V dílnách Národního divadla moravskoslezského připravili podle výtvarného návrhu autora scény Davida Baziky naprosto unikátní strom, který bude tvořit dominantu scény muzikálu Divotvorný hrnec. „Strom je vysoký pět metrů a v průměru má jeden metr. Jeho nejdelší větev, která bude pod portálem téměř přes celé orchestřiště, měří přesně devět metrů. Je vyroben ze železa, z kovového síta a králičího pletiva. Jen váha železa, které bylo na strom použito, dosahuje úctyhodných dvě stě kilogramů. Tři zámečníci jej vyráběli celkem pět set hodin,“ říká vedoucí umělecko-dekoračních dílen Bára Macháčová. „Na jevišti ale drátěné ‚vnitřnosti‘ stromu neuvidíme. Byl totiž dále upravován malíři a kašéry. Pro jeho finální úpravu bylo použito i čtyři sta padesát borovicových větví,“ upřesnila Macháčová.

Žádné zpracování Divotvorného hrnce se bez stromu neobejde. „Ve scénické poznámce Voskovce a Wericha se před textem píše: ‚…v popředí vpravo rozsochatý starý cypřiš…‘. Hned v první scéně muzikálu na strom přibijí vyhlášku, na strom se schová Káča a Maršálek, pod strom se zakopává hrnec se zlatem.

To vše by se určitě dalo vyřešit i jinak, bez stromu, ale ve stromu je klid, moudrost a rozvaha. Kontrastuje s vyhrocenými spory, které se uprostřed tabákových plantáží, kde se děj muzikálu odehrává, dějí.

Udělali jsme ho tak, jak napsali V+W. Doufám, že si diváci i po letech vzpomenou na jeho vůni,“ vysvětluje David Bazika. V muzikálu Divotvorný hrnec, který má premiéry ve dnech 6. a 8. října v ostravském Divadle Jiřího Myrona, v roli Čochtana alternují Norbert Lichý a Jiří Sedláček.