Absolutním vítězem se stal žák páté třídy základní školy v Dobré Jakub Friedl se svou pohádkou Čerti na zahrádce. Za umístění a pohádku o pálivých papričkách získal pro celou svou rodinu poukaz na týdenní pobyt v Hotelu Bauer s polopenzí včetně neomezeného vstupu do hotelového wellnes a dárkové balíčky od nakladatelství LIBREX Publishing, Deníku, Hitrádia Orion a organizátorů soutěže.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Pohádky budou vycházet v týdeníku!
Vítězné práce od dětí z letošního ročníku soutěže Čertovské pohádky vám během léta budeme přinášet na stránkách Ostravského týdeníku.

Na své si však přišli i další z deseti finalistů. Podle svého umístění získali například rekreační pobyt v Hotelu Odra v Ostravici, iPad mini, poukaz na nákup jízdního kola či celoroční rodinnou permanentku do ZOO Ostrava a další. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskutečnilo v ostravském multikině Cinestar, kam finalisty doprovodili jejich rodiče a také třídní kolektivy, které se postaraly o výbornou atmosféru v sále a mohutný potlesk pro všechny oceněné mladé spisovatele.

SOUTĚŽILY STOVKY DĚTÍ

„Čertovské pohádky se staly už tradicí. Do soutěže se zapojuje každoročně několik desítek škol z celého Moravskoslezského kraje a stovky mladých autorů. Pro porotu proto hodnocení přihlášených pohádek není vůbec jednoduché a vybrat tu nejhezčí bývá stále obtížnější. Je to ale velmi příjemný úkol, protože děti jsou nápadité a vymýšlejí opravdu hodně zajímavé příběhy,“ řekl starosta Mariánských Hor a Hulvák Patrik Hujdus, který společně s 1. místostarostkou obvodu Janou Pagáčovou finalistům předával ceny a gratuloval k úspěchu.

Soutěž pro děti ze základních škol a adekvátních ročníků víceletých gymnázií pořádá městský obvod Mariánské Hory a Hulváky už od roku 2011 a její pravidla byla i letos jednoduchá. Stačilo napsat pohádku v rozsahu maximálně jedné strany formátu A4, jejíž hlavní postavou byl čert, a dodržet určené téma, které pro letošní rok bylo Čerti na zahrádce.

V závěru slavnostního programu organizátoři všem dětem poděkovali za účast v soutěži a pedagogům a rodičům za to, že podporují literární aktivity dětí.

POHÁDKY VYJDOU NA CD

„Je skvělé, že se nám společně daří v dnešní přetechnizované době vracet děti ke knihám, k příběhům a pohádkám. Děkujeme samozřejmě také všem partnerům soutěže za jejich podporu a atraktivní ceny, díky kterým můžeme nejlepší autory a jejich výkony lépe ocenit,“ dodal starosta.

Nejhezčí pohádky letošního ročníku stejně jako v předchozích letech zástupci obvodu společně s moderátory Hitrádia Orion v průběhu léta namluví a vznikne tak pohádkové CD, které dostanou prvňáčci vybraných základních škol v září jako dárek při nástupu do prvních tříd.

Více informací o soutěži je k dispozici na www.certovskepohadky.cz.

Jména vítězných autorů
1. místo: Jakub Friedl, Čerti na zahrádce, ZŠ Dobrá
2. místo: Julie Krčmářová, Čerti na zahrádce, ZŠ Volgogradská, Ostrava–Zábřeh
3. místo: David Sobas, Čertík Honzík a kouzelný meloun, ZŠ Gen. Janka, Ostrava-Mariánské Hory
4. místo: Denisa Tomanová, Čerti na zahrádce, ZŠ Hradec nad Moravicí
5. místo: Filip Zeman, Čerti na zahrádce, ZŠ Volgogradská, Ostrava–Zábřeh
6. místo: Dorota Hradilová, Čertík zahradník, ZŠ Razová
7. místo: Karolína Placová, Čertí zahrádka, ZŠ Zelená, Moravská Ostrava a Přívoz
8. místo: Kristýna Kuřecová, Ztracená zelenina, ZŠ Tyršova, Frenštát pod Radhoštěm
9. místo: Max Kundrát, Luciferova zahrádka, ZŠ Horymírova, Ostrava-Zábřeh
10. místo: Emma Pardygalová, Jak se stal čert Přeslička zahradníkem, ZŠ Gen. Janka, Ostrava-Mariánské Hory