Město podalo státnímu zastupitelství podnět k prošetření celé události, řekl novinářům primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD).

Problémy audit zjistil hlavně v nákupu výpočetní techniky. Podle primátora byla zaplacena firmám technika, která filharmonii nebyla dodána.

„Odbor auditu měl pro nového ředitele zjistit stav, v jakém organizace je. Je tam podezření na zpronevěru šesti milionů korun v oblasti výpočetní techniky,“ uvedl Kajnar.

Problematické jsou i smlouvy umělecké. „Byly zjištěny nedostatky ve smlouvách, takže tam může být podezření, že se postupovalo obdobným způsobem a byly objednávány nebo smluvně zajištěny věci, které nakonec třeba nebyly provedeny. To už je ale otázka pro vyšetřovatele, aby zjistili, zda to tak je,“ řekl Kajnar s tím, že prokazování tady bude obtížnější než u výpočetní techniky.

Výsledky kontroly, která se zaměřila na fungování filharmonie v letech 2010 až 2011, primátora překvapily. „Upřímně řečeno, to jsem vůbec nečekal,“ komentoval výsledek kontroly. Město přesto neplánuje nějaké mimořádné kontroly v dalších příspěvkových organizacích. Podle Kajnara obvody nebo příspěvkové organizace totiž město kontroluje pravidelně.

Filharmonii v posledních třech letech klesal počet koncertů, prodaných vstupenek i návštěvnost, což se projevilo ve snižující se soběstačnosti organizace. Městští radní proto loni v listopadu kvůli neuspokojivým ekonomickým výsledkům odvolali z funkce tehdejšího šéfa tělesa Petra Krajniaka a vedením orchestru byl dočasně pověřen Jan Hališka, který filharmonii už dříve řídil. Kromě ředitele filharmonie už podle Kajnara odešel i ekonom organizace a v době auditu dostal výpověď člověk odpovídající za výpočetní techniku.

V únoru město vyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele. Přihlášky lze podávat do 15. května, do června by měla rozhodnout výběrová komise.

Filharmonie vznikla v roce 1954. Orchestr se pravidelně účastní prestižních tuzemský festivalů, jako jsou Pražské jaro, Janáčkův máj nebo Smetanova Litomyšl, a rovněž vyjíždí na zahraniční turné po celém světě.