Nominováni byli sedmkrát

V kategorii opera to jsou tři tenoristé Tomáš Černý za roli Rinalda v Armidě, Luciano Mastro za postavu Váni Kudrjáše v Káti Kabanové a Aleš Briscein za roli Romea v inscenaci Romeo a Julie.

Tatáž inscenace má na kontě ještě ženskou nominaci, a to pro Janu Šrejmu Kačírkovou za Julii.

V kategorii opereta/ muzikál získal nominaci v muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť člen ostravské činohry Igor Orozovič.

V ženské kategorii patří nominace Martině Šnytové za roli Heleny v operetě Polská krev. Sedmá užší nominace z letošního vyhlášení patří Lucii Skálové, a to v kategorii balet za ztvárnění Sakury v inscenaci Poslední samuraj. 

Brno, Plzeň, Praha

Brněnské scény získaly pět nominací, plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla je v naději dvakrát. Na pondělní tiskové konferenci v Praze to oznámila Herecká asociace, která prestižní ocenění udělí už podvacáté.

Uznání za loňský rok budou udělena 23. března.

Devět nominací nasbírala pražská divadla a kolektivy, dvě z nich díky výkonům na jevišti Státní opery Národního divadla.

Česká první scéna, která však už celý loňský rok fungovala ve svazku se SOP, má jedinou nominaci.

Další získaly Divadelní společnost Masopust, divadla Ungelt a Dejvické, již neexistující soubor Pražského komorního divadla, Hamlet Production a Divadlo na Vinohradech.

Prestižní ocenění budou předána v sobotu 23. března, tradičně v Národním divadle v Praze, už podvacáté. Poosmé se role moderátora ujme plzeňský herec, režisér a dramatik Antonín Procházka.

KONFERENCE. Nominací na divadelní ceny Thálie se zúčastnil též herec Ivan Trojan a  Miloslav König.Tajné hlasování

Thálie se udělují především za mimořádné umělecké výkony v uplynulém kalendářním roce. O laureátech rozhodují členové kolegia, kteří vybírají z finálních nominací čtyř odborných porot tajným hlasováním. Kolegium může udělit také Zvláštní cenu.

Kromě výročních cen se předávají také ceny za celoživotní mistrovství v oboru činoherním, operním, baletním a cena mladému činoherci do 33 let za mimořádný jevištní výkon.

O laureátech rozhoduje prezidium Herecké asociace, která sdružuje zhruba čtvrtinu ze čtyřtisícové herecké obce.

Kdo je adept na Thálii?

V činohře mohou Thálii dostat Gabriela Míčová, Ivana Hloužková, Tereza Vilišová, ale i Miloslav König excelující v produkci společnosti Masopust v Celetné jako princ Fernando. Konkurenci mu dělají Richard Krajčo v Divadle Ungelt v inscenaci Deštivé dny a Ivan Trojan v podobě pokáleného Boha v představení Ucpanej systém v Dejvicích.

V muzikálové a operetní kategoriisi porota všimla Jana Kříže v Pomádě v pražském Divadle Kalich, Michala Novotného v novince Vinohrad Jak udělat kariéru snadno a rychle a Igora Orozoviče v roli faraona v inscenaci Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť v Ostravě. Z jejich kolegyň mají naději Soňa Hanzlíčková Borková v titulní roli Evity Peronové v Plzni, Hana Holišová jako Jana v inscenaci Papežka v Městském divadle v Brně a sólistka souboru operety a muzikálu v NDM v Ostravě Martina Šnytová za roli Heleny Zarembové v Nedbalově Polské krvi.