VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miloslava Soukupová: Dvě naše žačky mezi nejlepší osmičkou v Superstar

Několik tisíc potenciálních zpěváků se představilo na castinzích v letošním ročníku Superstar. Mezi osmičku nejlepších se probojovaly i Adéla Kvitová a Eliška Rusková, dvě žačky Lidové konzervatoře a Múzické školy, která je příspěvkovou organizací Statutárního města Ostravy.

27.5.2018
SDÍLEJ:

Ředitelka Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě Miloslava Soukupová.Foto: Deník / Lukáš Kaboň

Ředitelka školy Miloslava Soukupová říká, že letošní soutěží Superstar žije „celá škola“ a úspěch žaček je pro další, kdo ji navštěvují, ohromným povzbuzením.

„Samozřejmě je to úspěch obou děvčat, ale zároveň to je ocenění pro celou školu. Adélku i Elišku navíc učí Tereza Vašutová, která je pro změnu moje absolventka. Takže pro mě je to štěstí dvojnásobné. Děvčata dělají radost své pedagožce a také já si ověřuji, že můj princip výuky popového a rockového zpěvu je správný,“ vysvětluje Miloslava Soukupová v úvodu rozhovoru, který vznikl den po nedělním vyřazovacím kole (20. května), kdy už bylo jasné, že mezi šestici finalistů Superstar nepostoupí Adéla Kvitová.

Mezi šesticí finalistů vám tedy zůstala Eliška Rusková. Co říkáte na to, jak vystupovala v Superstar Adéla Kvitová?

Je mi trochu smutno, že Adélka nepůjde dále, ale to nevadí. Je to hodně šikovná slečna, temperamentní a krásný člověk a má všechny předpoklady, aby zpěv zůstal i nadále její velkou výzvou. A jsem si jistá, že ji zpěv bude provázet celý život. Jestli se jím bude i živit, to si netroufám předpovídat. Ono to ale ani není tak důležité. Její úspěchy v Superstar i to vyřazení prožívají i další pedagogové a také žáci v Múzické škole. Společně s Lidovou konzervatoří jsme totiž jedna velká rodina a navzájem si fandíme. I proto je třeba připomenout, že Adélka dosáhla velkého úspěchu.

Mezi šesticí finalistů máte ale pořád další posluchačku, Elišku Ruskovou…

Eliška je 15letá dívka, která má mimořádný talent, krásný hlas a navíc jí hodně pomáhá, že i přes své mládí to má v hlavě velice dobře srovnané.

Myslím si a také doufám, že může dojít v Superstar daleko. Určitě jí budeme moc držet palce.

Pro patnáctiletou dívku musí být taková soutěž hodně náročná i psychicky…

Eliška určitě měla velkou oporu právě v Adélce, jsou to kamarádky, fandily si. Zdá se mi, že letošní Superstar však probíhá v přátelském duchu a od doby, kdy se výběr zúžil na finálovou desítku, bylo vidět, že se finalisté dali dohromady a fandí si. Moc mě potěšilo, že třeba i porotce Paľo Habera, když mluví o Elišce, říká jí naše Eliška.

Jak často přenosy ze Superstar sledujete? Poznáte i v televizi, když některá z vašich žaček něco trochu pokazí?

Sledovala jsem všechna kola. Od okamžiku, kdy byla vybrána stovka nejlepších, byly castingy zveřejňované v televizi. A u toho jsem nemohla chybět. Sledovala jsem přenosy v televizi, s děvčaty jsem si pomyslně zpívala i za ně dýchala. Když vám posluchači začnou dělat radost, jsou to hodně velké emoce. Samozřejmě jsem i poznala, když některá z našich dívek byla trochu nervóznější, protože když poslouchám hudbu a zpěv, vnímám to všemi smysly, všímám si detailů nejen pěveckých a intonačních, ale třeba i mimiky tváře, pohybového ztvárnění, emočních projevů. Děvčata znám už z předchozích vystoupení, a znovu musím dodat, že jsou obě velmi statečné.

Letošní Superstar asi bude v historii ostravské Lidové konzervatoře a Múzické školy zapsána hodně tučným písmem…

Pro mě i naše pedagogy a žáky to je ohromné potěšení a povzbuzení. Mám radost, že naši žáci ukazují, že něco umějí, že je zpěv těší, že to je jejich milovaný koníček. Pro mne a naše pedagogy je to pak důkaz, že princip výuky, který u nás nabízíme, je správný.

V čem ten princip výuky spočívá?

Naší snahou je dosáhnout toho, aby umění žákům přinášelo především radost, pocit štěstí a pocit úspěšnosti. Když to uvedu na příkladu, své žáky nekárám, nemám totiž právo jim brát radost. Takže místo napomínání a vytýkání případných chyb se je snažím citlivě dovést tam, kam chci. Vím, že trendy jsou v současnosti i jiné. Často jde spíš o honbu za výsledky a výkony. O to nám ale v Lidové konzervatoři a Múzické škole nikdy nešlo, a výsledky přitom máme. Nás baví a těší
samotný proces tvorby a cesta jít za poznáním, tedy i za štěstím. Když je cesta dobrá, výsledek přijde. Někdy dříve, jindy o něco později. Ale jak se říkává, talentu se stejně neubráníš.

Ojedinělý koncept Lidové konzervatoře a Múzické školy spočívá i v tom, se věnuje také těm, kterým sudičky nenadělily plnou nůši zdraví…

S tímto projektem jsem začínala před sedmadvaceti lety. Škola je určena všem zájemcům ve věku od tří let bez ohledu na druh handicapu, věkové ohraničení a talentovou způsobilost. Navštěvují ji posluchači se somatickým, smyslovým, duševním i mentálním postižením, včetně žáků s poruchami chování. Ve škole se ale vzdělávají též posluchači zdraví, a to z důvodu sociální a umělecké integrace. Jsem moc ráda, že i tito žáci dosahují mimořádných výsledků. Vždyť málokdo by si před čtvrt stoletím dovedl představit, že posluchači školy pro handicapované budou jednou vystupovat s Janáčkovou filharmonií Ostrava, opakovaně účinkovat v rámci Mezinárodního festivalu Janáčkův máj, nebo že její talentovaní žáci se stanou studenty středních a vysokých uměleckých škol a budou vítězit v celostátních a mezinárodních soutěžích.

Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava.
Lidová konzervatoř a Múzická škola má v současné době více než 1000 posluchačů, kterým se věnuje sedmdesát pedagogů. Lidová konzervatoř oslavila letos 60 let od svého založení, Múzická škola vznikla v roce 1991. U jejího zrodu stála ředitelka instituce Miloslava Soukupová. Obě instituce spojuje rozsáhlá a propracovaná nabídka uměleckých oborů pro všechny zájemce. „Je určena všem věkovým kategoriím od nejmenších dětí až po seniorský věk. Naši nejstarší studenti měli přes 90 let. Žáci jsou úspěšní i v mezinárodních soutěžích. Michaela Janáčová se dostala do světové soutěže v Hollywoodu, Isabela Jati byla letos mezi desítkou finalistů mezinárodní soutěže San Remo Junior. Anička Opartyová a Terezka Slončíková v těchto měsících vyhrávají řadu pěveckých soutěží. Lidovou konzervatoř také úspěšně reprezentuje naše absolventka, zpěvačka Lenka Lo Hrůzová a Múzickou školu navštěvoval například v oboru hry na klarinet i Martin Chodúr,“ uvádí příklady Miloslava Soukupová.

Autor: Břetislav Lapisz

27.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/ce, servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: 28. října 544/194, Ostrava - Mariánské Hory, Kontakt emailem, telefonicky., , Angličtina vítána., Zaměstnanecké výhody: stravování. Pracoviště: Ing. ivana kunová - restaurace toni, 28. října, č.p. 544, 709 00 Ostrava 9. Informace: Jiří Kuna, +420 608 929 010.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský technik 65 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti průmyslového inženýrství a v příbuzných oblastech Ostatní specialisté v oblasti průmyslového inženýrství a v příbuzných oblastech. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 65000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Na Rovince 895, Ostrava - Hrabová, 720 00, Kontakt: osobně po předchozí telefonické domluvě (tel. č. 552 306 429), případně e-mailem: tysonova.gabriela@swhitech.cz, , Náplň práce: instalace nových, popřípadě úpravy stávajících výrobních linek. Výstavba nových robotizovaných pracovišť. Návrhy pro optimalizaci koncepce, vývoje, popř. nastavení linek., , Požadujeme: korejský jazyk-C1, , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravu, penzijní připojištění. Pracoviště: Sungwoo hitech s.r.o., Na Rovince, č.p. 895, 720 00 Ostrava 20. Informace: Gabriela Tysoňová, +420 552 306 429.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 30 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič/ka dodávky - EVROPA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič dodávky - Francie, Španělsko, Itálie , , Mladá, progresivně se rozvíjející přepravní společnost zabývající se expresní mezinárodní přepravou orientovanou na destinace FR, ES, IT vyhlašuje výběrové řízení na pozici - řidiče dodávky do 3,5T pro pravidelné přepravy. , , Nabízíme: , - při spolehlivosti a vysokém nasazení nadprůměrné ohodnocení , , Požadujeme: , - praxi v mezinárodní dopravě , - zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách , - bezúhonnost , - spolehlivost , - flexibilitu , - vysoké nasazení , - ochota se podřídit požadavkům firmy , - doložitelnost referencí , , Místo výkonu práce: , - CZ, ŠP, FR, IT, PT, SK , , Nástup ihned. Profesní zkušenosti s řízením dodávkových vozidel na dlouhých trasách jsou podmínkou. Žádáme pouze zájemce z okolí cca 50 km od Ostravy. Zašlete prosím svůj životopis a Vaše reference na kontaktní email: ridic@dp-express.com. Pracoviště: Ing. jan mikeska, Veleslavínova, č.p. 1950, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jan Mikeska, .

Výroba - Výroba Seřizovači 17 449 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz Horizontkář - obsluha konvenčního zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17449 kč, mzda max. 35495 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nabízíme práci ve stabilní firmě + benefity, Ubytování zdarma, stravenky, příspěvek na dopravu atd.. Pracoviště: Pmb - zos s.r.o., Krištofova, č.p. 1443, 716 00 Ostrava 16. Informace: Barbora Senftová, +420 774 729 210.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miminka.

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Nově vlakem z Bohumína až k polskému Baltu

Už dnes večer vyjede z Bohumína nový přímý vlak Českých drah, který spojí Karvinsko, potažmo celý Moravskoslezský kraj s polskými přímořskými letovisky na Baltu.

Nová náborová kampaň Ostravy: Za každého strážníka odměna deset tisíc

Novou náborovou kampaň v těchto dnech rozjela ostravská městská policie.

Kamery v Ostravě? Postrach zločinců! Mladí agresoři díky nim opět dopadeni

Videozáběry z ulic a hromadné dopravy pomáhají policistům v Ostravě stále častěji.

Světová série Ostrava Beach Open: Podívejte se, jaké turnaje nabídl druhý den

FOTOGALERIE/ Nahrávač Habr vyměnil halu za písek. V Ostravě si zahrál proti olympijskému vítězi a mistru světa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT