Až při své zatím poslední návštěvě jsem byla odvážná objednala jsem si ho ve variantě „ice".

OSTRAVSKÉ KAVÁRNY

V Ostravě v poslední době vzniklo několik velmi dobrých a zajímavých kaváren. Nemáme ambici je profesionálně hodnotit. Jen vám nabízíme tipy, kde můžete strávit klidné a příjemné chvíle s partnerem či přáteli. Seriál najdete pravidelně každé úterý v příloze Deníku Ostrava plus.

To o odvaze je samozřejmě nadsázka, protože věřím, že ať bych si ve kterémkoliv ze tří ostravských podniků Ostravanka Coffee Shop (v Nové Karolině, na Prokešově náměstí u Nové radnice a v Milíčově ulici v centru města) objednala jakýkoliv druh kávy, byla by výborná. A co za tím stojí? Kromě bezesporu šikovných zdejších baristů i skvělá surovina: káva La Boheme z pražské pražírny Midnight Roasters.

„Káva, kterou nám tato firma dodává, je vždy čerstvě pražená podle naší týdenní objednávky, čímž je zaručena její čerstvost a prvotřídní kvalita, již si tyto výběrové kávy zaslouží. Naší hlavní kávou, ze které připravujeme podle správných baristických postupů lahodné nápoje, je La Boheme Espresso směs. Je to stoprocentní arabica, a to brazilská, etiopská a guatemalská," píše se na webových stránkách Ostravanky. Spolu s dalšími druhy zrnkové kávy (minulý týden například guatemalskou, rwandskou či z Costa Bravy, ovšem připravte se na ceny od devíti set korun za kilogram) si ji zde můžete koupit i na váhu.

Z konzumentských návštěv znám jen podnik v centru města. Když jsem tam krátce po otevření v listopadu roku 2009 přišla poprvé, v interiéru mi padla do oka stěna za barovým pultem, ze které vyčnívají dna kávových šálků všeho druhu. (Dočetla jsem se, že design interiéru je dílem ostravského grafika Georgiho Stojkova.)

Napoprvé mi přišlo trochu nepohodlné posezení u stolků na dlouhé dřevěné lavici podél stěny u výkladů, které moc nevylepšily ani polštáře laděné do „kávových" barev od smetanové po hnědou, které skvěle doplňují režné zdivo v interiéru. Ovšem na druhé straně musím uznat, že naprosto odpovídá filozofii bistro-kavárny „zaměřené především na rychlé občerstvení a kávu takzvaně s sebou neboli to go".

Ostravanka má momentálně speciální letní nabídku kávy ve variantě ice: ice caffe latte, ice latte macchiato, ice cappuccino, ice cream espresso, ice cream cappuccino…, ale nabízí i fresh ice tea. Do 11 hodin si zde (a v Nové Karolině) můžete vybrat ze tří snídaňových menu tvoří ho káva nebo čaj, voda nebo džus a pečivo (croissant, čokorolka, pletenec, čokokoblížky nebo slané pečivo podle aktuální nabídky). Přes den nabízejí bagety, záviny nebo koláče a zdejší specialitu Prokopův dort. Mají tu i něco, s čím jsem se jinde zatím nesetkala (nebo o tom alespoň nevím): filtrovanou kávu, tedy takovou, jakou si děláte doma v překapávači. V plánu mám ochutnat taky zdejší medové espresso.

A na závěr ještě něco málo z kavárenských dobrých mravů: obsluha bez mrknutí oka ochotně zareaguje na změnu mé objednávky a zná odpověď na dotaz, z jaké kávy cappuccino připravila. Nápoj servíruje podle standardu. K dispozici je hnědý cukr (což není nutnost, jen milá rozmařilost) i několik titulů denního tisku.