„Vyrypajeva hrají evropská divadla od roku 2004 pravidelně, často ho nazývají ,novodobým Čechovem’ pro jeho schopnost vystihnout člověka a jeho počínání ve vší tragičnosti i komické zoufalosti. Zajímá ho však výhradně současná společnost a její problémy. Poslední dobou své hry píše realisticky, nechybí jim však poetičnost, na níž stavěl své rané texty. V Opilých toho dosáhl právě stavem, v němž se všech 14 postav na jevišti nachází. Opilost jim umožňuje vnímat realitu i sebe sama nezvykle jasně a upřímně. Skrze své postavy nechává autor promlouvat Boha a jeho zásadním poselstvím pro všechny je pochopení, že není nic důležitějšího a většího než láska,“ přibližuje dramaturgyně Sylvie Vůjtková.

V osmi scénách se divák seznámí se 14 OPILÝMI postavami z různých společenských, profesních i věkových skupin.

Režie se ujal šéf Slovenského komorního divadla v Martině Lukáš Brutovský, dnes zřejmě nejvýraznější osobnost nastupující režijní generace na Slovensku. Pro NDM režíruje podruhé. Poprvé se diváci činohry NDM s jeho prací mohli seznámit v inscenaci Deník mého otce aneb Příběh opravdického člověka (premiéra 2016). Pro ostravské Divadlo Petra Bezruče připravil inscenaci PS: …odepiš!

„Diváky chceme nalákat na intimní dialog s krásně ožralými hovady, která tak moc chtějí milovat! To by se mi líbilo. Oratorium ožralých, nikoli opilců. Lidí, kteří by za normálních okolností nebyli vlastně až tak zajímaví, ale v jedné noci ,pod vlivem´ řeší zásadní problémy, které jim změní život,“ přiznává režisér Brutovský a zároveň takto upozorňuje na používání vulgarismů a na témata, pro která je Vyrypajevova hra vhodná pro publikum od 15 let.

(Multiexpozice) zkouška inscenace Opilí 14. března 2019 v Ostravě. Premiéru uvede Národní divadlo moravskoslezské (NDM) 16. března na komorní scéně Divadla '12'.

Sára Erlebachová jako Marta a František Strnad v roli Marka na zkoušce inscenaci Opilí 14. března 2019 v Ostravě. Premiéru uvede Národní divadlo moravskoslezské (NDM) 16. března na komorní scéně Divadla '12'.

Premiéra v Divadle 12 se uskuteční v sobotu 16. března v 19 hodin.
Další představení se budou hrát 18., 26. a 29. března, 4. dubna, 23. května a 18. června.

K TÉMATU

Kostýmy jsou dílem Zuzany Hudákové, scénu (kde se mimochodem neobjeví jediná láhev) vytvořil Juraj Kuchárek. Překlad Tereza Krčálová, dramaturgie Sylvie Vůjtková.
Hrají Ivan Dejmal, Robert Finta, Petr Houska, Renáta Klemensová, Petra Lorencová, Vít Roleček, František Strnad, Kateřina Vainarová, David Viktora, Sára Erlebachová, Vít Hofmann, Petra Kocmanová, Ondřej Malý a Anna Polcrová.