Vilhelmová a Zach

Jiskřivou komedii o hubaté Kateřině a jejím důmyslném krotiteli Petruchiovi režíruje Daniel Špinar. Držitel Ceny Alfréda Radoka na sebe upozornil mnoha režiemi na předních českých divadelních scénách. „Zkrocení zlé ženy je úžasně vtipnou studií na téma namlouvacích rituálů lidských samečků a samiček,“ říká Daniel Špinar.

Podle něj v sobě hra skrývá i velké pravdy. „Například, že lásce neporučíš, a pokud chce muž zkrotit ženu, podaří se mu to pouze tehdy, přeje-li si to sama žena… Tahle hra, myslím, mluví i o tom, jak může být osvobozující, když se žena nebojí být ženou a muž mužem. Shakespearovu komedii s mírně nekorektním názvem Zkrocení zlé ženy tak vnímám především jako hru o ženském zrození,“ dodává Daniel Špinar.

„Kateřina je pro mě ženou svobody a nespoutanosti,“ říká Tatiana Vilhelmová o své postavě. „Okolí ji vidí jako nezkrotnou, ale to jen proto, že si neví rady s její bezbřehostí. Hledá život. Vše, co roste a voní,“ uvádí herečka, která se na scéně už brzy potká s Romanem Zachem.
Přitažlivé je i další herecké obsazení. Kateřininu něžnou sestru Biancu hraje Lucie Štěpánková, držitelka Ceny Thálie a známá tvář z televizních seriálů.

Biančina podnikavého nápadníka Lucencia ztvární populární herec a hudebník Vojtěch Dyk, jehož alternuje Matouš Ruml (seriál Comeback). O ruku Biancy usilují také David Novotný jako Hortensio a Vladimír Marek coby Gremio.
V úloze Baptisty, šlechtice z Padovy a otce obou dívek, uvidíme Pavla Kikinčuka nebo Oldřicha Víznera. Hru přeložil Martin Hilský, hudbu napsal Jan P. Muchow, scénu navrhla Iva Němcová, kostýmy Lucia Škandíková. Ostravská premiéra se uskuteční 20. července na Slezskoostravském hradě.

Úspěšné reprízy

„Festival uvede i reprízy dříve úspěšných her. Chybět nebudou Romeo a Julie, slavný příběh veronských milenců, s Markem Holým, Terezou Dočkalovou a Jitkou Smutnou, dála inscenace Jindřich IV. v úpravě a režii Lucie Bělohradské s Janem Dolanským, Norbertem Lichým a Ladislavem Mrkvičkou. Na programu zůstává i divácký hit Veselé paničky windsorské režiséra Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou a na závěr se nám představí inscenace Macbeth v hlavní roli s Veronikou Freimanovou,“ říkají pořadatelé ostravské části festivalu.

Podle jejich slov se v rámci vzdělávacích aktivit na Letních shakespearovských slavnostech v Ostravě uskuteční také divadelní workshop pod vedením profesora London Metropolitan University - Giana Carla Rossiho a jeho studentů. Divadelní dílny se konají od 19. do 21. července.

Více informací o letošním programu, cenách vstupenek a možných slevách najdete na www.shakespearova.cz.