„Když jsme v roce 1990 začínali, někteří nevěřícně kroutili hlavami a pochybovali o tom, že by na pomyslných hranicích Moravské Ostravy a Přívozu mohlo vyrůst nějaké výtvarné centrum,“ vzpomíná na začátky „Chagallu“ jeho současný majitel Petr Pavliňák. Ale na konci devadesátých let provozoval „Chagall“ celkem šestnáct galerií a to se odráželo i v množství realizovaných výstavních projektů, kterých bylo kolem osmdesáti ročně.

Nohavica i Tokoš


„Vedle výstav se zde konaly koncerty, křtily se próza i básně, pořádaly se besedy, zájezdy za uměním, především na benátské bienále, ale také do Vídně, Londýna či Paříže. Cestu k nám si našli herečka Eva Vejmělková, zpěvačka Věra Špinarová, operní sólistka Eva Dřízgová-Jirušová, Janek Rokyta se souborem Technik, písničkáři Jarek Nohavica, Pepa Streichl či nezapomenutelný herec a recitátor Lubor Tokoš,“ vzpomíná Petr Pavliňák.

Ale jak sám dodává, nebylo jen posvícení. „Minimálně dvakrát ročně jsem uvažoval, že skončím s podnikáním v oblasti umění a začnu se věnovat úplně něčemu jinému. To byly krizové okamžiky, které se ne vždy lehce překonávaly a dodnes trvají,“ přiznává Petr Pavliňák.

Sólo pro Graffiti Art


„Nejednou nám vyčítali především mladší alternativní autoři, že jdeme po vyšlapaných komerčních cestičkách a bojíme se experimentu. Samozřejmě, že v soukromém podnikání se sází spíše na jistoty. Ale naše galerie se věnovala tvůrcům netradičních výtvarných postupů v případě pořádání akce Graffiti Art Ostrava. Mládí bylo zastoupeno také na třech ročnících Bienále české grafiky a mezinárodních výstavních projektech – Výtvarné dotyky Visegrádské čtyřky a Grafické dotyky Visegrádské čtyřky, které byly reprízovány ve všech spolupracujících zemích,“ doplňuje Pavliňák.

Dvacetiny Výtvarného centra Chagall v Ostravě doprovází několik akcí. Je to výstava fotografií nazvaná Květoslav Kubala 1945 až 1989 a mediálním partnerem je v tomto případě Deník. Zde bude soustředěno na 130 fotografií známého ostravského autora mapujících proměny moravskoslezské metropole. Proměny Ostravy ve výtvarném umění – v obrazech, grafikách, kresbách a sochách – je název druhé výstavy. Obě budou zahájeny 9. září.