Americký Kronos Quartet, držitel Grammy, japonská klavíristka Hiromi, podmanivý sardinský trumpetista Paolo Fresu, britský experimentální saxofonista a klarinetista Shabaka Hutchings s formací Sons of Kemet a norský trumpetista Mathias Eick to jsou další velké hudební osobnosti, které se představí letos v létě na mezinárodním hudebním festivalu Colours of Ostrava.

Ten se uskuteční ve dnech 17. až 20. července opět v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic.

Kronos Quartet

„Takto skvěle obsazený žánr jazzu jsme v historii Colours of Ostrava ještě neměli co jméno, to velká osobnost, která nabídne našim návštěvníkům neopakovatelné hudební zážitky. Ať už půjde například o japonskou umělkyni Hiromi, jejíž divoká virtuózní hra na klavír je považována za ,přírodní' zázrak. Jsme hrdí, že se po sedmi letech do Ostravy vrátí Kronos Quartet, tentokrát čistě jako kvarteto bez dalších hudebníků,“ uvedla pro Deník ředitelka a dramaturgyně festivalu Zlata Holušová.

Hiromi Uehara

Oslnivé skladatelství, virtuózní technika, nenapodobitelně dynamická hra, do níž vášnivě vkládá celé tělo, když u klavíru doslova tančí, rychlost a pankáčské účesy to je jedna z nejoslnivějších jazzových klavíristek současnosti, Hiromi Uehara. Skladatelka, jež neuvěřitelně snadno propojuje jazz s klasikou, rockem a dalšími žánry, odmítá svou hudbu definovat.

Paolo Fresu

Sardinského trumpetistu Paola Fresua, natáčejícího a koncertujícího v mnoha sestavách, obdivují jazzmani z celého světa.

Čtyřicetiletý norský trumpetista Mathias Eick je považován za jazzový zázrak, skladatele otevřeného mnoha vlivům, zároveň v severském jazzu jasně rozpoznatelného pro své atmosférické, melancholické melodie.