A čtyři dny mohli posluchači vybírat a vychutnávat si paletu tónů. Od největších hvězd současné romské hudby The Gypsy Queens and Kings přes francouzského jazzového a trumpetového mága Erika Truffaze až po stále „šíleného kmotra punku“ Iggyho Popa. Jeho nedělní festivalový set potvrdil, že Iggy se nemění, pouze je mu více let. Do půl pasu obnažený uragán, podporovaný muzikální jistotou členů kapely The Stooges, na pódiu pohybující se zvláštní chůzí, stále v jakémsi rauši připravený během produkce skočit mezi své publikum. Irští The Cranberries, to byla festivalová sázka na jistotu. Zpěvačka Dolores Ó Riordan si podmanila publikum. Ani silný přívalový déšť neubral nadšení a skvělou atmosféru všem, kteří sledovali jeden z úžasných zážitků Colours – Afro Celt Sound System – na pódiu.

Paleta hvězd

Profesionálně skvěle odvedená práce. Srdce rockového fanouška muselo zaplesat také při vystoupení britské kapely Porcupine Tree, kteří těží z progresivního a psychedelického rocku sedmdesátých let minulého století. Trošku jiný, ale skvělý afrobeat předvedla v Ostravě skupina Mokoomba ze Zimbabwe. Meditativně, hudebně i lidsky přitažlivě působila půvabná židovská interpretka Mor Karbasi, stejně jako něžná inuitská zpěvačka a skladatelka Nive Nielsen z Grónska či Finka Maria Kalaniemi. Exotiku přivezla také pražská formace Al-Yaman. Její zvuk je fúzí akustických nástrojů a elektroniky a spojuje tradiční postupy s novými prvky taneční hudby. Proud arabského vlivu přináší smyslná zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z Adenu. Prezentace Al-Yaman patřila také k velmi silným zážitkům závěrečného dne na Colours of Ostrava.

Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně tohoto festivalu mívá sny, které si dovede splnit: že se jí podaří dostat do moravskoslezské metropole legendy světové hudby. Letos k nim určitě patřil nejen například Iggy Pop, ale také skvostné kvarteto Open Hands: jazz toho nejvyššího kalibru, prošedivělí pánové, kteří kouzlí se svými nástroji. Úžasným okysličením hudebního maratonu se stalo hudební seskupení Valravn s charismatickou zpěvačkou Annou Katrin Egilstrad, která pochází z Faerských ostrovů. Objevem se také určitě stala písničkářka Sophie Hunger ze Švýcarska, která působí až hypnoticky. Emotivní publikum určitě uchvátila partička Peyoti for President, ultralevicoví výbušní kosmopolitní muzikanti, kteří to pěkně rozbalili. Festival obohatila Newyorská scéna v Ostravě, která dala nahlédnout do tvorby nejenom amerických umělců. Možná, že Regině Spektor, výborné klavíristce a písničkářce, by více slušelo komornější prostředí, nikoliv velká open stage, exteriéry jako by rozptylovaly její projev, určený spíše pro interiéry… Jaký by to byl velký festival, kdyby na něm nezapršelo. Bouře a liják se nevyhnuly letos ani Ostravě. V důsledku toho technické podmínky zabránily vystoupit skvělému Brendanu Perrymu, který ale pořadatelům slíbil, že se k nám vrátí. A kvůli onemocnění jednoho z hudebníků nakonec nepřijela německá funková formace Sorgente.

Těch zážitků z devátého ročníku Colours of Ostrava bylo opravdu hodně. Není v silách jednoho člověka uběhat a stihnout vše. Může si ale vybírat z uměleckých lahůdek. A to je dobře. Přejme si, aby tomu tak bylo i za rok.

Všechny články k proslulému ostravskému festivalu ČTĚTE ZDE!