Malá scéna je jednou z nejmodernějších v České republice a její existence umožní divadlu další rozvoj. Prostory lze zároveň využít i jako nahrávací studio

Podle ředitele Těšínského divadla Petra Kracika se otevřením této scény splním zdejším divadelníkům sen. Mimo jiné také proto, že se o jejím vzniku začalo mluvit před více než 20 lety, reálně se začalo budova v roce 2012, a přes mnoho problémů a odkladů se ji přece jen podařilo dokončit.

Jaromír Nohavica.
Těšín ovládne hudba a pocta skladateli Ullmanovi. V debatě vystoupí i Nohavica

„Je to krásný dárek k 75 letům české scény, 70 letům polské scény a 10 letům scény Bajka, která v divadle celou tu dobu působí v provizorních prostorách,“ řekl Kracik.

Čtyři typy scény

Malá scéna je prostor velmi variabilní a diváci jsou při představeních blízko hercům. „Je to prostor jako stvořený pro loutkové divadlo. Prioritně jej bude využívat Bajka, otestuje ho, a v příštím roce by tam měla česká i polská scéna dělat své inscenace v rámci experimentálních představení,“ plánuje Kracik.

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Prostor Malé scény je unikátní v tom, se tu dají navolit čtyři typy podoby scény. Šestnáct pohyblivých stolů, které umožňují variabilitu scény. Základní je konferenční provedení pro 50 diváků, pak loutková Bajka pro 90 diváků a také je možný systém arény, kdy se diváci dívají na scénu ze všech tří strana.

V Českém Těšíně vyrazily ženy s několik mužů na pochod s historickými kočárky od ateliéru U Perníkářky. na náměstí v centru.
PODÍVEJTE SE: Krásné stáří vezlo mládí. Těšínem šel průvod historických kočárků

„Zvláštností je pak „totální Shakespeare“, jak já říkám, tedy když se podlaha sníží o necelé dva metry, diváci sedí okolo při zdech a herci hrají na celém jevišti,“ přibližuje ředitel divadla.

Díky důstojnému prostoru s vynikajícím osvětlením a zvukovou aparaturou bude moci divadlo rozvinout veškeré loutkářské technologie, které se tam zatím nemohly hrát, například marionety.

První představení pro děti se na Malé scéně bude hrát už v úterý a bude to Velká policejní pohádka.

Dokončení na třetí pokus

Budování Malé scény Těšínského divadla trvalo mnoho let a bylo provázeno řadou problémů. S jejím budování začal ještě bývalý ředitel divadla Karol Suszka v roce 2012. Krátce po zahájení však dodavatelská firma zkrachovala a práce byly zastaveny.

Ve výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné je v k vidění výstava dokumentující proměny Těšínského Slezska za posledních 250 let.
Výstava zachycuje proměny Těšínského Slezska v posledních dvou staletích

Následovala přestávka, kterou prodloužila povodeň. Bylo potřeba vytvořit novou modernější projektovou dokumentaci tak, aby nová scéna odpovídala dnešním trendům. Kraj za tuto investici zaplatil 67 milionů korun.