Svatováclavský hudební festival nabídne Beethovenovu 9. symfonii

V kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách se v neděli 14. listopadu 2010 od 17 hodin uskuteční v rámci Svatováclavského hudebního festivalu koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava a Českého filharmonického sboru Brno. Na programu bude Beethovenova 9. symfonie op. 125 s Schillerovou Ódou na radost. Vystoupí Eva Dřízgová-Jirušová (soprán), Veronika Hajnová-Fialová (alt), Tomáš Kořínek (tenor) a Martin Gurbaľ ze Slovenska (bas).

Setkání kytaristů v Ostravě přinese žánrovou pestrost

Tradiční multižánrový festival kytarové hudby se uskuteční v ostravském klubu Templ na Stodolní ulici ve dnech 13. a 14. listopadu 2010. V sobotu v odpoledních hodinách proběhnou kytarové dílny Romana Pokorného a Amita Chatterjeeho. Přibude navíc velmi žádaný a očekávaný workshop kytarové experimentátorky Dagmar Andrtové-Voňkové, která se v praktických ukázkách pokusí vysvětlit své pojetí kytarové hry smyčcem nebo tzv. „tepáním“. Workshopy se budou se konat v malém sálku Tanečního studia Flamenco nad klubem Templ.

Samozřejmě nezůstaneme jen u teorie a na svých koncertech se později představí jak Dagmar Voňková, tak Roman Pokorný Fusion Trio. Jeseter, Černá kočka, Sonyk Bel, Tři tuny a Slow Tension. Večer pak v klubu Templ zahrají skupiny Jeseter, Černá kočka, Sonyk Bel, Tři tuny a Slow Tension.
Setkání kytaristů bude pokračovat i v neděli 14. listopadu. Program začne kytarovou dílnou Štěpána Raka. Letos slaví své životní jubileum, proto si přizval svého syna Matěje a posluchači se tak mohou těšit na koncert s názvem Rak & Rak. Klasickou kytaru pánů Raků vystřídá šílený newyorský rocker Adam Bomb. Chybět nebudou ani zástupci regionální scény – loňský vítěz Setkání kytaristů skupina Once´s a divácký „miláček“ Moby Dick. Festival zakončí koncert Amita Chatterjeeho s Tomášem Reindlem.

Program neděle 14. listopadu

18.00 hodin / Once´s (klub Templ)
18.30 hodin / Blues Band (sál Flamenco)
19.00 hodin / Rak&Rak (klub Templ)
20.00 hodin / Moby Dick (sál Flamenco)
20.30 hodin / Adam Bomb (klub Templ)
21.30 hodin / Amit Chatterjee & Tomáš Reindl (klub Templ)

Přenos z MET nabídne operu Boris Godunov

Projekce přímého přenosu z Metropolitní opery z New Yorku nabídne v sobotu 13. listopadu 2010 zájemcům operu Gaetana Donizettiho Don Pasquale. Účinkují Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecien, John Del Carlo a další. Za dirigentským pultem stane šéfdirigent Metropolitní opery James Levine. Představení je v italštině s českými titulky. Akce se koná v Domě kultury města Ostravy v 18.45 hodin. Vstupné na jednotlivá představení je 300 korun, při nákupu pěti a více oper 250 korun. Cyklu přenosu potrvá do května příštího roku. Další přenos z MET se uskuteční v sobotu 11. prosince 2010 v 18.15 hodin a na programu bude opera Giuseppe Verdiho Don Carlos.

Centrum volného času KLIKA hostí mistrovství ČR ve šprtci

Český svaz stolního hokeje pořádá ve dnech 13. a 14. listopadu 2010 v Centru volného času KLIKA v Ostravě-Zábřehu mistrovství České republiky ve stolním hokeji – šprtci. V sobotu bude probíhat soutěž jednotlivců, v neděli pak soutěž družstev.

Tradiční festival patchworku

V Kulturním domě K-TRIO v Ostravě-Hrabůvce se ve dnech 12. a 13. listopadu 2010 uskuteční Festival patchworku. Součástí prodejní výstavy této netradiční, ale velmi oblíbené textilní techniky budou i odborné kurzy – Panenka Hajánek, Aplikace pokaždé jinak, Intuitivní kresba a mandaly, Moderní techniky a šeps. Zájemci se na ně mohou přihlásit na webových stránkách kulturního domu www.kzoj.cz nebo na tel. 596 739 107. Kromě toho se návštěvníci mohou těšit nejenom na ukázky už hotových výrobků, ale budou zde moci také nakoupit veškerý potřebný materiál a pomůcky. Akce se koná po oba dny od 10 do 18 hodin, vstupné je 40 korun pro dospělé, žáci a studenti zaplatí polovic.

KURZY / SOBOTA 13. LISTOPADU 2010

Aplikace pokaždé jinak

10 – 13 hodin, cena 400 korun
Intuitivní kresba a mandaly
13.30 – 17.30 hodin, cena 450 korun
Moderní techniky a šeps
13.30 – 17.30 hodin, cena 450 korun
Panenka Hajánek
10 – 13 hodin, cena 400 korun

Bohuslava Martinů nebo Jana Zrzavého přiblíží výstava

Ostrava – Společnost Centrum pro rodinu a sociální péči – Klub Amos ve Městským muzeem a galerií Polička pořádá ve dnech spolupráci s Národním muzeem a pavilonu C v Ostravě 13. a 14. listopadu 2010 na výstavišti Černá louka v originální projekt pod názvem Fenomén Martinů & Jan Zrzavý. „Díky interaktivním prvkům, práci s katalogem a zajímavému výkladu se dětští návštěvníci na výstavě zábavnou formou dozvědí mnohé o zajímavém životě a díle těchto dvou velikánů,“ říká vedoucí projektu Karel Prais. Druhá výstava, kterou si mohou zájemci na stejném místě prohlédnout má název Hlavolamy – v uličkách starého města. Připraveny jsou nejrůznější hlavolamy, labyrinty a hádanky, které dovedou návštěvníky k zajímavostem z historie Ostravy. Obě výstavy jsou otevřeny od 14 do 18 hodin.

Aquaburza pro chovatele rybiček

V menze Vysoké školy báňské–Technické univerzity Ostrava se v sobotu 13. listopadu 2010 uskuteční v době od 8 do 12 hodin aquaburza. Ke koupi zde budou nejrůznější druhy akvarijních ryb, ale i akvarijní potřeby a literatura. Vstupné je 30 korun, děti studenti a senioři polovic. Děti do patnácti let mají v doprovodu rodičů vstup zdarma.

Klauni ve škole

Spoustu zpívání, kreslení, smíchu a legrace připravili pro děti na neděli 14. listopadu 2010 herci Divadélka Duo Šamšula. Představení Klauni ve škole začíná v 10 hodin, cena vstupného je padesát korun.

Tradiční burza plazů

V Domě kultury města Ostravy se v sobotu 13. listopadu 2010 uskuteční tradiční burza plazů. V nabídce chovatelů z celé republiky i ze zahraničí budou plazi, obojživelníci, želvy, exotický hmyz, drobní hlodavci. „Kdo má zájem o teraristiku, může si na burze koupit již zařízené terárium i s živočichem a získá i odbornou radu zkušených chovatelů. Na návštěvníky, kteří se přijdou jen podívat, čeká spousta zajímavých zvířat, která nemají možnost jinde vidět. Asi nejatraktivnější jsou chameleoni, velcí barevní chlupatí sklípkani, obrovští afričtí štíři a spousta dalších,“ doplnil za organizátory Pavel Senft z ostravského Klubu vivaristů AQUA-TERRA. Akce se koná ve společenském sále od 8 do 12 hodin. Vstupné je 30 korun pro dospělé, studenti a senioři zaplatí 20 korun.