Letos jedenašedesátiletý opavský rodák je povoláním architekt, který má na svém kontě řadu pozoruhodných realizací, z nichž za všechny jmenujme nádraží ČD Ostrava–Svinov, které získalo řadu prestižních ocenění. Vedle toho také rád maluje, takže má na svém kontě několik desítek výstav. Proč se rozhodl pro retrospektivu právě v industriálním prostředí Dolu Michal?

„Když jsem si uvědomil, že podle toho, kolik mi už je, jsem vlastně starý, tak jsem se ohlédl za tím, co jsem udělal do této doby, a chtěl jsem se podělit s tím, co jsem zjistil, i se svým okolím. Velké a zajímavé prostory řetízkových šaten a koupelen na Dole Michal mě umožnily vystavit na devadesát olejomaleb, objekty, koláže, asambláže a architekturu i pomocí výkresů, fotografií a animací. Některé věci nebyly zatím vystaveny a takhle pohromadě jsou spolu poprvé,“ vyznává se Václav Filandr.

U jednoho odpočívá od druhého

Jak sám říká, v průběhu čtyřiceti let jeho života se architektura a výtvarno skvěle doplňovaly a vždy jeden obor činnosti mu pomohl odpočinout si od toho druhého nebo pokračovat v rozvíjení myšlenky jiným médiem. „Inspirací mi je vždy to všechno kolem nás – ať jsou to domy, stromy, obloha, lidé, sny, touhy, přání,“ míní autor.

„Artefakty Václava Filandra ve všech jeho výtvarných oborech jsou příběhy o přírodě, stromech, osamocených židlích v krajině, domech, katedrálách, architektonických fragmentech a jiných prvcích, do nichž si můžeme s vlastní fantazií dosazovat další předměty a snít spolu s autorem své vlastní příběhy. Jsou zastaveným filmem, v němž můžeme pozorovat pomíjivost a nezachytitelnost času a vzpomínat na děje dávno odváté.

Mají samostatnou vypovídací hodnotu a jejich náhodné řazení nám může vytvořit i malé básnické dílo: Stromořadí je Místo pro rozhovor, v němž Sen je Brána k Tajemství…,“ píše v katalogu k výstavě Václava Filandra Petr Pavliňák. Oba jsou členy výtvarné skupiny Chagall.

Václav Filandr i po šedesátce stejně jako před ní dál navrhuje rodinné domy v Ostravě a jejím okolí i miliardové investice v prostoru svinovského nádraží, aby se vzápětí opět ocitl u malířského stojanu a znovu se ponořil do svého výtvarného světa plného fantazie a poetiky.

Ostatně jeho současná výstava, která potrvá do 27. května na Dole Michal, potvrzuje, že Václav Filandr se v životě určitě nenudí.


Václav Filandr stojí mimo jiné i za rekonstrukcí budov přímo na svinovském nádraží. Vizualizace Václav Filandr