Vznikl sloučením dvou festivalů Janáčková máje a Janáčkových Hukvald. „Festival začíná dnes v Domě kultury města Ostravy a potrvá do 1. července. Nabídne dvaatřicet koncertů v moravskoslezské metropoli, v Hukvaldech, v Opavě, Kravařích, Ludgeřovicích, Hlučíně, Bohumíně a Frýdku-Místku,“ uvedl Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka.

Dnešní festivalový prolog, který je beznadějně vyprodán, obstará Česká filharmonie a členové Hudby Hradní stráže a Policie ČR (dirigent plk. Václav Blahunek).

ŽENATÝ ZAHRAJE SUKA

Sólový part v Sukově Fantazii pro housle a orchestr g moll op. 24 obstará houslový virtuos Ivan Ženatý, který je současně prezidentem MHF Leoše Janáčka. Na programu jsou dále Janáčkova Sinfonietta a symfonická báseň Vítězslava Nováka V Tatrách. Českou filharmonii diriguje Petr Altrichter, přední světový dirigent, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm.

PLEJÁDA OSOBNOSTÍ

Program nabídne posluchačům řadu uměleckých osobností. „Julian Rachlin, jeden z nejžádanějších houslistů dneška, s neméně uznávaným pianistou Itamarem Golanem zahrají na festivalu sonáty Beethovena, Šostakoviče, Brahmse, ale také Romantické kusy našeho Antonína Dvořáka,“ dodal Jaromír Javůrek. Na festivalu zazní v české premiéře Pendereckého Koncert pro housle, violu a orchestr, kde sólové party zahrají violistka Kristina Fialová a houslista Ivan Ženatý.

„Mezi hostujícími tělesy se letos objeví i Litevský národní symfonický orchestr, velkým programovým lákadlem bude i první vystoupení legendárního orchestru Camerata Salzburg s vynikajícím violoncellistou Clemensem Hagenem,“ poznamenal Javůrek.

BALET S NOHAVICOVÝMI PÍSNĚMI

Balet pražského Národního divadla přijede s představením Petra Zusky Sólo pro nás dva s písněmi Jarka Nohavici a Beaty Bocek. Žánrový přesah nabídne jazzový podvečer na Landeku s Milanem Lasicou a bratislavským souborem Hot Serenaders. Árie z českých oper zaznějí v podání skvělého Adama Plachetky. Bohatý doprovodný program nabídne divadelní představení, výstavy, muzikologickou konferenci Janáčkianu. Festival nabídne i nové festivalové fanfáry hudebního skladatele Milana Báchorka.