Světově proslulý basbarytonista Adam Plachetka, který je stálým hostem vídeňské státní opery, slovenský basista Gustav Beláček, skvělá francouzská sopranistka Patricia Petibon, klavírista Martin Kasík, ale také například Luzernský symfonický orchest se současnou norskou hvězdnou houslistkou Eldbjorg Helmsing či pěvecká alternativní diva Iva Bittová…

To jsou jen namátkou vybraní umělci, kteří se představí na letošním Mezinárodním hudebním festivalu (MHF) Leoše Janáčka. Ten se uskuteční ve dnech 27. května až 1. července na několika místech v regionu v Ostravě, Hukvaldech, Opavě, Frýdku-Místku, Příboře, Ludgeřovicích a Bohumíně na celkem sedmadvaceti koncertech.

HOLD PĚVECKÉMU UMĚNÍ

„Festival spojený se jménem světově uznávaného hudebního skladatele Leoše Janáčka (1854 až 1928) se koná už několik desítek let nejenom v moravskoslezské metropoli a okolních městech a obcích včetně Hukvald -, ale teprve potřetí se jeho návštěvníkům představuje s novým názvem a s celou řadou novinek. Vedle už výše jmenovaných účinkujících bych rád ještě zmínil slovenskou mezzosopranistku Janu Kurucovou, německého violoncellistu Daniela Müllera-Schotta nebo klavíristu Jeana-Efflama Bavouzeta,“ uvedl Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka.

„Bez nadsázky lze říct, že Janáčkův festival bude v letošním roce rozezpívaný. Pěveckou festivalovou přehlídku si nenechá ujít úžasný umělec Adam Plachetka ve známých Mozartových a poměrně neznámých Salieriho operních áriích.

Další český pěvec Jaroslav Březina přednese krkolomný tenorový part v Janáčkově Zápisníku zmizelého a mladá Barbora Jirásková, absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, se představí za doprovodu varhan v rychaltickém kostele. Originální bude jistě provedení Janáčkovy Moravské lidové poesie Ivou Bittovou,“ dodal Jaromír Javůrek.

DŮSTOJNÝ PROLOG

Zahajovací večer festivalu 27. května v Domě kultury města Ostravy naplní nejenom program dvou velikánů, kdy zazní Janáčkova Sinfonietta a Beethovenová Symfonie č. 5 c moll op. 67 „Osudová“, ale i opus gruzínského skladatele Gia Kančeliho Sio pro smyčce, klavír a bicí nástroje, kdy sólový part přednese klavírista Martin Kasík. To vše v podání Janáčkovy filharmonie pod taktovkou ruského dirigenta Daniela Raiskina, který pochází z Petrohradu.

TIPY DENÍKU

ŽÁNROVÉ PŘESAHY

Jazz s Františkem Uhlířem
V rámci MHF Leoše Janáčka se představí jubilující jazzový kontrabasista František Uhlíř na své umělecké cestě v jazzovém podvečeru, k němuž pozval skvělé hosty, aby důstojně na Landeku 7. června oslavil své sedmdesátiny. 

Mezi klasikou a folklorem s Ivou Bittovou
Legendární zpěvačka, houslistka a performerka, která je svým pojetím skladeb na hony vzdálená jakékoliv obvyklé interpretaci, za spolupráce Muchova kvarteta provede svého milovaného Janáčka. Jím upravené moravské lidové písně pak doplní v originálním podání Ivy Bittové lidové písně Slovenska. To vše na hukvaldském hradě 20. června. 

O slunovratu s Hradišťanem
Jeden z nejlepších pořadů Jiřího Pavlici a Ladislavy Košíkové a „jejich“ Hradišťanu inspirovaný básněmi Jana Skácela. Hradišťan již dávno není jen klasickým souborem lidových písní a tanců. Jeho výjimečnost spočívá v moderních stylizacích, mistrovském spojení hudby a tanečního umění a v silných programových námětech. Program O slunovratu je toho skvělým důkazem a jeho provedení v den slunovratu 21. června v Hukvaldech zážitek ještě umocní.