VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architekt, herec a spisovatel David Vávra: Herectví je pro mě psychoterapie

/ROZHOVOR/ David Vávra architekt, herec, ale už i spisovatel představuje v těchto dnech svou architektonickou terapii, jak nazývá kresby z cest, na výstavě v ostravské Industrial Gallery.

18.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Právě v příjemných interiérech kavárny, která je součástí komorní výstavní síně, vznikl rozhovor s tímto umělcem.

O čem je vaše současná ostravská výstava nazvaná Nejen tři cesty za architekturou?

Díky úsilí architekta Tadeáše Goryczky, který je určitým zprostředkovatelem a „hybatelem" mezi architekty a jejich různými tvůrčími projevy, se nyní uskutečnila moje ostravská prezentace. Svoji výstavu kreseb bych nazval psychoterapeutickou. Už delší dobu si totiž kreslím při svých cestách po kavárnách, abych se uklidnil. A takto vytvořená kresba má pro mě větší cenu než fotografie, anebo to, že bych bouchal do počítače, protože to neumím. Je současně výrazem mého určitého osobního prožitku, kdy člověk byl v daném okamžiku na nějakém konkrétním místě ve světě.

Pokud vím, Ostravu znáte z hlediska architektonického docela dobře. V čem je pro vás šumná?

David Vávra absolvoval stavební fakultu ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze. Společně s Milanem Šteindlerem spoluzakládal Divadlo Sklep. Pochází z Prahy-Braníku, kde vyrůstal a dodnes tam bydlí. K tomuto místu se vztahuje celý jeho život. Jako architekt působil především v Praze a okolí. Je znám též jako spoluautor a zasvěcený průvodce úspěš-ného televizního seriálu Šumná města, který vytvořil s Radovanem Lipusem. Působí také coby příležitostný básník, obzvláště při slavnostních příležitostech. Zahrál si ve filmech Kopytem sem, kopytem tam, Pražská pětka, Kamenný most, Kouř, Pasti, pasti, pastičky, Vejška a v řadě dalších. Napsal knihu Tři cesty architektury. Je ženatý, má čtyři děti, příští rok oslaví šedesátiny.

Je to logické, neboť první díl televizního cyklu s názvem Šumná města začínal právě v Ostravě. A navíc termín šumná je na pravém místě, neboť toto slovo vymizelo z českého slovníku dvacátého století a zůstalo jenom v ostravském nářečí. A je pravdivé, pokud jde o Ostravu. Vždyť v souvislosti s tímto prvním dílem Radovan Lipus, režisér a spoluautor celého cyklu, uvedl, že právě industriální prostředí Ostravy je velmi cenné v tom, že dokázalo inspirovat řadu výborných tvůrců, kteří sem přišli. A ne že Ostrava je temná, ale je šumná.

A kouzlo Ostravy spočívá podle mě ve spojení industriální architektury a bohatství, které plynulo z té industrie a dokázalo sem přivést architekty. Ostrava má architektonické kouzlo v tom obrovském střetu vjemů. Jdete a najednou je před vámi kulturní dům ze šedesátých let minulého století a nedaleko v jedné okrajové čtvrti je louka, na které se třeba pasou ovce, pak zase vidíte těžní věže a do toho jede odněkud vlak a opodál se objeví funkcionalistický kostel. A tento dojem je asi velmi silný pro toho, kdo sem přijede na dva dny a určitě někdy těžší je v tom žít.

Nemalá část Ostravanů odmítla obchodní centrum Nová Karolina a dokonce mu dalo velmi hanlivý název Fukušima. Jak se díváte na tuto stavbu?

O tom názvu jsem neslyšel, lidé tomu vždycky dají ty „nejlepší termíny". Tak asi je tady veliká chyba, což se v České republice bohužel stává, že se vypíše nějaká architektonická soutěž a její pravidla se nedodrží. A že to jiné řešení tam nepřineslo to, co se od daného projektu očekávalo…

Projel jste jistě už pořádný kus světa. Jsou země, kam se rád vracíte?

Náhoda osudu tomu chtěla, že jsem se mohl někam vracet do Japonska, Izraele nebo Brazílie. A že se tam člověk jakoby rád vrací, současně si při tom potvrzuje věci, které si oblíbil. Proto mám rád stejné kavárny a situace, ale dokážu žít i bez nich, a rád přicházím do nových prostředí, ale pravda také je, že nejraději jsem doma.

Kdo je vaším guru v současném architektonickém světě?

V tom zase nejsem tak dobrým pátračem. Architektonickou scénu ve světě sleduji hodně chaoticky a vždy-cky jsem nejvíce ovlivněn zemí, ve které se právě nacházím. Nikdy jsem neměl v tom-to směru žádné vzory. Tím, že jsem ve čtyřech letech viděl tatínka sedět za stolem jako architekta, tak jsem si řekl, že bych chtěl být architektem.

A ten život šťastnými náhodami směřoval k tomu, že jsem se architektem také stal. Jaký jsem v této profesi, to musí říci ti, kteří obývají prostory, jež jsem jim navrhl. Ale že bych měl nějaké vzory, to se říci nedá. Snažím se dělat v rámci určité „náhodnosti", ale také podle toho, co z toho v daný okamžik vyplyne.

Pokud za vámi někdo přijde, abyste mu třeba navrhl dům, vycházíte více z jeho požadavků, anebo se řídíte spíše vlastní invencí?

Architektura je především služba a architekt by měl do jisté míry a v tomto případě sloužit. Musím se především ptát na klienta a také na to, jaká je jeho potřeba. Další důležitá věc je místo, kde má stavba vzniknout, a kolik na ni má peněz.

A teprve poté bych měl jako architekt prezentovat svůj názor. Ale jsou velcí tvůrci, jako byl Corbu-sier, který se rozhodl a někomu vnutil svůj názor, a ten druhý se s tím buď smířil, nebo ne. Osobně jsem pro určitou harmonii, která by měla sloužit člověku a ne mu za každou cenu něco vnucovat.

Jste známý herec, člen legendárního Divadla Sklep, v němž humor hraje určitě jednu z hlavních rolí. Je s vámi legrace také v soukromí? Přenášíte případně ten „veselý pohled" do architektury?

Sám nevím, co je humor v architektuře. Samozřejmě někdy je to taková „prdlost", ale i určitá schválnost, která může být trochu humorná. Jistěže nejlepší humor je ten nechtěný. Tak to bývá v životě, nejzábavnější historky vznikají z toho, kdy se člověk nejvíce ztrapní.

Ale i ten humor při projektu domu také existuje. Třeba v tom, když se hodně soustředíte na nějaký určitý prvek, který ani pořádně nejde dodělat. Ale mnohdy to samotné architektuře příliš nevadí, když funguje sama o sobě, aniž by zazněl ten hlavní nápad, tak není ke škodě věci.

Trávíte více času ve městě, nebo v přírodě?

Hodně času trávím ve městě, ale je pravda, že také často vyrážím do přírody na kole. Zatímco na kole jsem rád sám, ve městě jsem zase více ve společnosti.

Cítíte se být více hercem, či architektem?

Architektura je moje pracovní náplň. Herectví jsem nikdy nestudoval, nemám na to správné přepoklady. Je pro mě stejná psychoterapie jako kresby. Herectví je pro mě zábava, je to kolektivní saunování… V příštích dnech slavíme pětačtyřicáté výročí Divadla Sklep a přes všechny propady, kličky a slepé ulice se máme coby členové divadla i po těch letech rádi.

Zrealizoval jste už i nějaký dosti „šílený" nápad, pokud jde o architekturu?

Kdyby za mnou někdo přišel a řekl mi, že chce plnou čistou louku a na ní barák a má na to neomezený rozpočet, ale můj návrh a fantazii by vůbec nebral vážně, tak takový projekt by mě absolutně nezajímal…

Kdy pociťujete šťastné naplnění ve své práci?

To se jednoznačně říci nedá. Jsou to jenom takové drobné vlnky, ale aby si člověk řekl, že je to přesně tak, jak předem chtěl, tak tomu nikdy přesně není. Lidské síly jsou omezené a každá věc má v sobě nějaké chyby.

Jaký jste v soukromí?

Tam mohou být všechny polohy od nesnesitelného floutka přes drsného vypraveče až po „tiché lesní usebrání". Cítím se starý tak na osmnáct let a jsem v pubertě, byť mi bude příští rok šedesát.

Jste rodinný typ?

To se musíte zeptat mé rodiny. Máme čtyři děti, nerozvedl jsem se, tak asi v té rodině něco klape.

Uvidíme vás v nejbližší době na televizní obrazovce, filmovém plátně v nějakém novém filmu nebo na jevišti?

Každý rok připravuje Divadlo Sklep novou Besídku. Nejinak je tomu i letos, na podzim s ní přijedeme také do Ostravy. A pokud jde o televizi, zahrál jsem si ve třídílném filmu Böhmen und Möhren, který je věnován právě výročí našeho divadla, stejně jako celovečerní dokument Olgy Dabrowské s názvem Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa, který by se měl objevit v kinech už v květnu.

A mimofilmovým projektem je moje kniha Tři cesty za architekturou, s níž souvisí i moje současná ostravská výstava. Je to sborník osobních kreseb z cest, které vedou do čtyř zemí Řecka, Izraele, Brazílie a Argentiny.

Autor: Břetislav Uhlář

18.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 500 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič skupiny "C" + manipulační dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25500 kč, mzda max. 28500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Turgeněnvova 1252/33, 716 00 Ostrava-Radvanice, Kontakt: Životopisy zasílat na mail: autodoprava.mamcar@seznam.cz. Bližší informace na telefonu: 731158007 nebo 732335215., , Přijmeme řidiče sk. C s platným profesním průkazem na rozvoz kusových zásilek. Nástup Ostrava - Poruba. Plat 25 500 - 28 500 Kč hrubého. Čistý trestní rejstřík, praxe vítána. , , Nástup IHNED. Pracoviště: Vlastimil mamčář, Turgeněvova, č.p. 1252, 716 00 Ostrava 16. Informace: Daniel Mamčář, +420 731 158 007. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači v prodejnách Asistent/ka prodeje. Požadované vzdělání: úsv. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava Forum Nová Karolína, Kontakt: emailem, telefonicky, osobně po domluvě, , - komunikace se zákazníky a vstřícný přístup k nim jsou pro vás na prvním místě , - jste časově flexibilní a nevadí vám směny ani o víkendu, - máte chuť se stále učit něco nového o našich produktech , - je na vás spoleh a do své práce dáváte všechno , - znalost anglického jazyka a řidičské oprávnění výhodou, , - provize z obratu (veškeré informace k výšce úvazků a platovým podmínkám budou upřesněny vrámci pohovoru), - zaměstnanecké slevy a bonusové zvýhodnění. Pracoviště: Salvage obtain s.r.o., forum nová karolina ostrava, Jantarová, č.p. 3344, 702 00 Ostrava 2. Informace: Karin Cágová, +420 777 734 307. Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 25 000 Kč Strojírenští technici technologové, normovači Technolog/žka pro strojírenskou výrobu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Martinovská 3168/48, Ostrava - Martinov, 723 00, Kontakt: Své životopisy zasílejte na e-mail: prace@flashsteel.cz , Vybraní uchazeči budou kontaktováni telefonicky s pozvánkou k výběrovému řízení. , Vaše osobní údaje zpracováváme pouze po dobu výběrového řízení, po jeho ukončení budou Vaše OÚ zlikvidovány., , Požadavky:, - SŠ/VŠ vzdělání strojní, - Praxe ve strojírenství alespoň 3 roky, - Znalost tvorby technologické přípravy, - Znalost technologie svařování, - Znalost výkresové dokumentace, - Základní znalost technických výrazů v AJ, - Znalost práce s PC - MS Office (Excel, Word, Outlook), 2-D CAD, , Náplň práce:, - Tvorba technologických postupů, - Zajištění technologické přípravy a změny v pracovních postupech, - Zavádění do výroby nové technologické postupy, - Technologické zpracování požadavků zákazníků, , Očekáváme:, - Přesnost, zodpovědnost, analytické myšlení, flexibilitu, tvůrčí přístup, - Vysoké pracovní nasazení, , Nabízíme:, - Zajímavou pracovní náplň v mladém kolektivu spolupracovníků, - Možnost osobního rozvoje a vzdělávání, - Firemní bonusy - stravenky, 5 týdnů dovolené, zvýhodněné telefonní tarify, sportovní aktivity, firemní akce, - Mzda: 25.000 Kč - 35.000 Kč dle dosažené praxe, - Nástup IHNED, , Benefity:stravenky, 5 týdnů dovolené, zvýhodněné telefonní tarify, sportovní aktivity, firemní akce. Pracoviště: Flash steel power, a.s., Martinovská, č.p. 3168, 723 00 Ostrava 23. Informace: Tereza Lazarová, +420 702 154 287. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 15 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka nákladní přepravy - kategorie B. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Václava Košaře 19, Ostrava, 700 30 , Kontakt: osobně na adrese pracoviště, telefonicky na č. 608 301 500 nebo emailem: petr.stritecky@emestacompany.com, , Požadujeme: výpis z výpis z trestního rejstříku. Řízení svěřeného motorového vozidla po území ČR,států EU a Švýcarska, denní ošetřování vozidla a jeho kontrola pro zajištění bezpečného provozu - provádění běžných oprav, účast při nakládce a vykládce nákladu. Pracoviště: Emesta company s.r.o., Václava Košaře, č.p. 85, 700 30 Ostrava 30. Informace: Petr Střítecký, +420 608 301 500,776 000 868.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miss Babča 2018 v KD Akord v Ostravě-Zábřehu.
10

Miss Babča z Ostravy vrstevnicím vzkazuje: Nezahrabávejte se u obrazovek!

Fotbalisté Zlína (ve žlutých dresech) hostili před vyprodaným hledištěm Baník Ostrava. Petr Jiráček
34

Zápas s Baníkem byl nejhorší v sezoně. Nemůžeme si stěžovat, ulevil si Jiráček

Bílka naštval Baroš. Před zápasem fňukal, pak zápas rozhodl, kroutil hlavou

Fotbalistům Zlína útok na čelo tabulky nevyšel. Ševci nezvládli třaskavou bitvu s Baníkem. Po čtyřech vítězných zápasech bez inkasované branky vyšli bodově naprázdno. Před vyprodanou Letnou s Ostravou prohráli 1:2.

Baník se ve Zlíně vytáhl, rozhodl dvěma údery ve třech minutách

FOTOGALERIE/ Fotbalisté Baníku Ostrava páteční předehrávku 9. kola FORTUNA:LIGY ve Zlíně zvládli.

Ostravští strážníci mají dobrou mušku

Ostravští strážníci se tento měsíc zúčastnili hned dvou střeleckých soutěží, ve kterých se v silné konkurenci zástupců městských a obecních policií rozhodně neztratili. Z klání si přivezli druhé a třetí místo.

Vítkovice vytasily parádní obrat a vedou extraligu

Tak to se jen tak nevidí! Hokejisté Vítkovic ještě pět minut před koncem pátečního zápasu 3. kola extraligy v Mladé Boleslavi o gól prohrávali, nakonec slavili po trefách Tršky, Kucsery a Květoně velké vítězství 3:1.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT