VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Janáčkovy filharmonie: Ostravské publikum mě nepřestává překvapovat

Janáčkova filharmonie Ostrava zahájila svou 64. sezonu. V jejím čele stojí Jan Žemla, který v této pozici vstupuje do 6. sezony. Povídali jsem si s ním nejen o hudbě, ale také třeba o výtvarném umění nebo o vejcích.

3.10.2017
SDÍLEJ:

Janáčkova filharmonie Ostrava.Foto: archiv JFO

Jak se změnila dramaturgie od doby, kdy je jste nastoupil do funkce ředitele JFO?

Od začátku jsem se snažil, aby program JFO byl pestrý a zejména kvalitní po všech stránkách. V tomto duchu pokračujeme dále, neustále se zamýšlíme nad tím, co vlastně chceme každým koncertem sdělit, kdo je cílová skupina, koho bychom na koncertech rádi viděli atd. V tomto ohledu se naše nabídka postupně stále zřetelněji profiluje a rozšiřuje. Tzn., že pokud chcete slyšet koncert čistě klasické hudby, máte na výběr z několika cyklů. Pokud klasiku moc nemusíte a jste laděni spíše směrem k popmusic, můžete navštěvovat naše koncerty v multifunkční aule Gong. Máte rádi klasiku, ale netroufáte si vykročit hned tím nejnáročnějším směrem? Je zde pro Vás cyklus moderovaných koncertů s největšími hity klasické hudby. Chcete vzdělat sebe i děti? Pak pro Vás máme připravenu řadu koncertů pro děti, workshopů, přednášek či komentovaných zkoušek pro všechny věkové kategorie. Máte rádi klavír? Je tu řada klavírních recitálů.

Vzhledem k tomu, že je JFO v relativně stabilním stadiu, můžeme si také dovolit dělat menší kompromisy, věnujeme více času přípravě jednotlivých koncertů, zveme stále lepší hostující umělce. Důležité je mít jasnou uměleckou vizi a cíl, kterým je neustálé zlepšování a posun vpřed.

Na který koncert se Vy osobně nejvíc těšíte v 64. sezoně?

Těch koncertů je samozřejmě hodně. Asi bych vyzdvihl celou řadu klavírních recitálů, která je v naší sezoně zcela novým prvkem. Zejména pak její poslední koncert, na kterém zazní celý monumentální cyklus Preludií a fug Dmitrije Šostakoviče v podání Saši Melnikova. To považuji za zcela unikátní. Dále jsem rád, že naše pozvání přijali pianisté Federico Colli, což je pro mě osobně objev roku a Lukáš Vondráček. Ovšem asi nejvíce se těším na provedení Šostakovičovy Symfonie č. 4. Myslím, že ta dlouho v Ostravě nezazněla, pokud vůbec. Skvělá věc, přelomové a mimořádně provozně náročné dílo. Všem ho doporučuji, je možné, že se v Ostravě pár desítek let zase neobjeví.

Jaký koncert byste doporučil člověku, který na koncertě nikdy nebyl?

Zcela jednoznačně celý cyklus C se známými moderátory jako Igor Chmela či Norbert Lichý. A vedle toho zase klasické kousky Čajkovského či Beethovena, to je hudba velmi přístupná.

Pod Vaším vedením se v Ostravě již představila úctyhodná řádka řada sólistů Máte nějaký speciální zážitek s někým z nich? Kdo na Vás udělal největší (hudební nebo mimohudební) dojem?

Těch zážitků je opravdu velká spousta. Je pro mě nesmírně naplňující hovořit s nimi jako s přáteli, navíc o věcech, které nás opravdu zajímají bez žádného tlachání. Osobnosti typu Kirill Gerstein, Lisa Batiashvili, Johaness Moser, Vadim Gluzman…nicméně nejvíce mi asi utkvěl dirigent Michail Jurowski. Je to již starší pán, který se osobně znal se Šostakovičem, bydlel ve stejném domě s Chačaturjanem, osobně zažil všechny osobnosti klasické hudby, které jsou pro mě legendami. Vzpomínám si např. na jednu historku, kterou vyprávěl při večeři po jednom z koncertů s Kirillem Gersteinem. Kirill se zmínil o tom, že nedávno narazil na video, kde hovoří sám Sergej Prokofjev, jeden z nejznámějších skladatelů dvacátého století. A Michail odvětil: “Ano, to video znám, nicméně si vzpomínám, že Prokofjev měl jiný hlas.“ Okamžitě jsem si v tu chvíli uvědomil, s kým mám tu čest.

Jak dlouho dopředu se tak slavní interpreti oslovují?

O některé sólisty, jako je třeba Lisa Batiashvili, jsem usiloval i čtyři roky, běžné jsou dva až tři roky. Nejde samozřejmě jen o čas. Velcí umělci už si mohou vybírat a nemají problém vystupovat pouze a jen v prestižních destinacích jako je Vídeň, Londýn, Berlín. Musí mít důvod do Ostravy přijet. A ten se jim snažím dávat - i přes řekněme omezené finanční možnosti vždy přijedou do přátelského prostředí k připravenému orchestru a odjíždějí příjemně překvapeni celkovou atmosférou a naším přístupem. A pak mají chuť se vrátit či předat zkušenost svým kolegům nebo manažerům. Velmi důležitý je osobní kontakt jak s nimi, tak s jejich managementem. Tyto vztahy se budují roky…

Jak vnímáte ostravské publikum?

Nepřestává mě překvapovat. Ať už svou otevřeností nebo konzervativností. Musím přiznat, že je pro mě při plánování koncertních sezon někdy těžko předvídatelné. Nicméně mám pocit, že jsem se s ním už trochu sžil. Ale samozřejmě platí jednoduché pravidlo. Pokud publiku nabídnete program či interpreta, o jehož kvalitě nejsou pochybnosti a interpret dostojí svému věhlasu, publikum to pozná a adekvátně zareaguje, ať je na programu cokoli. Tvrdím, že pokud je někdo otevřený tomu vyslechnout si koncert klasické hudby, dovede pak posoudit, zda se vystoupení podařilo či nikoli, a to i bez patřičné erudice. Všiml jsem si, že v 90 procentech případů je můj názor odborníka, pokud se jím mohu neskromně prohlásit, shodný s názorem laika. Takové je tedy ostravské publikum.

Jak moc Vám Ostrava přirostla k srdci?

Za těch pět let jsem v Ostravě dá se říci trochu zapustil kořeny, zejména tedy ve vztahu k práci. Pracuji s kolektivem skvělých lidí, se kterými se známe a myslím, že se chápeme a respektujeme, i přes mou určitou tvrdohlavost, kterou musí kolegové snášet. Orchestr samotný je na vysoké úrovni, má však stále velký potenciál dalšího rozvoje, a to je pro mě asi zásadní motivace pokračovat a v tuto chvíli  si nedokážu představit změnu. Ostrava má stále co nabízet, posunuje se vpřed poměrně rychlým tempem, což je také dobře. Na druhou stranu musím přiznat, že “doma” tu nejsem. To jsem stále na Jižní Moravě a tak to asi zůstane, i kdybych působil kdekoli jinde.

Máte vůbec čas na nějakého mimohudebního koníčka?

Vzhledem k tomu, že se snažím svůj čas rozdělit především mezi rodinu a práci, na koníčky příliš času nezbývá. Hudba je stále mým největším koníčkem. Opravdu mě baví. Ale pokud  mám hovořit o mimohudebních, našlo by se jich možná dost. Pokud se něčím zabývám, věnuji se tomu naplno, hraničí to někdy až s posedlostí. V současné době je to výtvarné umění, zejména současná česká scéna. Pronikat do tohoto světa je pro mě velká radost. Pak samozřejmě obligátní trocha sportu, rád mám zejména horskou turistiku a via ferraty.

Celý rozhovor s ředitelem JFO naleznete na www.jfo.cz.

 

 

Autor: Komerční sdělení

3.10.2017
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 100 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Pracovník/ice v kuchyni. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Cihelní 3199/75a, Ostrava - Moravská Ostrava, , Kontakt: moravcova.m@volny.cz, , Kreativní práce v kuchyni, požadujeme manuální zručnost a čistotu., , , Na HPP přijmeme pracovníka/ci na pozici pomocného kuchaře. Vyučení v oboru ani praxe v oboru není podmínkou. Zaškolíme. Požadujeme zručnost, rychlost, spolehlivost. Nabízíme nástupní plat 100 Kč/h., , Vhodné i pro absolventy bez praxe. Zájemci, životopisy zasílejte na adresu moravcova.m@volny.cz. Pracoviště: Monika moravcová, s.r.o., Cihelní, č.p. 3199, 702 00 Ostrava 2. Informace: Monika Moravcová, +420 606 711 999.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 30 000 Kč

Specialisté v oblasti strategie a politiky organizací Projektový manažer - dotační specialista. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vítkovická 1994/22, Moravská Ostrava, PSČ 702 00, Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, , Náplň práce:, " vyhledávání vhodných dotačních programů (např. CIPS projekty);, " zpracování kompletních projektových žádostí o dotace či granty: , - vyplnění žádosti, zpracování projektu, studie proveditelnosti, analýzy nákladů a přínosů (CBA, Cost & Benefit Analysis), logického rámce a rozpočtu a ostatních příloh dle dotačního titulu;, " administrace projektů:, - zpracování průběžných a závěrečných monitorovacích zpráv;, - konzultační činnost v průběhu realizace projektu a po jeho ukončení; , - asistence při kontrolách projektu poskytovatelem dotace;, - reportování poskytovateli dotace; , - vyúčtování projektu; , - komunikace s poskytovatelem dotace; , " tvorba strategických plánů a analýz:, - zpracování a aktualizace podnikatelských plánů v oblasti grantů EU, , Požadujeme:, , " vysokoškolské vzdělání ekonomického směru;, " minimálně 2-letá praxe v oblasti zpracování žádostí o dotace či granty;, " výborná znalost anglického jazyka slovem i písmem nutná;, " znalost účetnictví , " výborná znalost MS Office (Word, Excel, Outlook Express, Internet);, " řidičský průkaz skupiny "B";, " výborné organizační schopnosti a komunikační dovednosti;, " aktivita, iniciativa, flexibilita;, " ochota a smysl ke spolupráci;, " cílevědomost a pečlivost;, " nástup možný ihned, " Pracoviště - Ostrava. , Nabízíme:, " stabilní zázemí největší poradenské společnosti v ČR v oblasti ochrany osob, majetku, informací a služeb bezpečnostního managementu, " pravidelnou účast na odborných seminářích a konferencích, " odpovídající platové podmínky, " notebook a mobilní telefon , " příjemný pracovní kolektiv, " stravenky, , Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, , Upozorňujeme na skutečnost, že budeme kontaktovat pouze uchazeče, kteří splní výše uvedené požadavky., , Benefity: stravenky, dovolená, sick days. Pracoviště: F.s.c. bezpečnostní poradenství, a.s.,, Vítkovická, č.p. 1994, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Křeménková, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 18 000 Kč

Montéři kotláři (včetně opravářů) montér/ka kotlář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: V případě zájmu volejte na tel.: 595 955 352., Zájemci/kyně budou prověřování z teorie, praxe a bezpečnosti., , Požadujeme:, - Nutná práce ve výškách (tomu odpovídající zdravotní stav), - Ochota odjet na služební cestu min. na 3 měsíce, - Praxe v oboru min. 5 let, - Vzdělání min. vyučení, , 1 týden dovolené navíc., Pracoviště: ČR i zahraničí., HPP na dobu určitou.. Pracoviště: Hutní montáže, a.s.;, Ruská, č.p. 1162, 703 00 Ostrava 3. Informace: František Ševčík, +420 595 955 352.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 19 000 Kč

Svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: ZZ, Kontakt: tel. Po - St 9-14h, MVP: Kryštofova 27, Ov- Radvanice, Praxe ve svařování CO2 2 roky, Svářečský průkaz po kontrolní zkoušce zaměstnavatele obnoví.. Pracoviště: Gelius, s.r.o., Nerudova, č.p. 272, 703 00 Ostrava 3. Informace: Tkach Mykola, +420 725 398 400.


DVA ZE ČTYŘ GÓLŮ hokejových Vítkovic ve čtvrtfinálové sérii s Kometou Brno vstřelil útočník Ondřej Roman (na snímku s č. 23). K výhrám to ale nepomohlo. Ostravané to tak po dvou domácích utkáních mají s uřadujícím mistrem 0:2 na zápasy.

Útočník Vítkovic Roman: Na Kometě umíme zahrát, budeme dál bojovat a věřit

NAPLNÍ SE ČERNÝ SCÉNÁŘ? Fotbalisty Baníku Ostrava dnes čeká velký test. Zápas proti pražské Dukle už hodně napoví o tom, zda na konci května přijde znovu pád o fotbalové patro níž.

Na Duklu potřebuje Páník odhodlané bojovníky

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

OBRAZEM: V Bredě se to hemžilo krásnými dívkami

Páteční večer se v Obchodním centru Breda v Opavě nesl ve znamení castingu soutěže s názvem Miss Czech republic, kterou jste dříve znali jako Miss Face.

OBRAZEM: Oktagon dorazil do Ostravy, Nová Karolina viděla vážení zápasníků

/FOTOGALERIE/ Už je to tady! Jen čtyřiadvacet hodin před startem očekávané show pod názvem Oktagon 5 proběhlo v ostravském Obchodním centru Nová Karolina vážení bojovníků.

Zámek je pro kastelána radost, štěstí a fůra práce

/FOTOGALERIE/ Zámek v Linhartovech se letos poprvé otevře 17. března v rmci Velikonočního jarmarku. Kastelán Jaroslav Hrubý už je zase v jednom kole.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT