Jazz Open Ostrava patří už léta k zavedeným jazzovým festivalům v České republice. Letošní ročník se koná 12. června již tradičně na nádvoří Slezskoostravského hradu. O dramaturgii programu jsme hovořili s hlavním organizátorem a jedním z účinkujících, Borisem Urbánkem hudebním skladatelem a klávesistou.

V čem by mohl být letošní ročník festivalu pro posluchače atraktivní?

Určitě ve výběru účinkujících. Patří k nim uskupení mladých a velmi talentovaných hudebníků z moravskoslezského regionu pod názvem Ostrich Quartet. Kapelník a saxofonista Štěpán Flagar, pianista Jan Kavka, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michal Wierzgoń jsou obrovským příslibem do budoucna. Pražskou jazzovou scénu zastoupí hudební trio Tough 3, které tvoří kytarista a skladatel Adam Tvrdý, hráč na Hammondovy varhany Jakub Zorman a bubeník Jiří Stivín mladší. S velkým potěšením můžu oznámit, že se na Slezskoostravském hradě představí jedna z hvězd evropské jazzové scény, slovenský baskytarista a skladatel Juraj Griglák & Company. Jeho poslední album Time To Fly bylo poctěno cenou Esprit, jako nejlepší album roku 2014 na Slovensku. Vedle Juraje Grigláka se představí mladý, nesmírně talentovaný rakouský kytarista Andreas Erd, klavírista Eugen Vizvári, hráč na vibrafon Štefan Bugala a bubeník Martin Valihora.

Která zavedená jména na hudební scéně na Slezskoostravském hradě vystoupí?

Určitě zpěvačka, která překračuje hranice všech žánrů Věra Špinarová, a jeden ze zakládajících členů Jazzového Ostravského Rozhlasového Orchestru (JORO), saxofonista Rudolf Březina, s nímž mám tu čest hrát v jednom hudebním tělese. Festival se koná v pátek 12. června od 19 do 23 hodin na nádvoří Slezskoostravského hradu.Více informací najdou zájemci na internetové stránce www.jazzostrava.com.