„Toto dílo znám už dlouhá léta, ale zatím jsem ho neměl možnost nastudovat s orchestrem. Janáčkova hudba, v mnohém zvláštní, je ale blízká mému srdci," říká charismatický dirigent, který už účinkoval s mnoha prestižními orchestry po celém světě.

„S Janáčkovou filharmonií, s níž se včera španělský host představil, si padli do oka už při pondělní zkoušce," prozradil nám Jaromír Javůrek, ředitel MHF Janáčkův máj. A bylo to patrné v průběhu celého večera.

Výborný sólista

Na programu byl také Griegův Koncert pro klavír a orchestr a moll op. 16, v němž sólový part provedl velmi talentovaný norský klavírista Christian Ihle Hadland.

Ve své rodné zemi je tento mladý instrumentalista považován za jednoho z nejslibnějších mladých klavírních talentů, což také v Ostravě potvrdil a měl u publika úspěch.

Na prvním koncertě letošního ročníku Máje zazněla také suita č. 2 ze slavného baletního opusu Třírohý klobouk španělského skladatele Manuela de Fally.

Hudba staré Anglie a Francie

Janáčkův máj, který letos potrvá do 11. června a nabídne návštěvníkům přitažlivý program nejenom v Ostravě, ale také v Opavě, Ludgeřovicích, Kravařích a Hradci nad Moravicí.

„Zatím máme vyprodáno pět koncertů. Jsem trochu zaskočen, že milovníci klasické hudby zatím neprojevili moc velký zájem o vystoupení vycházející houslové extratřídy- a tou je rozhodně Julia Fischer. Zatím ale její koncert 28. května v Ostravě vyprodán není. Myslím si, že je to velká škoda," míní Jaromír Javůrek.

Také dnešní festivalová nabídká zní lákavě Hudba staré Anglie a Francie.

V zámku v Hradci nad Moravicí se představí od 19 hodin jeden z předních souborů staré hudby v Norsku. Bergen Barokk s díly Purcella, Lamberta, Bousseta a dalších autorů. Také tento koncert ještě není vyprodán.

Collegium Marianum

Kostel svatého Bartoloměje v Kravařích bude zítra od 19 hodin svědkem další festivalové lahůdky. Vystoupí zde špičkové komorní těleso Collegium Marium s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou se Zelenkovými Lamentacemi proroka Jeremiáše, což je velký skvost českého hudebního baroka.