Příběh Florence Foster Jenkinsové není třeba mnohým divákům přibližovat ať už díky filmu Božská Florence s Meryl Streepovou v titulní roli, či o rok staršímu francouzskému filmu Marguerite. Tato operní diva svým příběhem ovšem inspirovala i celou řádu dramatiků.

Bezesporu nejúspěšnější divadelní hrou o americké milovnici opery, která netrefila takřka jediný tón, ale i tak vyprodala Carnegie Hall, je komedie britského dramatika Petera Quiltera Je úchvatná!, kterou v ostravské premiéře uvede činohra Národního divadla moravskoslezského (NDM) v hlavní roli s Alexandrou Gasnárkovou.

NETREFILA JEDINÝ TÓN

Píše se rok 1944, a zatímco v Evropě vrcholí druhá světová válka, v New Yorku se smetánka vyhýbá tvrdé realitě pořádáním honosných plesů a koncertů vážné hudby.

„Nikdo však nebyl větší ozdobou jejich programu než Florence Foster Jenkinsová její interpretace operních árií většinou čítala tóny, které se snad ani nedají zapsat do not, a oděna do patřičně extravagantních tematických kostýmů doprovázela svůj ‚zpěv' obdobně nápaditými choreografiemi," uvedla dramaturgyně Sylvie Rubenová.

ÚŽASNÁ ROLE

V roli Florence se představí Alexandra Gasnárková.

„Florence Foster Jenkinsová je překrásná role. Nesmírně složitá a technicky náročná. Naštěstí šéf činohry Peter Gábor, který hru režíruje, mně dal moudře vědět, že budu do této role obsazena, se značným předstihem, takže už v březnu jsem na ní začala pracovat. A mám k tomu skvělé učitele. Přední sólistku opery NDM Evu Dřízgovou-Jirušovou, která je náročná, úžasná a nic mi neodpustí, a svého dlouholetého spolupracovníka z Janáčkovy konzervatoře, výborného muzikanta Vlastíka Ondrušku," svěřila se Alexandra Gasnárková, která do svého prvního angažmá v činohře NDM (tehdy ještě Státního divadla v Ostravě) nastoupila po absolutoriu na JAMU před lety a zůstala mu věrná dodnes.

OSLAVA JUBILEA

Hlavní roli v této komedii nastudovala u příležitosti svých sedmdesátých narozenin, které oslavila v srpnu. Jak již bylo zmíněno, paní Gasnárková je již od března pod pedagogickým dozorem Evy Dřízgové-Jirušové, se kterou pilovala svůj operní zpěv (samozřejmě však ve stylu Florence). A že šlo o skutečně pilné studium s nestandardními výsledky, dosvědčují i následující slova právě Evy Dřízgové-Jirušové:

„Paní Saša byla především mimořádným studentem, troufám si říct, že mým nejúspěšnějším. Je jediná, které se podařilo během několika málo měsíců studia operního zpěvu zpívat na profesionální scéně árie Carmen nebo Královny noci," řekla Eva Dřízgová-Jirušová.

Alexandra Gasnárková však nebyla jediná, kdo musel vzhledem roli rozvíjet i další talent než „jen" herecký. Všechny hudební výstupy Florence bude totiž Ivan Dejmal coby Cosma McMoon živě doprovázet na klavír, na což jej poctivě připravoval korepetitor a hudební aranžér Vlastimil Ondruška. Nebude scházet ani její životní partner a nepříliš úspěšný shakespearovský herec St. Clair Byfield v převtělení Jana Fišara; věrnou fanynkou a poťouchlou přítelkyní Dorothy jí bude hostující Zdena Przebindová; řady odpůrců a obránců „čisté hudby" bude zastupovat Renáta Klemensová a celou partičku okoření temperamentní mexická služka v podání Kateřiny Vainarové.

Premiéra komedie o nejtragičtější operní zpěvačce všech dob Je úchvatná! se koná zítra od 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.