Ten přiveze do Ostravy svoji kapelu Public Image Ltd. „Formace vznikla v roce 1978 po rozpadu Sex Pistols a nabídla zvuk zcela vzdálený punkovým výkřikům. Více experimentální, založený na pomalejších temných basových rytmech, spojující avantgardní rock, dub, reggae i noise,“ říká Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně festivalu. Raná alba Public Image Ltd. jsou považována za jedny z nejzajímavějších a nejinovativnějších v postpunkové éře.

„Chceme vyjadřovat věci tím nejpřímějším způsobem. Rokenrol a to, co se z něho stalo, to už nedovede, a proto nejsme rokenrolová skupina, ale společnost,“ vysvětlil tehdy natěšeným a zklamaným punkerům baskytarista Jah Wobble, který s Johnnym Rottenem a kytaristou Keithem Levenem v té době Public Image Ltd. tvořil.

Jah Wobble – dnes fenomén dubové a world music scény – Public Image opustil v roce 1980 a načal tím personální smršť. Lydon složení totiž hodně měnil s tím, kam směřovala jeho autorská intuice. V roce 1992 kapela po vydání několika zásadních a různorodých alb ukončila činnost, předloni se ale na koncertní pódia vrátila a její velkolepý comeback zažije i Ostrava.

Johna Lydona doprovodí bubeník Bruce Smith, který mezitím hrával s Björk, multiinstrumentalista Lu Edmonds (také člen Yat-Kha či Les Triaboliques, spoluzakladatel world music veletrhu WOMEX), a nově přibyl basista a klávesák Scott Firth.