Činohra Národního divadla moravskoslezského (NDM) uvede už dnes (ve čtvrtek 26. ledna) v české premiéře inscenaci Car samozvanec.

Tento příběh přetavil do podoby historického dramatu u nás dosud bohužel málo známý polský spisovatel Adolf Nowaczyński. V Ostravě ho diváci zhlédnou v režii hostujícího polského tvůrce Andrzeje Celińského, který do titulní role obsadil mladého herce Davida Janoška.

Hra Car Samozvanec pojednává o podílu polské šlechty a vojáků na falešné hře, hrané jen kvůli rozšíření polského vlivu do Ruska a kořisti, která z toho může být.

„Soubor činohry NDM je jeden z nejskromnějších a nejtalentovanějších souborů, s jakým se mi poštěstilo v životě pracovat. Navzdory mé slabší znalosti jazyka necítím žádnou komunikační bariéru. Zkušenost a profesionální zdatnost herců jim vždy dovolí vyvodit z mých jazykově nedokonalých výpovědí podstatu hereckého úkolu," uvedl před premiérou režisér Andrzej Celiński.

V kostýmech a na scéně Marty Roszkopfové se mohou v hlavních rolích diváci těšit na mladého herce Davida Janoška (členem souboru je od sezony 2015/2016), Ladu Bělaškovou, Lucii Končokovou, Pavla Cisovského, Víta Rolečka, Vladimíra Čapku, Davida Viktoru, Tomáše Jirmana a mnohé další. Se všemi carovými strážci a moskevským lidem se na scéně Divadla Jiřího Myrona objeví třicítka herců.

Česká premiéra historického dramatu Car Samozvanec se koná ve čtvrtek od 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.