Tvůrčí ateliér pro děti

Antikvariát a klub Fiducia na Mlýnské ulici v Moravské Ostravě se v neděli 7. listopadu uskuteční tradiční dětský ateliér. děti si vyrobí stínítka na lampy a lampičky, které si po skončení ateliéru mohou odnést domů. Vstupné dobrovolné. Akce začíná v 10 hodin, zájemci se mohou zaregistrovat na tel. 596 117 312. Tvůrčí dílnu povede ostravská výtvarnice Marcela Lysáčková.

Ve hvězdárně a planetáriu bude Den otevřených oken do vesmíru

V rámci Týdne vědy a techniky se v sobotu 6. listopadu uskuteční ve Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě-Krásném Poli Den otevřených oken do vesmíru. Počínaje desátou hodinou dopoledne začne program, jehož součástí budou projekce pořadů v planetáriu a prohlídky kopulí s astronomickým vybavením. To vše za dobrovolné vstupné až do 18. hodiny, kdy začne pořad Hudba pod hvězdami, který je již součást pravidelného programu - tedy za běžné vstupné.

A na co se mohou návštěvníci planetária těšit? Kromě už zmíněných prohlídek kopulí to bude od 10 hodin pořad pro děti Na co kouká sova v noci, od 12 hodin Cestovatel Uff a hvězdná monstra, od 14 hodin Čelenka princezny Ariadny a od 16 hodin Fajny pořad o městě a hvězdach.

Pohádka pro děti

V Kulturním centru Poruba se v neděli 7. listopadu uskuteční divadelní představení O rybáři a zlaté rybce, které dětem od 10 hodin zahrají herci maňáskového Divadélka Smíšek. Vstupné je 50 korun. Vstupenky lze zakoupit v Kulturním centru Poruba na Opavské ulici v předprodeji v pracovní dny od 8 do 18 hodin.

Koncert Dětského souboru Heleny Salichové

V divadelním sále Domu kultury Poklad v Ostravě-Porubě se v sobotu 6. listopadu uskuteční koncert Dětského souboru Heleny Salichové s názvem Tajemství kouzelné truhlice. Začátek je v 17 hodin. Vstupné je 40 a 50 korun.

Mezinárodní výstava koček

V pavilonu A na výstavišti černá louka se ve dnech 6. a 7. listopadu uskuteční Mezinárodní výstava britských koček. Podle organizátorů ze Svazu chovatelů koček Ostrava se jedná v tomto směru o zcela ojedinělou akci, která je zaměřena výhradně na jedno plemeno. Zájemci si budou moci prohlédnout po oba dny od 9 do 17 hodin.

Kromě této akce proběhne na stejném místě také tak zvaná umisťovací výstava koček z bohumínského miniútulku. Zájemci z řad veřejnosti si zde budou moci vybrat některé z opuštěných, týraných, zraněných či odložených koček a nabídnout jim nový domov.

Otevírací doba: 9.00 - 17.00 hod.
Vstupné:
dospělí: 60 Kč
děti: 30 Kč
důchodci: 40 Kč
katalog 50 Kč

Galerie pořádá doprovodné programy k výstavám. Určeny jsou školám, rodinám i seniorům

Výstavní síň Sokolská 26 v Moravské Ostravě nabízí nově od října doprovodné programy k probíhajícím výstavám, které jsou určeny především pro školy. Vzdělávací program (galerijní animace) má za cíl zprostředkovat principy tvorby jednotlivých autorů.

„Žáci budou mít příležitost výtvarně reagovat na vystavené exponáty, a lépe tak pochopit tvorbu současných výtvarníků,“ sdělila Tereza Turoňová z Výstavní sně Sokolská 26. Podle ní vede doprovodné vzdělávací programy zkušená lektorka, která připravuje jednotlivé programy přímo na míru třídám, které si program objednají. Cena je 20 korun za žáka a zahrnuje výtvarné materiály i pracovní listy k výstavě. „Největší výhodou těchto vzdělávacích programů pro školy je návaznost na rámcové vzdělávací programy a snaha pomoci učitelům zpestřit výuku jejich žákům,“ doplnila Turoňová.

Výstavní síň nabízí tyto programy také pro rodiny s dětmi či ostatní zájemce z řad veřejnosti. Podmínkou je zde však minimální počet deset účastníků. Je tedy vhodné, aby se maminky s dětmi, skupiny seniorů anebo celé rodiny předem domluvili a následně pak program objednali. První výstava, ke které galerijní animace probíhají, je výstava Eriky Bornové (od 7. 10. do 12. listopadu).

Zájemci se mohou objednávat u Terezy Turoňové na telefonním čísle 774 364 437, nebo na e-mailové adrese: animacesokolska@seznam.cz. Aktuální nabídky pak lze sledovat na www.ckv-ostrava.cz.

Umělci se mohou přihlásit na Salon Omalovánka

Galerie Pod Svícnem ve Frýdku-Místku připravuje další ročník tradičního Salonu, který bude letos doprovázet i tvůrčí dílna. Salon Omalovánka, kterému bude vzhledem k tématu předcházet i tvůrčí dílna, se bude letos konat v prostorách domu Pod Svícnem od 18. prosince 2010 do 31. ledna 2011. Případní zájemci o účast mohou kontaktovat galerii do 17. prosince 2010.

„Chtěli bychom se pokusit o rehabilitaci tématu – a to vymanit omalovánky z úzkého pojetí čmárání pro děti, aniž bychom zavrhli, objevování dětského a vrhnout se na významy ,doplnit, domyslet, dotvořit´ nikoli ve smyslu vytvoření předloh k omalování, ale vytvoření vodítek a impulzů k neustále aktualizované potřebě dotvářet, otevírat, uzavírat a rozluštit,“ popisuje záměr kurátorka výstavy Dagmar Čaplyginová.

Díla, která budou v rámci salonu vystavena, by měla mít alespoň dva autory, dílo by mělo vznikat postupně, mělo by se dotvářet po částech.
Bližší informace o Salonu s tématem Omalovánka naleznete na www.galerie.podsvicnem.cznebo přímo u kurátorky Dagmar Čaplyginové (tel. 724 030 191), nebo na e-mailové adrese galerie@podsvicnem.cz.