Potvrdilo se to v těchto dnech na vernisáži jeho obrazů a grafik ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě.

Mezi návštěvníky převažovaly ženy různého věku – studentky, osamělé intelektuálky, ale také šarmantní dámy. „Mistře, můžu se s vámi vyfotit? Věnoval byste mi autogram?…“ Tyto a podobné prosby slyšel nejčastěji.

A všem rád vyhověl. Dokonce jedna dáma vytáhla formulář pojišťovací smlouvy a předložila ji umělci. Ten na chvíli zaváhal, ale poté jí napsal k věnování, že je již pojištěn…

„Krajina je výchozí bod pro moji tvorbu. Zajímá mě skutečnost vytvořená malbou,“ sdělil Jan Kanyza před zahájením výstavy.

V kolekci děl vytvořených v posledních letech se autor vyjadřuje větší barevností. Platí to zejména o obrazech, které vytvořil ve Francii, v zemi, jež se v poslední době stala jeho druhým domovem, a má v ní dokonce dva ateliéry. Jasné červené odstíny svádějí k meditativní poloze, ale i pocitu jistého uvolnění z prostředí, v němž se malíř evidentně velmi dobře cítí.

V Ostravě byl potěšen perfektní instalací své výstavy.

A co říká své nové roli v seriálu Ordinace v růžové zahradě? „Když jsem dostal nabídku, zvažoval jsem ji celý měsíc. Nakonec jsem lukrativní příležitost neodmítl, a jsem vděčný tomu, že si mohu jako herecký emerit trošku přivydělat,“ poznamenal s úsměvem šarmantní muž, který jako by nabral v těchto měsících druhý dech, což bylo v Ostravě zřejmé. Výstava jeho obrazů a grafiky potrvá ve Výtvarném centru Chagall do poloviny listopadu.