Autorské dvojice nejsou u nás neobvyklé. Ale režijněscenáristické duo Kukučka- Trpišovský, tvořící pod značkou Skutr, je u nás raritou. „Studovali jsme ve stejném ročníku před jedenácti lety na pražské DAMU. S Martinem jsme oba dva leniví, a tak jen děláme věci, které nám jdou, a že se navzájem doplňujeme,“ prozradili oba na středeční tiskové konferenci, kde prezentovali svůj nový projekt.

Co si pod pojmem Zůstat či odejít můžeme představit? Jak autoři tvrdí, snažili se v Ostravě připravit inscenaci plnou metafor, fyzického pohybu a poetických obrazů na dané téma. „Naše inscenace se zabývá fenoménem odchodu, což značí tématem domova, jeho ztráty a případného znovunalezení, odchodu z dosavadního domova za studiem, prací, možná lepším životem,“ podotýká Ilona Smejkalová, dramaturgyně ostravského Divadla Petra Bezruče.

Podle jejích slov měl tento projekt zvláštní genezi, která se vymyká běžné divadelní praxi. „Oba autoři zhlédli několik představení repertoáru našeho divadla, oslovovali postupně herce, kteří by chtěli do tohoto projektu vstoupit,“ dodává Ilona Smejkalová. Takže na jevišti, na scéně Jana Polívky, se objeví Kateřina Krejčí, Sylvie Krupanská, Tereza Vilišová, Tomáš Krejčí, Jan Vlas a Viktor Dvořák.

To vše za pohybové spolupráce Adély Laštovskové-Stodolové, v kostýmech, které navrhla Daniela Klimešová. Autorem scénické hudby je Petr Kaláb. „Mohu říci, že současný projekt je pro naše divadlo výjimečný z hlediska vzniku a průběhu práce. Naším úmyslem bylo, aby se herci souboru setkali s autorským přístupy už od jeho počátku, sami se na něm velmi aktivně podíleli, čili se vytvořil určitý experiment. A budeme moc zvědavi, jak právě tato jevištní poetika osloví diváky v tomto regionu,“ upřesňuje Ilona Smejkalová.

Vždyť tandem Skutr čili Kukučka- Trpišovský slavil velký úspěch na mezinárodních festivalech, je nositelem Ceny Evalda Schorma či Ceny Josefa Hlávky, ale i dalších ocenění. Umělecká kritika vyzdvihuje při jeho práci bohatou invenci, poetickou imaginaci a hravost.