VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miloslava Soukupová: Dvě naše žačky mezi nejlepší osmičkou v Superstar

Několik tisíc potenciálních zpěváků se představilo na castinzích v letošním ročníku Superstar. Mezi osmičku nejlepších se probojovaly i Adéla Kvitová a Eliška Rusková, dvě žačky Lidové konzervatoře a Múzické školy, která je příspěvkovou organizací Statutárního města Ostravy.

27.5.2018
SDÍLEJ:

Ředitelka Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě Miloslava Soukupová.Foto: Deník / Lukáš Kaboň

Ředitelka školy Miloslava Soukupová říká, že letošní soutěží Superstar žije „celá škola“ a úspěch žaček je pro další, kdo ji navštěvují, ohromným povzbuzením.

„Samozřejmě je to úspěch obou děvčat, ale zároveň to je ocenění pro celou školu. Adélku i Elišku navíc učí Tereza Vašutová, která je pro změnu moje absolventka. Takže pro mě je to štěstí dvojnásobné. Děvčata dělají radost své pedagožce a také já si ověřuji, že můj princip výuky popového a rockového zpěvu je správný,“ vysvětluje Miloslava Soukupová v úvodu rozhovoru, který vznikl den po nedělním vyřazovacím kole (20. května), kdy už bylo jasné, že mezi šestici finalistů Superstar nepostoupí Adéla Kvitová.

Mezi šesticí finalistů vám tedy zůstala Eliška Rusková. Co říkáte na to, jak vystupovala v Superstar Adéla Kvitová?

Je mi trochu smutno, že Adélka nepůjde dále, ale to nevadí. Je to hodně šikovná slečna, temperamentní a krásný člověk a má všechny předpoklady, aby zpěv zůstal i nadále její velkou výzvou. A jsem si jistá, že ji zpěv bude provázet celý život. Jestli se jím bude i živit, to si netroufám předpovídat. Ono to ale ani není tak důležité. Její úspěchy v Superstar i to vyřazení prožívají i další pedagogové a také žáci v Múzické škole. Společně s Lidovou konzervatoří jsme totiž jedna velká rodina a navzájem si fandíme. I proto je třeba připomenout, že Adélka dosáhla velkého úspěchu.

Mezi šesticí finalistů máte ale pořád další posluchačku, Elišku Ruskovou…

Eliška je 15letá dívka, která má mimořádný talent, krásný hlas a navíc jí hodně pomáhá, že i přes své mládí to má v hlavě velice dobře srovnané.

Myslím si a také doufám, že může dojít v Superstar daleko. Určitě jí budeme moc držet palce.

Pro patnáctiletou dívku musí být taková soutěž hodně náročná i psychicky…

Eliška určitě měla velkou oporu právě v Adélce, jsou to kamarádky, fandily si. Zdá se mi, že letošní Superstar však probíhá v přátelském duchu a od doby, kdy se výběr zúžil na finálovou desítku, bylo vidět, že se finalisté dali dohromady a fandí si. Moc mě potěšilo, že třeba i porotce Paľo Habera, když mluví o Elišce, říká jí naše Eliška.

Jak často přenosy ze Superstar sledujete? Poznáte i v televizi, když některá z vašich žaček něco trochu pokazí?

Sledovala jsem všechna kola. Od okamžiku, kdy byla vybrána stovka nejlepších, byly castingy zveřejňované v televizi. A u toho jsem nemohla chybět. Sledovala jsem přenosy v televizi, s děvčaty jsem si pomyslně zpívala i za ně dýchala. Když vám posluchači začnou dělat radost, jsou to hodně velké emoce. Samozřejmě jsem i poznala, když některá z našich dívek byla trochu nervóznější, protože když poslouchám hudbu a zpěv, vnímám to všemi smysly, všímám si detailů nejen pěveckých a intonačních, ale třeba i mimiky tváře, pohybového ztvárnění, emočních projevů. Děvčata znám už z předchozích vystoupení, a znovu musím dodat, že jsou obě velmi statečné.

Letošní Superstar asi bude v historii ostravské Lidové konzervatoře a Múzické školy zapsána hodně tučným písmem…

Pro mě i naše pedagogy a žáky to je ohromné potěšení a povzbuzení. Mám radost, že naši žáci ukazují, že něco umějí, že je zpěv těší, že to je jejich milovaný koníček. Pro mne a naše pedagogy je to pak důkaz, že princip výuky, který u nás nabízíme, je správný.

V čem ten princip výuky spočívá?

Naší snahou je dosáhnout toho, aby umění žákům přinášelo především radost, pocit štěstí a pocit úspěšnosti. Když to uvedu na příkladu, své žáky nekárám, nemám totiž právo jim brát radost. Takže místo napomínání a vytýkání případných chyb se je snažím citlivě dovést tam, kam chci. Vím, že trendy jsou v současnosti i jiné. Často jde spíš o honbu za výsledky a výkony. O to nám ale v Lidové konzervatoři a Múzické škole nikdy nešlo, a výsledky přitom máme. Nás baví a těší
samotný proces tvorby a cesta jít za poznáním, tedy i za štěstím. Když je cesta dobrá, výsledek přijde. Někdy dříve, jindy o něco později. Ale jak se říkává, talentu se stejně neubráníš.

Ojedinělý koncept Lidové konzervatoře a Múzické školy spočívá i v tom, se věnuje také těm, kterým sudičky nenadělily plnou nůši zdraví…

S tímto projektem jsem začínala před sedmadvaceti lety. Škola je určena všem zájemcům ve věku od tří let bez ohledu na druh handicapu, věkové ohraničení a talentovou způsobilost. Navštěvují ji posluchači se somatickým, smyslovým, duševním i mentálním postižením, včetně žáků s poruchami chování. Ve škole se ale vzdělávají též posluchači zdraví, a to z důvodu sociální a umělecké integrace. Jsem moc ráda, že i tito žáci dosahují mimořádných výsledků. Vždyť málokdo by si před čtvrt stoletím dovedl představit, že posluchači školy pro handicapované budou jednou vystupovat s Janáčkovou filharmonií Ostrava, opakovaně účinkovat v rámci Mezinárodního festivalu Janáčkův máj, nebo že její talentovaní žáci se stanou studenty středních a vysokých uměleckých škol a budou vítězit v celostátních a mezinárodních soutěžích.

Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava.
Lidová konzervatoř a Múzická škola má v současné době více než 1000 posluchačů, kterým se věnuje sedmdesát pedagogů. Lidová konzervatoř oslavila letos 60 let od svého založení, Múzická škola vznikla v roce 1991. U jejího zrodu stála ředitelka instituce Miloslava Soukupová. Obě instituce spojuje rozsáhlá a propracovaná nabídka uměleckých oborů pro všechny zájemce. „Je určena všem věkovým kategoriím od nejmenších dětí až po seniorský věk. Naši nejstarší studenti měli přes 90 let. Žáci jsou úspěšní i v mezinárodních soutěžích. Michaela Janáčová se dostala do světové soutěže v Hollywoodu, Isabela Jati byla letos mezi desítkou finalistů mezinárodní soutěže San Remo Junior. Anička Opartyová a Terezka Slončíková v těchto měsících vyhrávají řadu pěveckých soutěží. Lidovou konzervatoř také úspěšně reprezentuje naše absolventka, zpěvačka Lenka Lo Hrůzová a Múzickou školu navštěvoval například v oboru hry na klarinet i Martin Chodúr,“ uvádí příklady Miloslava Soukupová.

Autor: Břetislav Lapisz

27.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ZZ, Pracoviště: Palackého 963/11, Ostrava - Přívoz, , NEDĚLE až ČTVRTEK od 7-15,30h, První kontakt pouze telefonicky Po-Pá do 9 do 14 hod. , Požadujeme:- zdravé osoby (kategorizace práce č. II) , - platný zdravotní průkaz při nástupu, - maximální zručnost , - zkušenosti s pracovními návyky, - možnost vyslání na pracovní cesty v rámci firmy v ČR. Pracoviště: Dunaj - ostrava cz s.r.o., Palackého, č.p. 963, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jarmila Burkowiczová, +420 703 135 401. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 17 260 Kč Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17260 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Slezská Ostrava, Kontakt: emailem životopisy zasílejte na martincekova@dpd.ovanet.cz, , odborná způsobilost pracovníka v sociálních službách, bezúhonnost, zdravotní způsobilost,, komunikační dovednosti, schopnost práce v týmu, samostatnost v rozhodování, zodpovědnost, , Zaměstnanecké výhody:, příspěvek na stravování. Pracoviště: Domov pro seniory kamenec, slezská ostrava, příspěvková organizace, Bohumínská, č.p. 1056, 710 00 Ostrava 10. Informace: Jarmila Martinčeková, +420 599 505 058. Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 27 040 Kč Ostatní psychologové Psycholog/žka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27040 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme absolvent/ka magisterského studijního programu jednooborové psychologie; aktuálně zástup za MD s předpokladem prodloužení na dobu neurčitou. Pracoviště: Vězeňská služba čr, věznice heřmanice [788], Orlovská, č.p. 670, 713 00 Ostrava 13. Informace: Pavel Blahut, +420 595 220 320/321/322. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 17 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Místo výkonu práce: Palackého 1155/78, 702 00 Ostrava, , Kontakt: e-mailem, zaslat životopis s fotkou na: uchazeci@quarder.cz; Nechodit osobně!!!, , Požadujeme: , -Manuální zručnost, , -dobrý zrak, , -zodpovědnost, , -důslednost., , Zaměstnantecké výhody: , -Dovolená navíc, , -stravenky, , -zvláštní prémie, , -docházkový bonus. Pracoviště: Erwin quarder cz s.r.o.,, Palackého, č.p. 1155, 702 00 Ostrava 2. Informace: Barša Lubor, Böhmová Dagmar, +420 596 693 167,602 702 134,596 693 849,605 245 711.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žena regionu 2018, 15. října 2018 v Ostravě - Dana Meca Franková na snímku druhá zprava vedle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka.
3

Ženou regionu za Moravskoslezský kraj je Dana Meca Franková

Vodní nádrž Šance, říjen 2018. Ilustrační foto.
28

Rekonstrukce beskydské přehrady Šance končí

Odvolaný šéf porodnice FNO: Většina přednostů vyjádřila řediteli nedůvěru!

Fakultní nemocnice Ostrava volá S. O. S. Většina přednostů měla ve čtvrtek vyjádřit řediteli Evženu Machytkovi nedůvěru. Změní se něco?    

OBRAZEM: Auto parkující poblíž Stodolní v Ostravě „ozdobil“ krumpáč ve střeše

Případ krumpáče zapíchnutého ve střeše vozidla BMW X6 vyšetřují od víkendu ostravští policisté.

Spadne klec? Medvěd má namále, zvažuje se past

Na medvěda, který se od poloviny září potuluje Valašskem, páchá škody a ztrácí plachost dokonce i před lidmi, pravděpodobně spadne klec. Doslova. Ochránci přírody plánují jeho odchyt. Nalákat jej chtějí do odchytové bedny, kterou přivezou v úterý ze slovenského národního parku Malá Fatra.

Žena šla pomstít otce, skončilo to vraždou

Až dvacet let vězení hrozí ženě (28 let) z Ostravy, která v pondělí předstoupila před trestní senát Krajského soudu v Ostravě.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT