Zůstává v něm úžasná hravost, má neobyčejnou noblesu, při setkání je vlídný, usměvavý.

Světově proslulý malíř, grafik a ilustrátor Adolf Born se představí už dnes ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě v Repinově ulici. 

„Zájemci se mohou těšit na více než šedesát příběhů v jednotlivých grafických listech, akvarelech a pastelech, ve kterých je možné téměř vše, kde neplatí fyzikální zákony a humor slouží jako nástroj, který nám napovídá, jak odhalit rozpor mezi snem a realitou, která se týká nejenom Habsburků. Ostatně k výstavě se pojí kniha nazvaná Habsburkové a ti druzí, která popisuje události, místa a lidi, kteří jsou Adolfu Bornovi blízká," přiblížil nastávající prezentaci významného českého umělce Petr Pavliňák, ředitel Výtvarného centra Chagall v Ostravě.

Vídeň a Salcburk

O Adolfu Bornovi je známo, že je příznivec monarchie. A jak se vůbec stal příznivcem tohoto zřízení?

„Monarchistou jsem se stal ze dvou důvodů. Předně je to zahaleno trochou romantiky, co bychom si nalhávali. Doba minulého režimu byla velmi fádní, a proto vzpomínka na monarchii člověka udržovala v tom, že ještě není všechno ztraceno. Ale je to, bohužel, už jenom romantická vzpomínka, neboť pokud se týká morálky, jde všechno velmi dolů. Ale, bohužel, není to jenom u nás, ale je tomu tak i v celé Evropě. Národy drasticky hloupnou. Vždyť ještě za první republiky měli lidi zájem o všechno. A ani když nebyli vzděláni, tak hovořili svým způsobem rozumně a vlastně velmi inspirativně. To zmizelo, takže nás čeká chmurnější budoucnost," vyznal se Adolf Born před časem v rozhovoru pro Deník.

Letos v červnu oslaví tento originální tvůrce své šestaosmdesáté narozeniny. Ještě v nedávné minulosti podnikal krátké výlety do svých oblíbených měst. A která k nim patří?

Baroko a secese

„Jsem nadšen, když se dozvím, že ve Vídni je nějaká nová velká výstava. A třeba v rozhlase poslouchám, když někteří naši občané hovoří právě o Vídni či Salcburku jako o „naší širší vlasti". Ano, používají právě tento termín. Já, jako zastánce monarchie, jsem tento přívlastek užíval už dávno.

A co mě baví a na co se vždycky těším, jsou právě ony krátké výlety právě na výstavy do Vídně. Ne, žádná letní odpočinková dovolená, ale zájezdy tak na tři dny, protože více času člověk nikdy nemá.

Tak se rád podívám také do Mnichova a dalších měst, právě jenom na pár dnů. Spojení krásné výstavy a dobrých hospod je vždycky ideální, jenže svět se mění a vše už není ideální jako dříve," míní Adolf Born. Je velkým milovníkem baroka a secese.

A jak nahlíží na současné výtvarné umění?

„V každé době najdete malíře, sochaře, kteří vytvoří kvalitní díla. Ale vznikají i taková, jak já říkám, jenom tak „hozená na plátno", o jejichž hodnotách mohu pochybovat. Ale pamatuji dobu za minulého režimu, kdy jsem jezdil na skok do Paříže a chodil jenom vyloženě po výstavách se současným uměním a říkal jsem si: To staré, to má čas.

Ale teď jsem se ocitl v situaci, kdy je tomu naopak. I názory se mění, a jakmile člověk stárne, stává se konzervativní. To je skutečnost, která nastává od padesátky výše.

Do padesátky je život dětský, teprve potom můžeme hovořit o tom, že člověk zraje, to už o něho nepečují rodiče," vyznal se s úsměvem stále vitální kumštýř.

Klukovská hravost

Když hovoříte s Adolfem Bornem, neubráníte se pocitu, že i přes jeho důstojný a zralý věk, v něm převládá jakási neopakovatelná klukovská hravost. „To je náturou. Výtvarníci se dělí na dvě kategorie. Jedna z nich má starosti, co se stane s lidmi, vybírají si i chmurné náměty. Těch je polovina. A ta druhá pracuje s humorem. A my, kdo s tím humorem pracujeme, to máme v životě lehčí," domnívá se výtvarný otec Macha a Šebestové. Bohužel, jejich pokračování z tvůrčí dílny se už nedočkáme. Proč?

„Když ilustrujete pohádky, musíte je číst několikrát.

Dospěl jsem k tomu, že mě některé pohádky dokonce dojímají, jak hezky skončí. Před několika lety jsem dostal nabídku, jestli bych nechtěl pokračovat v Machu a Šebestové v duchu současných nových médií, ale to jsem rezolutně odmítl.

Řekl jsem: To byste se museli zeptat nejdříve Miloše Macourka, ale ten už je v tom pohádkovém nebi a bez jeho svolení bych neudělal ani tečku. Moderní ztvárnění Macha a Šebestové, včetně jejich použití na reklamu, je pro mě nepředstavitelné.

Je to uzavřená kapitola. Miloš Macourek byl nejenom spolupracovník, ale můj veliký kamarád," dodal Adolf Born.

Obrovský zájem

„Je to zvláštní, že už několik týdnů před zahájením výstavy Adolfa Borna k nám do Výtvarného centra Chagal chodí nejenom sběratelé umění a chtějí znát podrobnosti o tom, která díla budou u nás vystavená.

Jsem rád, že mnoho z těchto děl bude mít v moravskoslezské metropoli svou premiéru a budou vystavena vůbec poprvé, takže doufám, že o výstavu bude obrovský zájem," uvedl Petr Pavliňák. Ten účast Adolfa Borna přímo na vernisáži příští týden ve čtvrtek sice nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Výstava potrvá do 4. května.