Skupina Argema, která velmi často vystupovala a vystupuje na severní Moravě a ve Slezsku, slaví letos už pětadvacet let od svého založení. V minulých dnech vydala zbrusu nové cédéčko nazvané Čas se zbláznil. Bubeníka kapely Josefa Pavku jsme v této souvislosti požádali o rozhovor.

Zbrusu nové cédéčko je na světě. Jak se cítíte v partičce, která se na něm podílela?
Já myslím, že teď to funguje naprosto dokonale. Nové cédéčko po delší době kapelu skvěle nakoplo a s příchodem bývalého zpěváka Jarka Filgase se změnila i tvář nových skladeb. Zvuk nového alba se posunul k tvrdšímu výrazu a spolu ve spojení s klasickými argemáckými vícehlasy je konečná podoba nového alba rockovější.

Jak se vám dýchalo a dýchá v tomto složení?
Myslím, že kapele změna na postu zpěváka výrazně prospěla. Je to na nahrávkách velké oživení a to je ze skladeb opravdu znát. Tahle partička si rozumí jak v muzice, tak i mimo, takže o super zážitky není nouze. A hlavně přístup zpěváka, který opravdu skvěle vyzrál, je ryze profesionální.

Poodhalte svoji duši rockera…
Nejsme ortodoxní rockeři, ale rádi si poslechneme jakoukoliv melodickou písničku. Líbí se nám texty o životě a z toho taky čerpáme inspiraci. Někteří kriticinámtohle vyčítají, ale ruku na srdce. O čem je život? Zase jenom o životě. Takže výrazově vyhranění určitě nejsme.

Kdy vše začalo - rock a vy?
Éra Argemy začala před pětadvaceti lety, kdy jsme vznikli jako metalová partička. Z té doby hodně fanoušků vzpomíná na koncertní program s názvem Velká Morava. Bohužel slíbenou desku se nepodařilo vydat, a tak jsme čekali až do roku 1993, kdy nám vyšlo album Poprvé s megahitem Jarošovský pivovar. A tak vlastně éra Argemy začala podruhé, ovšem s daleko větším úspěchem.

Jak se díváte na současnou domácí hudební scénu a jak se v ní cítíte?
V současné době domácí hudební scéně vévodí Kabát a ostatní kapely se jim dívají jen na záda. Je to fenomén dnešní doby. Jinak Argema má ročně něco kolem stovky vystoupení, což si myslím je až dost. Rádi bychom maličko ubrali na plynu, ovšem není to jednoduché, když je od pořadatelů zájem.

Co plánujete do budoucna, jaké máte ještě umělecké hudební, pěvecké ambice?
Na podzim plánujeme vystoupení k letošnímu výročí založení kapely, křest alba Čas se zbláznil a rádi bychom také pro fanoušky konečně dodělali slíbené DVD. No a taky máme nasmlouváno spoustu koncertů. Takže práce bude až nad hlavu.