Martin Pawera, někdejší absolvent pražské Akademie výtvarných umění, kde studoval u profesora Karla Součka, patří ke špičkovým figuralistům. Rodák z Poličky, který ale už od dětství žije v Moravskoslezském kraji (střídavě ve Frýdku-Místku a Havířově), vystavuje nyní v pražském Mánesu. Jeho prezentace nazvaná Dvě slunce, která potrvá do 14. října, se koná u příležitosti umělcových pětašedesátin, které oslaví 3. listopadu.

Martin Pawera umí velmi sugestivně a s patřičnou noblesou rozehrát na plátnech velký koncert postav a barev. Jsou to někdy zdánlivě banální etudy každodennosti, a přece pro nás tak důležité. Převládá v nich pohoda i radost z právě prožitého okamžiku. To všechno vytváří určitý protipól k dynamičnosti a uspěchanosti života, které si malíř uvědomuje. Právě ona uspěchanost často vede k vzájemnému odcizování lidí.

„Své sdělení na plátně chápu jako výzvu k uchování humanistických hodnot, jako sbližování lidí,“ uvedl Martin Pawera. Více než čtyři desítky pláten na současné výstavě v pražském Mánesu, z nichž mnohá vznikla v posledních letech, potvrzují Pawerovu životní filozofii, která je duševním pohlazením člověka, starších lidí nevyjímaje.

INSPIRATIVNÍ MĚSTO NEW YORK

Během loňského září se tento umělec představil svou tvorbou na výstavě v galerii Artifact na Orchard Street v Manhattanu v New Yorku.

„New York mě doslova okouzlil. Je nesmírně inspirativní. Letěl jsem tam doslova s malou dušičkou. A potkal jsem tam samé krásné a příjemné lidi, kteří mi vždy ochotně pomohli, když jsem něco potřeboval. A to podotýkám, že hovorovou angličtinu nijak zvláště neovládám,“ svěřil se Martin Pawera.

Ne náhodou se v některých obrazech z posledních měsíců zákonitě objevily reflexe z třítýdenního pobytu v tomto městě umění.

„Žijeme v klipové době. Stále častěji se míjíme, nemáme čas jeden na druhého a pořád někam spěcháme, a jistě všichni víme kam. Ale jenom si to často neuvědomujeme. Proto chci na svých obrazech malovat pohodu tohoto světa, která se bohužel stále někam vytrácí…, svěřil se malíř Martin Pawera. Jeho pražská výstava stojí určitě za zhlédnutí.