„Všechny je uvidíte první den na Alšově náměstí od 16 do 16.30 hodin,“ popisuje aktuální novinku letošního čtvrtého ročníku festivalu Cirkulum jeho umělecký ředitel Václav Pokorný.

Ten za stěžejní úspěch považuje potvrzené vystoupení původem sice německého, ovšem složením mezinárodního tělesa Analog. To je totiž s představením Final stále na světovém turné a dostat ho na českou akci nebylo snadné.

„Naopak jsme bohužel museli odvolat plánovanou show na fasádě jednoho z porubských domů na Hlavní třídě. Obešli jsme asi osm domácností, ale nikde nám nevyhověli…“ konstatuje Pokorný.

Uzavírky porubského bulváru
Už ve středu 5. června bude od 12 do 24 hodin neprůjezdná část Hlavní třídy v úrovni Alšova náměstí (autobusy se budou otáčet v úrovni Havanské ulice). Od 18. hodiny ve čtvrtek 6. června začne platit v úseku ulic Nálepkovy a 17. listopadu uzávěra pro osobní dopravu s platností až do 3 hodin ráno v pondělí 10. června.
„Od pátečního poledne pak bude Hlavní třída od kruhového objezdu nahoru zcela uzavřena opět až do pondělních časných ranních hodin,“ informují z radnice.
Dolní část porubského bulváru bude moci využívat MHD a zachován zůstane průjezd pro sanitky, hasiče a policisty.

Zato se na Cirkulum vrátí scéna na kruhovém objezdu zvaném rondel , která vloni kvůli opravě horkovodu chyběla. Zde se objeví mladí umělci (Universe Company a Cink Cink Cirk z Prahy či UmCirkum z Ostravy) i workshopy pro veřejnost.

Artisté, žongléři, klauni, jiní cirkusáci a pouliční divadelníci získají více prostoru na porubském bulváru přejmenovávaném u této příležitosti znovu na La Rambla. „Oproti předchozímu ročníku tady obohatíme program,“ slibuje umělecký ředitel festivalu Cirkulum.

Například speciálně pro Galerii Dukla připravili na sobotní odpoledne v rámci celostátní Muzejní noci scénky živých soch i mimů koncipované na míru do zdejšího veřejného prostoru.

Sice placené, zato originální představení se odbudou v Šapitó na Alšově náměstí. „Několikrát vystoupí inovativní žonglér PanGootic. Boxerskou klauniádu, ale bez násilí předvede Fraser Hooper. A na sobotní večer nastudovali mladí pražští cirkusoví artisté kabaretní Varieté,“ prozrazuje Pokorný.

Symbolické vstupné budou chtít i v aule „Báňské“, kde proběhne závěrečná festivalová show Analogu doprovázeného také živou kapelou. K novinkám patří rovněž panelové diskuse v Šapitó, kdy tématem bude samozřejmě cirkus. „Přesněji řečeno ten označovaný slovem ,nový‘. Mladá cirkusová krev představí své projekty,“ říká Pokorný.

I veřejnost si, jak dodává, může vyzkoušet chůzi po laně, roztáčení talířů, žonglování a jiné disciplíny zájemcům se budou věnovat na Rondelu lektoři. Cirkulum ostatně drží evropské ocenění EFFE pro umělecky významné mezinárodní akce!

Celý program najdete na www.cirkulum.cz.