DENÍK ODPOČÍTÁVÁ

Asi jako nejvýraznější se v tomto ohledu jeví podpora od dramatika a exprezidenta Václava Havla, pro něhož má Ostrava svébytného genia loci, jehož základem se stala nutnost spoléhat se především na sebe samu.

„Pojem Ostrava stále přežívá jako synonymum těžkého průmyslu a černého uhlí, nikoli jako centrum kultury či vzdělání. Někdejší nevýhody ale přinášejí i nové naděje na revitalizaci míst. Proto vítám a podporuji ostravskou kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2015 jako snahu rozpoznávat, oceňovat a rozvíjet i méně nápadnou krásu naší krajiny a našich měst,“ míní Václav Havel.

Svou přízeň Ostravě vyjádřil také Ivan Trojan a další herci z Dejvického divadla, kteří se dokonce nechali fotit s Danielem – logem ostravské kandidatury. K podpoře moravskoslezské metropole se hlásí i představitelé divadla Sklep, jako třeba David Vávra a Václav Marhoul. V rámci Měsíce autorského čtení si město udělalo dobré jméno i mezi spisovateli.

Dokáže podle Vás Ostrava porazit Plzeň v souboji o EHMK 2015? HLASUJTE ZDE!

„Myslím si, že by si Ostrava ten kulturní titul zasloužila trochu víc. Plzeň jako město to má snazší a ono je podle mě vždycky lepší držet palce těm, kdo jsou na tom hůř,“ říká nejčtenější český autor Michal Viewegh.

Podobně se vyjadřuje také Jiří Dědeček, předseda českého PEN klubu, který zná Plzeň velmi dobře, neboť se v tehdejším Západočeském kraji narodil a žil tam dlouhá léta. „Musím však přiznat, že Ostrava má více tajemství než Plzeň. Je to pitoresknější město. Proto musím stát vlastenecky na ostravské straně,“ přiznává Dědeček.

Seznam těch, jejichž jména něco znamenají, a kteří drží moravskoslezské metropoli palce, by mohl pokračovat dál a dál. Určitě by v něm nezapadla ani zpěvačka Marta Kubišová, která svůj vztah k tomuto městu shrnuje stručně a jasně: „Miluji Ostravu, Ostrava miluje mě.“

Všechny články k ostravské kandidatuře ČTĚTE ZDE!