Národní divadlo moravskoslezské (NDM) uvede zítra od 18.30 hodin v ostravském Divadle Antonína Dvořáka jako svou první premiéru nové sezony operu La Wally, jejímž autorem je Alfredo Catalani.

„La Wally je opera plná krásných melodií a vypjatých dramatických situací. Navíc její děj je situován do neobvyklého prostředí vesnice vysoko v Alpách v 19. století.

Protihráčem lidských osudů se zde stávají nejen kruté přírodní živly," říká Viola Kučerová, tisková mluvčí NDM.

Titulní roli Wally nastudovala poprvé ve své kariéře česká sopranistka světového renomé Eva Urbanová, která alternuje s výbornou ruskou pěvkyní Olgou Romanko.

„Toto dílo není tak často ve světě uváděno.

Když se ale najde soubor, který vytvoří pro nastudování optimální podmínky, tak jako je tomu nyní v Ostravě, pak je radost pracovat.

Zvláště, když mohu alternovat s Evou Urbanovou a spolupracovat s pěvci, jako jsou Gustavo Porta, Jakub Kettner, Gianluca Zampieri a další," svěřila se Olga Romanko před premiérou.

„Jako Wally budeme asi každá jiná, ale nedá se říci, že bych vytvořila jiné pojetí té postavy než Olga Romanko. Pravda, jsme odlišné, ale naše role budou takové, jaké jsme v nitru.

Rozhodně si nemohu hrát na křehkou bytost, protože by mi to nikdo nevěřil," míní Eva Urbanová.

„Postava Hagenbacha má velký prostor, je plná emocí, velká herecká i pěvecká příležitost, jsem rád, že mohu zpívat v Ostravě," říká výborný argentinský pěvec Gustavo Porta, který alternuje s Gianlucou Zampierim.

Ostravské hudební nastudování opery La Wally je dílem Roberta Jindry, který je současně dirigentem představení (alternuje s Janem Šrubařem), režisérem je hostující Václav Klemens, výtvarníkem scény David Bazika, výtvarnicí kostýmů Sylva Hanáková.

V roli Strommingera diváci uvidí a uslyší Martina Gurbaľa a Bogdana Kurowského.

Polská sopranistka Agnieszka Bochenek-Osiecka a Marianna Pillárová alternují v postavě Walter, Afru ztvárňují Anna Nitrová a Erika Šporerová, v roli Gellnera se střídají Jakub Kettner a Svatopluk Sem.