Baletní soubor Národního divadla moravskoslezského připravuje na březen naprosto neobvyklý projekt. Hostující francouzský choreograf Philippe Talard jej totiž zkouší nejen v Divadle Jiřího Myrona, kde bude mít tato multižárová inscenace 22. března svou světovou premiéru, ale také za branami Věznice Heřmanice.

V inscenaci Padající andělé budou kromě tanečníků, herců, artistů a zpěváků účinkovat i vězni. Někteří z odsouzených zamíří také na jeviště Divadla Jiřího Myrona. Autorem originální hudby k připravované baletní inscenaci je držitel prestižní filmové ceny César za soundtrack k filmu Le concert Armand Amar.

O opuštěných a ztracených existencích

Tvůrčí tým připravované inscenace Padající andělé navázal spolupráci s muži z Věznice Heřmanice především proto, že projekt Padající andělé, inspirovaný dílem francouzského básníka Jeana Geneta, je o opuštěných a ztracených existencích.

„Díky vstřícnosti ředitele věznice Petra Kadlece a ukázněnosti angažovaných vězňů jde vše skvěle. Zdejší pěvecký sbor Heřmánek pod vedením sbormistra Václava Curyla nacvičil tři písně, které jsme nahráli a Philippe Talard je využije pro svou inscenaci. Kromě hudebních podkladů se někteří z odsouzených zúčastní projektu i jako hostující umělci přímo v divadle. V Padajících andělech budou zpívat, tančit i hrát,“ říká šéf baletu Národního divadla moravskoslezského Igor Vejsada. To je také důvod, proč Národní divadlo moravskoslezské odehraje 9. března v 16 hodin zkrácenou verzi této inscenace přímo v heřmanické věznici.

Philippe Talard má za sebou zkušenosti s prací ve věznicích v Lucembursku, Marseille, Římě a Berlíně. Spolupráci s Věznicí Heřmanice si ale nemůže vynachválit: „Pracoval jsem ve věznicích v celé Evropě, ale takový vstřícný přístup jako tady v Ostravě jsem snad ještě nezažil. Jsem ze spolupráce nadšený. Důležité je, že ti chlapíci spolupracovat chtějí. Všichni touží něco dokázat,“ komentuje spolupráci Talard.

Na to, proč do svých projektů často zapojuje i vězně, má jednoduché vysvětlení. „Je tam jedna podstatná myšlenka, a to připravit je na skutečnost, že jednou budou propuštěni. Svoboda totiž s sebou přináší také nutnost akceptovat pravidla, zákony, vyžaduje disciplínu a respekt vůči druhým,“ upozorňuje Talard.

Veřejná baletní zkouška je 13. března od 10.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.