„Vyrůstal jsem v domě člověka, který byl výjimečným scénografem, ale taky mým dědou, se kterým jsem moc nemluvil. Hrál jsem si v jeho ateliéru, díval se, jak vyrábí ve sklepě divadelní modely, poslouchal s ním Beethovena. Bylo mi pětadvacet, když umřel, a já si uvědomil, že o něm téměř nic nevím. Tma a prázdný prostor, o kterých tak často mluvil jako o materiálu, s nímž pracuje, zaplnily moji hlavu. Rozhodl jsem se zkoumat onu tmu a prostor filmem, naplnit je tím, co nezemřelo společně s dědou. A pátrat tak po věcech a myšlenkách, které nás přežívají…,“ vyznává se tvůrce filmu Jakub Hejna.

Divadlo Svoboda bude jediným filmem, ve kterém se objeví unikátní, dosud nikdy nezveřejněné archivní materiály týkající se Svobodovy práce, ale i jeho soukromého života. Josef Svoboda, mimo jiné spolutvůrce Laterny magiky, realizoval více než 750 scénografií po celém světě, poprvé použil v divadle laser, vymyslel světelnou stěnu, speciální světla, která nesou po celém světě jeho jméno. Svoboda svůj život zasvětil divadlu. Nemalou část svého času věnoval i Národnímu divadlu moravskoslezskému, dříve Státnímu divadlu v Ostravě, pro něž vytvořil v letech 1946 až 1961 výpravu k sedmnácti operním inscenacím.

„Proto má Národní divadlo moravskoslezské tu čest uvést film Divadlo Svoboda ve slavnostní předpremiéře v sobotu 6. listopadu v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Oficiální premiéru filmu chystá Nová scéna Národního divadla v Praze na 2. prosince letošního roku,“ uvedla Gabriela Říhánková, tisková mluvčí Národního divadla moravskoslezského.