Skupina vznikla v roce 1968, ale na jednu z předních pozic Československa se vypracovala v první polovině osmdesátých let minulého století. Svou první desku Osmy svetadiel vydala v roce 1981 a do dnešní doby má na svém kontě přes dvacet slovenských a pět anglických alb a četné výběry. Prodané nosiče v České republice a na Slovensku se pohybují v řádech milionů.

Pilířem kapely je dvojice Jožo Ráž (zpěv, baskytara) a Jano Baláž (zpěv, kytara), kteří společně skládají písně. V současnosti s nimi toto hudební seskupení tvoří Vašo Patejdl (klávesy, zpěv), Peter Farmbauer (kytara, zpěv), Ľubo Horňák (klávesy), Henry Tóth (kytara) a Boris Brna (bicí). Jaký by měl být jejich ostravský koncert? Údajně plný vizuálních efektů. Co motivuje k dalším koncertům po tolika letech členy kapely, na to nám odpověděl před časem Jano Baláž: „Jak už to v minulosti vyjádřil dost precizně Pavol Hammel – je to pro ženské…“ Být na pódiu přes dvě hodiny, to už dá zabrat člověku, který je i mladší než Jano Baláž.

Jak si udržuje kondici? „Mám dvě malé děti a kromě toho také sportuji,“ odpovídá charismatický hudebník, skladatel a zpěvák, který občas nepohrdne whisky a kvalitním vínem, jenž v létě dobíjel baterky u moře, ale také ve své oblíbené Terchové. Pro Joža Ráže je Ostrava velmi příjemným místem, kde rád koncertuje: „Máme zde hodně příznivců a je tam výborná hala,“ tvrdí frontman kapely, která čtyřikrát zvítězila v anketě Zlatý slavík.

Velký comeback slavil Elán v roce 2003 poté, když se Jožo Ráž po čtyřleté léčbě zotavil z následků vážné nehody na motocyklu.