Na divadelní scéně, umístěné v areálu výstaviště Černá louka, vystoupí několik divadelních a tanečních souborů, jejichž zaměření sahá od pohádek přes současný tanec, beat box a performance až po ohňovou show.

„Program slibuje taková jména jako jsou Divadlo Kvelb, Divadlo Mimotaurus, Divadlo Okolo, taneční soubor Filigrán, trojnásobného mistra světa v tanci electric boogie Nedvěda s Cossigou, odvážné performery s ohněm, skupinu Pa-li-tchi, projekt Senegal Meets Prague či soubor afrického tance Tiditade,“ říká za pořadatele Colours of Ostrava Jiří Sedlák.

A kdo se na festivalu divadelně v Ostravě představí? „Divadlo Kvelb prezentuje Kavkazské pohádky, což jsou tři pohádkové příběhy hrané marionetami, javajkami a dalšími typy loutek za doprovodu bubnu, houslí, akordeonu a balalajky.

Pohádky Čerkesů, Gruzínců nebo Čečenců jsou překrásné, vtipné, trochu absurdní, veselé i poučné, jak se na pohádky sluší.

Je v nich mnoho svobody, tance a smíchu. Naproti tomu Divadlo Mimotaurus představí vystoupení na vysokých chůdách.

Boj o ženu v rytmu jive, chacha ba i bojového tance Maorů. Zkrátka nevěřili byste, že se na chůdách dá zahrát mnohem více než jen kývání ze strany na stranu,“ dodává Jiří Sedlák Dalším divadelním souborem, který v Ostravě vystoupí bude Filigrán, což je nezávisle fungující taneční sdružení působící v Brně od roku 1995 a dlouze hledá a jindy zase zcela náhodně nalézá mezi výbuchy smíchu.

Pohyb, který nakonec vypráví sám o sobě nějaký příběh, aniž by to od něj někdo předem vyžadoval. Pohyb, který se nebojí improvizace ani neplánované změny, protože je živý a hravě se přizpůsobí…

Soubor se pravidelně prezentuje samostatnými představeními i účinkováním v rámci různých festivalů.

„Velmi atraktivní pro návštěvníky se mohou stát performance s ohněm se skupinou Pa-li-tchi, která se jim věnuje od roku 2000.

A pak je zde ještě soubor Tiditade, který se snaží být především otevřenou skupinou lidí, jež spojuje zájem o africkou hudbu a kulturu, nekonvenční myšlení a svobodná tvořivost.

Ve své hudbě a tanci se snaží vyjadřovat pocity, které chovají k obrovské síle a historii Afriky a její kultury. Pomocí síly rytmu se spolu s posluchači a diváky přenáší na místa dobrodružství a klidu, místa napětí a relaxace, místa uvnitř našich duší, nebo třeba na vyprahlé savany mezi antilopy, do džunglí plných pestrých papoušků nebo na domorodé slavnosti.

Cítí, že africká hudba sbližuje srdce i mysli úplně cizích lidí, je veselá nebo smutná, ale nikdy negativní, vždycky povznáší, a proto se jí snaží ze všech sil žít,“ uzavírá drobnou charakteristiku některých divadelních souborů na letošních Colours of Ostrava Jiří Sedlák.

Podle jeho slov si návštěvník velkého ostravského megafestivalu užije divadelních produkcí uprostřed července opravdu dosytosti, což je chvályhodné.