Čím by podle vás mohla publikace oslovit čtenáře?

Především je to kniha o malíři, grafikovi a ilustrátorovi, jehož život i tvorba jsou smutným příběhem promarněného talentu velmi nadaného umělce. Antonín Hála byl manželem malířky Heleny Salichové, s níž se poznal na pražské Akademii výtvarných umění.

Antonín Hála pocházel z Karlova u Kutné Hory, ale po sňatku s Helenou Salichovou se přestěhoval do jejího bydliště, Polanky nad Odrou. Na počátku třicátých let se rozvedl, podlehl alkoholismu a další jeho osudy ovládala duševní choroba. Je to nesmírně smutný a tragický příběh.

Jak byste hodnotil jeho dílo?

Pravda je, že především v době studií na Akademii a těsně po jejím ukončení vytvořil řadu kvalitních uměleckých děl. Než se stačil výrazněji zapsat do povědomí veřejnosti, upadl do zapomnění, a pokud po něm něco zůstalo, pak vedle oněch uměleckých děl alkoholem zničený život a rozpadlé manželství, takže se dožil pouhých sedmapadesáti let.

Ostatně o uměleckých kvalitách autora se mohou přesvědčit návštěvníci Výtvarného centra Chagall v těchto dnech, kdy je zde instalována výstava z tvorby tohoto autora. A pokud někdo projeví zájem o umělecké dílo Antonína Hály na právě probíhající výstavě, obdrží zdarma nově vydanou monografii o tomto umělci.