními pejsky také vyzkoušet.

Kafira je občanské sdružení, které vzniklo v roce 2002. Jeho posláním je podpora nezávislého a samostatného života lidí ve věku od patnácti let let, které jejich poškození zraku ovlivňuje při každodenních činnostech běžných ve společnosti. Snaží se jim vytvořit zázemí, které povzbuzuje, motivuje a dodává „chuť do života“. Poskytujetaké služby poradenské, vzdělávací a další, které zvyšují šance nalézt vhodné pracovní uplatnění. Služby jsou poskytovány v terénu nebo ve střediscích sdružení v Opavě, Ostravě, Novém Jičíně a Frýdku-Místku. (zi)


Sůl nad zlato aneb Pokus o rekord v Bohumíně

O zápis do české edice Guinnessovy knihy rekordů se pokusí v sobotu v Bohumíně. „Přineste sůl ve slánce a na náměstí ji vysypejte do díže jako ve známé pohádce Byl jednou jeden král. Vytvoříme tak nový rekord, a navíc za to dostanete hodinu zdarma v solné jeskyni,“ vyzývají organizátoři akce. Za odsypanou sůl dostane prvních tisíc účastníků rekordu poukaz na hodinu zdarma v solné jeskyni.

Pokus o rekord bude mít i kulturní program – v 16.30 hodin vystoupí Sestry Havelkovy, zazní písničky Jana Wericha a den vyvrcholí v 19 hodin v kině projekcí pohádky s nezapomenutelným Janem Werichem v hlavní roli Byl jednou jeden král za mimořádně zlevněnou vstupenku 30 korun.
Co se bude dále dít s donesenou solí, se však organizátoři akce nezmiňují. (zi)


Turistické Minieurorando

Klub českých turistů v Krnově pořádá až do 10. října Mezinárodní turistický sraz Minieurorando. Kromě pěších tras jsou připraveny autobusové poznávací zájezdy do krnovského a bruntálského regionu a do polského příhraničí.

Účastníci se mohou těšit i na řadu doprovodných kulturních program, nebo si mohou objednat vyhlídkový let nad Krnovem a Pradědem, jízdu turistickým parním vláčkem do Osoblahy či plachtění na Slezské Hartě. Podrobnější informace o akci najdete na www.minieurorando.cz. (mrš)


V Jablunkově bude divadlo

Škola malého stromu, tak se nazývá divadelní představení Forresta Cartera, které uvidíte v Jablunkově. Představení se uskuteční na jablunkovské radnici v pátek v 18.30 hodin. Vstupné činí sto korun, děti, studenti a senioři zaplatí 70 korun. (mach)


Charlie Straight v Lomné

Zábavné odpoledne pro všechny chystají v Lomňanském muzeu v Dolní Lomné na tento víkend. Zábavná víkendová akce odstartuje v sobotu ve 14 hodin. O hodinu později je na programu vystoupení kapely Pepeliny, po kterém bude následovat program taneční skupiny. Charlie Straight se představí v 16.30 hodin. Nebudou chybět soutěže pro rodiny a kolektivy, tvůrčí dílničky pro všechny (podzimní vazba květin, skleněné šperky, kovář, výroba masek, výrobky z dýně, proutí a vlny). V neděli je přichystáno maškarní dopoledne s vyhodnocením a oceněním nejkrásnějších masek. (mach)


FiHa křtí videoklip

Známá ostravská kapela FiHa chystá křest svého prvního videoklipu k písni Angry. Stane se tak v sobotu v klubu Boomerang na Stodolní ulici v centru Ostravy.

„Chtěli jsme se odlišit od ostatních českých kapel, které většinou ve svých klipech jen hrají na nástroje v různém prostředí. V klipu samozřejmě vystupujeme, ale hrajeme příběh. Klip má děj, spád a myslím, že by mohl i pobavit,“ uvedl frontman kapely Filip Rácz. Akce začíná v 19 hodin koncertním programem speciálně připraveným pro tento večer. (per)


Olympic v Krnově

Největší česká rocková legenda, kapela Olympic, se chystá do Krnova – a veze všechny hity! V sobotu v čele se svým kapelníkem Petrem Jandou zahraje v Kofola Music Clubu. Koncert začíná ve 20 hodin, vstupné je 340 korun. (zm)


Klimkovické vzduchobraní s pokusem o rekord

Nultý ročník Klimkovického vzduchobraní spojí v sobotu zábavné odpoledne s pochodem za zdravím a s pokusem o vytvoření netradičního rekordu v počtu hromadně roztočených větrníků. Akci pořádá město Klimkovice ve spolupráci se Sanatorii Klimkovice a sdružením Čisté Klimkovice.

Pozvaní jsou všichni, kteří chtějí udělat něco pro zdraví a zároveň se dobře bavit. Zájemci se vypraví ve 13 hodin ze tří startovacích stanovišť – jsou v Klimkovicích U Lípy, v Porubě u Mexika a ve Vřesině u městského úřadu – na pochod k lázním. V areálu lázní je pro ně od 14 hodin připraven bohatý program i občerstvení. Hrát budou folkrocková kapela Dekl a dechová hudba Veselka, balonkovou šou pro děti připraví klaun Hopsalín, akci zpestří svým vystoupení mažoretky.

Na místě bude speciální měřicí vůz ke sledování kvality ovzduší, ukázky své práce předvedou hasiči, mnoho atrakcí bude nachystáno zvlášť pro děti. Pro ty, kteří se do lázní dopraví ekologicky, budou připraveny zajímavé ceny. Součástí akce bude také v 15 hodin pokus o vytvoření českého rekordu v největším počtu hromadně roztočených větrníků spojený s hromadným zafoukáním čistého klimkovického vzduchu.

„Přijďte se zhluboka nadýchat nejčistšího vzduchu v regionu a pošlete ho trošku i do jiných částí Ostravska,“ zve s nadsázkou provozní ředitelka sanatorií a jedna z pořadatelek akce Jana Šusteková. (zm)


Líný Honza je ve Čtyřlístku

Derniéru loutkové hry na motivy pohádky Josefa Lady Líný Honza uvidíte v sobotu v 15 hodin ve frýdeckém divadle Čtyřlístek. Představení sehraje loutková scéna Divadla u Ostravice Frýdek-Místek. (mach)


Krmáš budou slavit na Prašivé

Dřevěný kostel svatého Antonína na Prašivé slaví výročí. Krmášové oslavy 370 let od jeho posvěcení se uskuteční v sobotu. Mše svatá bude sloužena v 10.30 hodin. (mach)


Aquaburza
se bude konat v sobotu od 8 do 12 hodin na VŠB–TU v Ostravě–Porubě.

Dvanáctý ročník mezinárodního turnaje v ragby vozíčkářů se hraje také v sobotu od 9 hodin ve Sportovní hale Sarezy v Ostravě–Přívoze.

Ve výškovické pobočce Knihovny města Ostravy se bude v pátek od 9 do 11.30 hodin konat tvůrčí dílna Přijďte si k nám pro zvířátko. Děti i dospělí si mohou vyrobit vlastní zvířátko z nafukovacích balonků.

Svatováclavský hudební festival 2010 pokračuje v sobotu v 17 hodin ve farním kostele sv. Jana Nepomuckého mučedníka v Ostravě-Staré Bělé koncertem Komorního orchestru Pavla Haase.

Kytarista Lubomír Brabec vystoupí v sobotu v 19 hodin v Kulturním domě K–Trio v Ostravě–Hrabůvce.

V ostravském klubu Fabric zahrají v sobotu od 20 hodin česká pěvecká ikona Dan Bárta se svou jazzovou kapelou Illustratosphere.

Netradiční diskotéka Praskání Rosti Petříka rozezní v sobotu od 21 hodin klub Templ v Ostravě.

Diashow Leoše Šimánka Austrálie: Křížem krážem můžete zhlédnout v neděli v 15 a v 19 hodin v ostravském Domě kultury Akord v Ostravě–Zábřehu.

8.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

/FOTOGALERIE/ Ani na pátý pokus doma nedokázali naplno bodovat. Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v 11. kole HET ligy s Olomoucí 1:1 a už deset zápasů čekají na výhru. Ostravané šli do vedení zásluhou Hrubého, Sigma vyrovnala díky střídajícímu Moulisovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení