O letošní ročník je rekordní zájem. „Už nyní se nám přihlásilo víc nováčků než kdy jindy. Z časových důvodů se téměř jistě proto letos nedostane na kapely, které už měly možnost se na našem festivalu prověřit loni. Pokud počet nováčků překročí hranici sedmi, bude se losovat muset i z nich. Jinak to ale bohužel nejde,“ vysvětlil Jiří Macíček z pořadatelského Městského kulturního střediska v Novém Jičíně. Stejně jako každý rok se organizátoři snaží zpestřit festival jedním známým hostem. Letos padla volba na kapelu The Switch, která vystoupí přesně v polovině programu. Lidem, kteří už nějaký ten pátek sledují českou klubovou scénu není třeba příbramskou hardcore partičku nějak dlouze a obsáhle představovat.

The Switch působí bez přestání na tuzemských pódiích již deset let. Před několika lety se zapsali do povědomí v celorepublikovém měřítku vítězstvím v soutěži Jeam Beam Music, stejně jako na tuzemské poměry obstojným minulým albem Beautiful. Kapela stále vychází z hard coru či emo coru, často bývá srovnávána s Deftones, ale v současnosti se posouvá trochu víc k psychedelicko-epickým črtám, které směřují do přibližně podobných končin jako muzika Isis, Tool, nebo Neurosis. V českém rybníčku bych pak tu a tam našel volné pojítko třeba s Kurtizánami z 25. avenue. Široké rozpětí nálad umocňuje naléhavý zpěv, často se v mžiku lámající v důrazný křik. Netuctovost materiálu podtrhují české texty plné absurdních výjevů. Z kapely je cítit nespoutaná osobitost, jíž podlehl i Nohavicův originál Divoké koně. V podání příbramské čtveřice se změnil takřka k nepoznání, ovšem podstata zůstala.

Potenciál Th Switch budou moci posoudit všichni návštěvníci letošního červencového Jičínfestu. Stejně tak, jako potenciál místních kapel, které díky chvályhodnému počinu novojičínského kulturního střediska vystoupí na velkém pódiu na Skalkách vůbec poprvé. Zájemci se mohou přihlašovat v novojičínském Městském kulturním středisku.