Kolem dvaceti tisíc lidí navštívilo loňský premiérový ročník Festivalu v ulicích, který se konal zdarma v centru města v rámci Colours of Ostrava. „Je tady perfektní atmosféra, jsem ráda, že si můžu užít kousek Colours, i když jsem si nekoupila lístek přímo na tento festival," radovala se Iva Válková, která si užívala koncert Tomáše Kluse.

Populární písničkář bude jednou z hlavní hvězd Festivalu v ulicích i v letošním roce. Podle zjištění Deníku už ale nevystoupí na Masarykově náměstí, ale na prostranství na Nové Karolině, kam se stěžejní část tohoto doprovodného festivalu přesune. Zatímco Colours of Ostrava rozezní pestrými tóny hudby Dolní oblast Vítkovic od čtvrtka 12. července až do neděle 15. července, druhý ročník akce v ulicích se bude konat „jen" v pátek a v sobotu.

„Letos se hlavní část Festivalu v ulicích odehraje v areálu Nové Karoliny. Střed města ale neosiří obyvatelé Ostravy i návštěvníci zde potkají jamující muzikanty, pouliční divadla, jam stage i uličku s hudebními stánky a nástroji z celého světa," přiblížil Jiří Sedlák, jeden z organizátorů Colours of Ostrava.

Hlavní taháky programu budou koncerty Tomáše Kluse, Banjo Bandu Ivana Mládka či kapel FiHa a Please the Trees. Neměly by chybět ani ukázky z vystoupení účastníků festivalu Colours of Ostrava.

Z těch se na Festivalu v ulicích ukážou například Ensemble Yaman z Izraele, Euzen z Dánska, Bassekou Kouyate & Ngoni Ba z Mali či Sauti Sol z Keni. „Z dalšího programu se pak návštěvníci mohou těšit například na Divadlo Mimotaurus s pohádkami, workshopy, biketrialovou exhibici Metan Trials Show či bubenický průvod. V Divadle loutek se představí se společným představením nazvaným Duha šest souborů tančících s handicapovanými umělci z pěti měst," doplnil Jiří Sedlák.

Na Smetanově náměstí vznikne Hyde Park, kde se během dvou dní vystřídají řečníci z řad veřejnosti, kteří budou mluvit na téma „Začněte žít!". Speciální program pro Festival v ulicích vytvořily i Ostravské muzeum, kavárna Le Petite Conversation či Industrial Gallery.

„Podobné akce jsou zajímavým oživením kulturního života ve městech. Vítáme proto jakoukoliv podobnou aktivitu, která dokáže nabídnout kulturu lidem přímo v ulicích a zdarma. Zajímavé kapely tak poznají i lidé, kteří by si na ně vstupenky zřejmě nekoupili," vyjádřila se k Festivalu v ulicích náměstkyně primátora pro kulturu Simona Piperková.

Centrální obvod zajistí podle mluvčí radnice Jany Pondělíčkové pro festival stánky, které budou v hudební uličce na Masarykově náměstí, Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu se pak postarají o to, aby i během této akce byl v ulicích centra pořádek.