„Daří se nám spolu se šéfkou souboru Gabrielou Petrákovou, překladatelem a textařem Michelem Prostějovským a dirigentem Jakubem Žídkem inscenovat skutečně světový muzikálový repertoár, a také novinky. Hrajeme nebo jsme hráli nejznámější muzikály skladatele Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice, hrajeme West Side Story skladatele Leonarda Bernsteina, nově jsme v říjnu uvedli Květiny pro paní Harrisovou od Richarda Taylora a Rachel Wagstaff.

Písničkářka Kaczi odehrála koncertní set z výlohy karvinského podniku Slivkafé. Karviná, 17. února 2021.
VIDEO: Podívejte se, koncert jinak. Kaczi zpívala v Karviné z výlohy kavárny

Divácký zájem je důkazem toho, že jdeme správnou cestou. O tom, že v Ostravě děláme skvělé muzikály, chceme přesvědčit i naším pondělním koncertem, který měl být samozřejmě původně i pro diváky,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil a připomněl, že už 10 let (premiéra 2011 v červnu) je na repertoáru jeden z prvních velkých ostravských muzikálových hitů – muzikál Donaha (Hole dupy!), více než stovku repríz už měl také muzikál Edith a Marléne (premiéra byla 2013) a téměř 60 repríz zažila Rebecca (prem. 2017).

Na pondělním koncertu nebudou kromě Edith a Marléne nebo Rebeccy chybět melodie z muzikálů Marguerite (muzikál měl světovou premiéru v Ostravě v prosinci 2010), Sunset Boulevard, Evita, Kočky, Jesus Christ Superstar, West Side Story, komorního dílka Thrill Me (Vzruš mě!), ale také ukázky z novinek – muzikálů Květiny pro paní Harrisovou nebo původního díla s názvem Harpagon je lakomec? napsaného pro Národní divadlo moravskoslezské (premiéra zatím neměla diváky). 

Boris Rösner.
Byl rytíř, který bránil slabší, vzpomíná na Borise Rösnera jeho kolegyně

Účinkovat budou tři držitelé Ceny Thálie za role v našich muzikálech: Hana Fialová (za Edith a Marléne), Martina Vlčková (Thálie za Děj se co děj), Tomáš Savka (za roli v muzikálu Evita), diváci uvidí také  Michaelu Horkou, Romana Haroka, Tomáše Novotného a další členy souboru, hosty a tanečníky NDM. Jako speciální host vystoupí zpěvačka Dasha.

Lockdown paradoxně umožnil vytvořit v Divadle Jiřího Myrona velmi originální jevištní útvar.  Ondřej Zicha navhrnul scénu využívající celého jeviště ve směru zezadu dopředu, na jehož hraně je tribuna pro orchestr a za ní už jen prázdné hlediště. Diváci tedy budou koncert sledovat díky kamerám především ze zadní části jeviště směrem k hledišti. Režii má šéfka souboru Gabriela Petráková, která spolu s dirigentem Jakubem Žídkem koncert pojala jako ucelenou inscenaci (bez moderace).

Šárka Swiderová