Třicet astronomických let

Ostrava – Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, která je součástí Hornicko-geologické fakulty VŠB – Technické univerzity Ostrava, slaví v těchto dnech třicet let činnosti. Zaměstnanci této instituce však nepropadli nostalgickému vzpomínání, ale připravují celou řadu velkých projektů, které by mohly planetárium i hvězdárnu výrazně modernizovat. A jak to všechno začalo?

„Historie našeho planetária se začala psát v jiných poměrech a dokonce v docela jiném státě. Ve středu 15. října roku 1980 byla slavnostně otevřena instituce pojmenovaná jako Báňská měřičská základna, jejíž součástí bylo kromě oddělení seismologie a důlního měřictví také oddělení hvězdárny a planetária. Po celou dobu své existence byla organickou součástí Vysoké školy báňské a od roku 2000 nese jméno opavského rodáka, astronoma evropského formátu Johanna Palisy,“ odpověděl vedoucí planetária Tomáš Gráf.

Za důležitější než pompézní oslavy považuje řadu menších akcí, kterými chtějí toto výročí připomenout. „Letos na jaře jsme jako první planetárium v republice nabídli veřejnosti audiovizuální pořady v planetáriu s prvky stereoskopické, tedy 3D projekce. Na konci června jsme podali projekt ,Vesmírná brána‘ do operačního programu Věda a vývoj pro inovace. Pokud by se nám podařilo v příštím roce ,zabodovat‘, byla by to nová etapa rozvoje naší instituce.“

Jednalo by se o velkou investici do revitalizace celého objektu a jeho přeměnu na moderní centrum komunikace vědy přístupné a srozumitelné pro všechny věkové kategorie. „Navíc by došlo ke změně celkové koncepce popularizace a vzdělávání – návštěvník by se z pasivního konzumenta stal aktivním aktérem expozic i moderních audiovizuálních pořadů,“ dodal Tomáš Gráf. (zm)

Přehled akcí ke Třiceti astronomickým letům

>> výstava „30 astronomických let Hvězdárny a planetária Johanna Palisy“ je umístěna v prostorách Minigalerie Mira ve hvězdárně. Tvoří ji třicet panelů dokumentujících zásadní astronomické objevy posledních tří desetiletí a připomínajících zásadní události hvězdárny. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v době provozu pro veřejnost, vstup je zdarma.

>> Den astronomických otázek a odpovědí– klasická „sobota v planetáriu a na hvězdárně“ oblečená do zbrusu nového kabátu, po pořadech v planetáriu budou moci děti i dospělí další hodinku diskutovat s astronomy o věcech, které jim na vesmíru připadají nadmíru zvláštní a podivné (vstup na diskusi je zdarma, diskutující obdrží zdarma pamětní button).

* aktuální program

sobota 16. října

14.00 – Cestovatel Uff a hvězdná monstra. Vydáme se na cestu napříč Galaxií a budeme sledovat různé typy hvězd, počínaje Sluncem a konče novami a supernovami.
16.00 – Zlaté dědictví. Zlato je věrný průvodce lidského pokolení od prehistorických dob. Bylo součástí královských pokladů, vysněným produktem alchymistů, noční můrou zlatokopů. Jaký je ale původ zlata? Vzniklo při formování Země v počátcích sluneční soustavy, nebo je mnohem starší?
18.00 – Supernovy hvězdného nebe. Umělá hvězdná obloha planetária se rozezvučí živým moderovaným hudebním pořadem. Tentokrát se seznámíme s hudbou skupiny Air.
Za jasného počasí bude od 20 do 22 hodin otevřena hvězdárna. V ní se můžete podívat na souhvězdí severní hvězdné oblohy a prohlédnout si zajímavé objekty v nich. Tématem večera jsou Klenoty podzimu.


V Rýmařově kynologové budou hledat stopu i ztracené osoby

Rýmařov – Divácky atraktivní podívaná je zaměřena na hledání ztracených lidí i překonávání polních překážek. Kynologové s cvičenými psy se v sobotu utkají na Bohemia cupu RH-FB 2010 na cvičišti v Rýmařově. Sjede se sem výběr kynologů pro mistrovství světa. Mezi jinými přijede letošní mistr světa Jan Pokorný. Psovody–záchranáře čeká dva tisíce kroků dlouhá trasa s různými nástrahami.

Psi uvidí publikum při ukázkách poslušnosti i dovednost po poledni, už dopoledne se vydají v 45minutových intervalech kynologové po předem vyšlapané stopě. „Pes musí nalézt předmět ukrytý ve čtverci dvacet krát dvacet metrů,“ řekl mezinárodní rozhodčí Karel Pavlík z Bruntálu. Soutěžících přijede šest, trasu jim vyšlape figurant tři hodiny předtím, než se vydají do terénu. Na konci musí psi figuranta najít a vyšlapat. „Na vypracování stopy má pětačtyřicet minut, nesmí ale utíkat,“ uvedl Pavlík. Psy při závodu čeká přechod nepříjemného materiálu, skoky do dálky i prolézání roury, to vše na jediný povel psovoda.

Olomoucká záchranná brigáda rozlišuje výcvik vodní, lavinový, plošný a sutinový. Vedoucím brigády je Květoslav Štibora, sám mistr světa ve stopařích.
„Smyslem podobných soutěží je především příprava na vyhledávání osob zavalených v sutinách, nacvičujeme také pro plošné vyhledávání osob, například dětí nebo seniorů,“ sdělil Karel Pavlík.

Využívat záchranných dovedností a zkušenosti psů a kynologů mohou jednotlivci, ale například i policisté nebo hasiči. Označení RH-FB, které tento závod má, znamená, že jde o soutěž z kategorie nejsložitějších – kynologové při něm plní vyšší zkoušky. V cizině zkouška povinná není, ale v Česku ano.

KAREL JANEČEK


Slavnosti bojových umění

Ostrava – Oddíl Aikido Sportovního klubu Policie Ostrava pořádá Slavnosti bojových umění. Již jedenáctý ročník sportovní akce se uskuteční v neděli od 14 hodin v hale TJ Mittal Ostrava na Varenské ulici. Výtěžek bude poukázán na konto Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni, která pomáhá zlepšit život dětem po hasičích a policistech, kteří zahynuli při výkonu služby. Moderování akce se tak jako předešlý rok zhostili herci Ondřej Vetchý a Vladimír Polák. (zm)


Den kouzel a strašidel

Štramberk – Dnem plným kouzel a strašlivé podívané vás v sobotu od 13 hodin na štramberském náměstí provede absolventka I. školy strašidelné štramberské zvaná Štramhuhú. Naučí vás svému kumštu a seznámí se svými dalšími kamarády, osobami tváře divé. Také vám představí členy své kouzelnické školy. Parta strašidel–hudebníků zahraje k tanci, zapsány budou všechny přítomné tajemné bytosti. Následovat bude módní přehlídka všeliké havěti (ne)stoudné, kurz v oboru strašení a získání certifikátu a strašidelná pohádka. Chybět nebude tradiční vyřezávání dýní a pro děti připraven celodenní program v kreativních stáncích. V rámci akce Do Solných jeskyní ve Štramberku mají děti do 15 let v maskách vstup zdarma. Budou jim tam pouštěny reprodukované pohádky a obsluha jeskyní bude převlečena v pohádkové bytosti. Více informací na www.relaxvpodhuri.cz. (zm)


Podzimní aukce starožitností a umění v Ostravě

Ostrava – Stodruhá podzimní aukce starožitností a umění se uskuteční v neděli od 11 hodin v hotelu Brioni na Stodolní ulici v Ostravě. Předaukční prohlídka je možná ve výstavních prostorách společnosti na Českobratrské ulici. V sobotu je otevřeno od 9 do 12 hodin. V neděli budou všechny předměty vystaveny od 9 hodin v hotelu Brioni. Všechny dražené položky si můžete prohlédnout na www.aukcnidum.cz. Do konce letošního roku se v Ostravě uskuteční ještě tradiční vánoční aukce. (zm)


Vystavují nejhezčí kousky

Frýdek–Místek – Členové geologického kroužku vystavují od čtvrtka na frýdeckém zámku nejpěknější kousky ze svých minerálogických sbírek. Samostatná místnost je věnována pestrobarevným achátům a umělecké fotografii Jiřího Otipky. Nebudou chybět regionální minerály a počítačové animace 3D modelů krystalů. Výstava bude přístupná do 20. března příštího roku. (zi)


Exkurze za ptáky

Ostrava – Na podzimní exkurzi nejen za ptáky na Heřmanický rybník spojenou s úklidem jste zváni na sobotu od 9 hodin do Ostravy–Heřmanic. Těšit se můžete na procházku s výkladem o chráněném území spojenou s pozorováním ptáků. Po exkurzi se zájemci mohou zapojit do sběru odpadků, a pomoci tak vyčistit cennou část území. Součástí úklidu bude soutěž o nejkurióznější nález a nejpilnějšího sběrače. (zi)


Kocourek Damián bude bavit děti v Místku

Frýdek-Místek – Zejména těm nejmenším je určeno divadelní představení Kočičiny kocoura Damiána, které uvidíte v neděli v 15 hodin v Nové scéně Vlast v Místku. Jedná se o poetické setkání s chlupatými hrdiny stejnojmenné knihy Václava Čtvrtka. Zažijete tak představení pro jednu herečku a plný koš loutek. (red)


Naturisté na Olešné

Olešná – Naturistická party se koná v sobotu od 19 hodin v prostorách krytého aquaparku Olešná. Vstup na tuto akci mají povoleny i děti, pro které budou připraveny různé hry a soutěže. A nejen ty si budou moci vyzkoušet aquazorbing či malování na tělo. V průběhu večera bude i možnost vstupu do sauny. Od 19 do 20 hodin je naplánována tzv. „zahřívací hodinka“ , na níž jsou plavky nepovinné, po 20. hodině však již zúčastnění musejí koupací úbor odložit. Vstupné na akci je pro děti do 10 let 30 korun, pro děti od 10 do 15 let a studenty 50 korun, pro dospělé dvě stě korun. Rodinné vstupné (dva dospělí a dvě děti do 15 let) je 450 korun. Bližší informace na www.sportplex.cz. (zm)


Návrhy na přestavbu Černé louky představí na výstavě Dům a byt

Ostrava – Na ostravské Černé louce jsou do této neděle představovány návrhy z urbanistické soutěže o revitalizaci výstaviště. Na veletrhu Dům a byt 2010 bude vystaveno celkem 63 soutěžních studií včetně vítězného návrhu. Výstava bude v sobotu přístupná veřejnosti od 10 do 17 hodin a v neděli od 10 do 15 hodin. (zm)


Královna k sežrání

Ostrava – Přestože Ostrava nezískala titul Evropské hlavní město kultury 2015, divadlo Stará Aréna pokračuje a s ním i aktivity Divadla Silesia.
Novou sezonu Divadlo Silesia tentokrát zahájí pohádkou, a jak je už v tomto divadle tradicí, rovnou českou premiérou. Tentokrát půjde o hudební pohádku Macieje Wojtyszka Královna k sežrání, kterou uvede v sobotu v 15 hodin. Současný polský dramatik, filmový a televizní režisér i scenárista Maciej Wojtyszko je jedním ze současných nejlepších polských autorů knížek a divadelních her pro děti. A o čem je tato komorní pohádka? Jednoho dne přiletí do malého království drak, který začíná vyhrožovat, že za šedesát minut sní královnu. Na pomoc jí přicházejí udatní rytíři, ale ani jeden z nich nemá úspěch. Jak to všechno ovšem doopravdy dopadne, se dozvíte v Divadle Silesia. (zm)


S biotronikem Tomášem Pfeifferem se mophou zájemci setkat v sobotu od 9.30 hodin v Domě kultury města Ostravy.

Zabruslit si můžete po oba víkendové dny na zimním stadionu Sareza v Ostravě–Porubě – v sobotu od 14.30 do 16 hodin a v neděli od 10 do 12 hodin.

V krnovském Kofola Music Clubu se v sobotu od 20 hodin koná koncert kapely MIG–21.

Našlapaný je kulturní program také na celý příští týden v ČEZ Aréně v Ostravě–Vítkovicích: v pondělí tu odehrají odložený koncert Chinaski (v 19 hodin), v úterý dorazí houslová kouzelnice Vanessa May (20 hodin), ve středu se můžete těšit na setkání s protagonisty muzikálu Jesus Christ Superstar (v 19 hodin) a na čtvrtek pak na koncert bratří Nedvědů (v 19 hodin).