Světoznámý americký spisovatel Robert Fulghum, který za měsíc oslaví sedmdesáté narozeniny, představil předevčírem v Ostravě a také v Brně svou zatím poslední knihu s názvem Proč jsem to proboha udělal? Velmi noblesní a charismatický literát si zamiloval Českou republiku a je v naší vlasti více než doma. Velmi přátelsky se chová také k novinářům. Deníku odpověděl na několik otázek.

Jaké máte ohlasy na vaši novou knihu?

V České republice je to v současnosti nejprodávanější kniha, tak myslím, že se lidem líbí. Můj vydavatel je velmi spokojený. Vím, že hodně lidí ji už má přečtenou, ptají se mě na jednotlivé příběhy.

Co lidé, kteří vaši knihu ještě nečetli, na jejích stránkách najdou?

Většinu příběhů jsem umístil na internet. Jsou to příběhy, články, nápady nebo jen dopisy. Na internetu je četlo milion a půl lidí. Nedávno jsme dělali průzkum, odkud čtenáři jsou. Nejvíc jich je samozřejmě ze Spojených států, potom z Kanady a třetí je Česká republika.

Tušíte, proč jste u nás tak populární?

Je to tím, že přemýšlím jako Češi. Vidíte? Právě mi přinesli malé pivo a bez piva se nedá pracovat. Ale vážně. Je to snad tím, že můj pohled na svět je podobný jako pohled na svět mnoha Čechů. Anebo taky tím, že můj český překladatel je lepší spisovatel než já. Možná on je tím klíčem k úspěchu.

Co naopak na České republice přitahuje vás?

Vtom jsem jako kdokoli jiný. Rád jdu tam, kde mě chtějí. Když tu mé knihy začaly být populárnější než jinde, přijel jsem se podívat proč. Teď jsem tu pošesté a zjistil jsem, že je to částečně tím, že vydavatel odvádí dobrou práci, a částečně tím, že čím dál víc vaší zemi rozumím.

Jak budete slavit své sedmdesáté narozeniny?

Obvykle své narozeniny neslavím. Ale letos budu poprvé v Budapešti na knižním veletrhu. Řekl jsem svému maďarskému vydavateli, že nechci oslavu s dárky, ale zažít něco výjimečného – letět balonem a tancovat s cikány a medvědem. E¬mailem přišla odpověď: Jak velkého medvěda chcete? Bude to určitě zajímavé.