Ostrava Legendární muzikál Divotvorný hrnec se na jevišti ostravského Divadla Jiřího Myrona rozezní před diváky premiérově 6. a 8. října v pohostinské režii Lumíra Olšovského. Původně se Divotvorný hrnec jmenoval Finianova duha. Premiéru na Broadwayi měl v lednu 1947. Hudba Burtona Lanea a příběh o touze po domově a štěstí doslova nadchly Voskovce s Werichem.

„Když se vraceli z válečného exilu, byli rozhodnuti, že právě toto dílo bude novým titulem jejich obnoveného Divadla V+W,“ říká dramaturg ostravské inscenace Patrick Fridrichovský. Divotvorný hrnec tak byl v roce 1948 vůbec prvním americkým muzikálem nejen u nás, ale i v celé kontinentální Evropě. Díky přátelství Voskovce a Wericha s původními libretisty Edgarem Harburgem a Fredem Saidym mohlo dojít k originální úpravě muzikálu. Z původní broadwayské Finianovy duhy se tak stal Divotvorný hrnec, z irských emigrantů se stali jihočeští přistěhovalci a pohádkový skřítek Og se přerodil ve vodníka Čochtana, kterého hrál samotný Jan Werich.

První hostování

Uvidíme, zdali i po výkonech Norberta Lichého a Jiřího Sedláčka zůstane Čochtan spjat pouze s jeho osobou. Pro nositele Ceny Thálie a člena Divadla Petra Bezruče Norberta Lichého je to vůbec první hostování v Národním divadle moravskoslezském, a to rovnou v muzikálu.

Na otázku, jak se mu líbí v „národním“, odpovídá: „Moc. Všechno je takové velké. A kamkoli na jevišti strašně daleko. Milí lidi, jen je jich na jevišti někdy více než u nás v hledišti. Hezké holky, ale ve studni na takové myšlenky moc studená voda. Teď už jenom, abych se já líbil národnímu a dostal všechny noty do hlavy ve správném pořadí.“

Premiéra s Norbertem Lichým se koná už ve čtvrtek v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.