Dvaatřicátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj, který se letos uskuteční na několika místech moravskoslezské metropole od 21. května do 8. června, přinese nejenom vrcholné hudební zážitky, ale také divadelní a filmová představení a pozoruhodné výstavy. Je o tom přesvědčen Jaromír Javůrek, ředitel Janáčkova máje.

„Osmnáct dnů na přelomu května a června bude naplněno špičkovými vystoupeními, k nimž nepochybně budou patřit koncerty světového houslového virtuosa Gidona Kremera se souborem Kremerata Baltica, kdy se poprvé představí v Ostravě. K lahůdkám festivalu se zařadí určitě i účinkování Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu Katovice s dirigentem Gabrielem Chmurou, Janáčkovy filharmonie, která na Slezskoostravském hradě provede legendární dílo Carla Orffa Carmina Burana, či závěrečný koncert České filharmonie pod taktovkou Zdeňka Mácala, jenž poprvé navštíví rodiště našeho hudebního génia Leoše Janáčka – malebné Hukvaldy,“ sdělil včera na tiskové konferenci Jaromír Javůrek. Podle jeho slov nabízí letošní ročník řadu proslulých sólistů, komorních ansámblů a symfonických těles, z nichž mnozí umělci pocházejí z našeho regionu a začínali v Ostravě. Patří k nim výborná houslistka Hana Kotková, klavírista Martin Kasík, dirigent Petr Altrichter, klarinetista Zbigniew Kaleta, varhaník Petr Čech a mnoho dalších. „Vedle nich se v Ostravě za několik dnů představí jedinečný klavírista Ivan Klánský, proslulý dirigent Serge Baudo, portugalská zpěvačka Mariza, klavírista Boris Giltburg a mnoho dalších,“ dodává Jaromír Javůrek.

„Vyprodány jsou už téměř tři čtvrtiny z celkového programu osmnácti koncertů. Největší zájem projevují zatím posluchači o koncert Marizy, večer moderního výrazového tance v Divadle loutek a písně a hudbu v Shakespearových sonetech. Je s podivem, že zatím ještě není zcela vyprodán koncert Gidona Kremera či Ivana Klánského, kteří jsou ve světě hodně žádanými umělci,“ míní Jaroslava Koňaříková za pořadatele festivalu.

Součástí Janáčkova máje jsou také výstavy. Včera byla ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě zahájena prezentace obrazů, kreseb a soch akademického malíře Borise Jirků, 22. května bude v Janáčkově konzervatoři otevřena výstava akademického malíře Martina Pawery.